Domů     Zrodila se u nás první papírna na pokyn císaře Karla IV.?
Zrodila se u nás první papírna na pokyn císaře Karla IV.?

Císař Karel IV. obrací list popsaného papíru. S novinkou, pocházející z daleké Číny se setkává v Itálii. „Kdyby se výroba listů rozšířila i u nás, vzdělání by nebylo výsadou jenom některých vrstev,“ přemítá. Ta představa se mu líbí. Jenže tuší, že k ní povede ještě velmi dlouhá cesta.

Čínský vládní úředník Cchaj Lun (†114 n. l.) někdy kolem roku 105 n. l. rozmělní odřezky bambusu a jiných rostlin a v kádi je pečlivě povaří na kaši. Jednotlivá vlákna se tímto procesem dokonale oddělí od sebe.

Když potom Cchaj Lun vloží do kádě hustou síť zhotovenou z bambusu a vytáhne ji zpět, zůstane na ní tenoučká vrstva kašovité hmoty. Jakmile z ní odteče nadbytečná voda, úředník opatrně oddělí list od sítě. Odloží ho stranou, aby se mohl na slunci usušit.

Jeho vynález, na který je možné psát znaky a zachycovat tak myšlenky, vzbudí na císařském dvoře obrovský rozruch. Cchaj Lun za něj získá povýšení do šlechtického stavu.

Třebaže nakonec kvůli dvorským intrikám spáchá sebevraždu, svým vynálezem odstartuje novou éru vzdělávání.

Vynálezce papíru Cchyj Lun musí nakonec spáchat sebevraždu. Svým objevem ale odstratuje novou éru.
Vynálezce papíru Cchyj Lun musí nakonec spáchat sebevraždu. Svým objevem ale odstratuje novou éru.

Cenný objev neutají

Číňané si nejdříve svůj objev pečlivě střeží. Nechtějí, aby se k němu dostal někdo nezasvěcený. Jenže když v roce 751 v bitvě u Samarkandu (na území dnešního Uzbekistánu) zajmou Arabové několik čínských vojáků, je tajemství výroby papíru rázem prozrazeno.

Nejprve se šíří arabským světem a odtud je díky muslimským výbojům na Pyrenejském poloostrově už jen krůček k jeho pouti do Evropy. Muslimové chtějí rozšířit na starém kontinentě svoje islámské náboženství, a proto s sebou přivážejí i archy papíru.

Zřejmě už v 11. století zakládají papírnu v Játivě (na jihu dnešního Španělska u města Valencie).

Jednoznačné důkazy o výrobě papíru v těchto místech ale pocházejí až z 12. století, přesněji z roku 1144. Tehdy už se odsud vzácné zboží vyváží do dalších evropských zemí.

Arabové si dokonce úspěšně poradí i se škrobením a barvením papíru a umí ho vyrobit v takové kvalitě, že se údajně podobá jemné tkanině z orientálních látek.

S uměním výroby papíru se nejdříve seznámí Španělé, potom Italové a pak i další evropské národy.
S uměním výroby papíru se nejdříve seznámí Španělé, potom Italové a pak i další evropské národy.

O kvalitu jde především

Už roku 1238 se v Játivě zavádí tzv. Caxa de paper, clo na papír. Aragonský král Jakub I. (1208–1276), který o šest let později muslimy z tohoto města vyžene, nařizuje roku 1273 židovským obchodníkům:

„Odevzdávejte dávky z jednoho rysu papíru“. Také jeho nástupci rychle pochopí, že mohou na papíru vydělat, a proto začínají jeho výrobu regulovat.

S prvním papírenským řádem přichází v roce 1280 Jakubův syn Petr III. Aragonský (1239–1285), s dalším pak v roce 1338 vyrukuje Petr IV. Aragonský. Oběma jde hlavně o kvalitu výrobku.

„Nestrpíme žádné zmetky,“ argumentují s tím, že si nesmí s novým vývozním artiklem udělat ostudu. Díky čilým obchodním stykům papír rychle proniká také na jih Evropy. Apeninský poloostrov se pak stává jeho hlavním dodavatelem pro celý kontinent.

Dokonce i Turci sepisují svoje listiny na italský papír. Jihoevropští papírníci úspěšně zdokonalují výrobu tím, že vynaleznou stoupy (zařízení určené k rozmělnění vláken).

Škrob používaný při klížení papíru pak nahradí zvířecím klihem, který má lepší vlastnosti. Právě na území dnešní Itálie se s technologií výroby papíru seznamuje také český král a císař Karel IV. (1316–1378).

Římský císař Karel IV. se s výrobou papíru setká v Itálii a zkušené papírníky se snaží přivézt i do Čech.
Římský císař Karel IV. se s výrobou papíru setká v Itálii a zkušené papírníky se snaží přivézt i do Čech.

Chebský archiv mlčí

„Naučte obyvatele mé říše vyrábět papír,“ žádá tamní odborníky panovník a srdečně je zve do Čech. Vyjdou mu vstříc? Možná ano, protože právě Karel IV. bývá některými historiky spojován s počátky výroby papíru u nás.

Se založením univerzity v Praze roku 1348 totiž stále roste jeho spotřeba. Proto s pomocí zahraničních řemeslníků údajně zakládá roku 1370 v západočeském Chebu první papírnu u nás. Má to však jeden háček.

Chebský archiv neobsahuje žádné dokumenty, které by tento názor mohly podpořit. Navíc první papír, opatřený chebským městským znakem, pochází až z doby kolem roku 1540 a dokládá existenci papírny v obci Skalka u Chebu. V provozu je až do roku 1904, kdy ji zničí požár.

Když u nás vládne Vladislav II. Jagellonský, objevuje se první zpráva o domácí papírně.
Když u nás vládne Vladislav II. Jagellonský, objevuje se první zpráva o domácí papírně.

Mlynář se chopí příležitosti

Pochybnosti, zda v Chebu papírna roku 1370 vznikla, přetrvávají dodnes. Každopádně první písemná zpráva, která má vztah k výrobě papíru v českých zemích, spadá do doby vlády Vladislava II. Jagellonského (1456–1516).

Jde o výpis z konceptu listiny v registru královské kanceláře, vytvořený 24. května 1499 v Budíně (dnešní Budapešť) Král v něm povoluje jistému Janovi, mlynáři opata cisterciáckého kláštera ve Zbraslavi, sbírat hadry pro výrobu papíru.

Jan tehdy zřejmě ještě netuší, jak obtížnou živnost si vybral. „Mám málo starých hadrů!“ stěžuje si brzy opatovi. Doba je zlá, šetří se a každý se snaží všechno co nejvíce využít.

Proto není snadné si staré textilie opatřit, a kdo si chce papír koupit, musí zaplatit celé jmění. Janovi v jeho podnikání příliš nepomůže ani opatření krále Vladislava, jenž vývoz starých hadrů ze země zakáže.

Foto: flickr.com, wikipedia. org
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami