Domů     Zrádné uštknutí aneb Když dojde hadí sérum!
Zrádné uštknutí aneb Když dojde hadí sérum!
13.4.2019

Hadi mají na svědomí více úmrtí, než kterékoliv jiné jedovaté zvíře. Na následky uštknutí ročně zemře až 100 000 lidí. Je to zvlášť velký problém na venkově v zemích Afriky, Asie, Oceánie či Latinské Ameriky.

Podle odhadů uštknou hadi každý rok 5 milionů lidí. Nejvíce však právě v Africe a Asii, kde je špatná dostupnost lékařské péče.

Každý rok zemřou zbytečně desetitisíce lidí, odhadem 400 000 postižených má trvalé následky, jsou ochrnutí nebo museli podstoupit amputaci.

Lékaři bez hranic upozorňují, že situace může být ještě horší. V červnu tohoto roku vyprší trvanlivost hadího séra zvaného Fav-Afrique, které vyráběla francouzská farmaceutická společnost Sanofi Pasteur. Vyráběla, leč v roce 2014 přestala.

Podle mluvčího společnosti ji k zastavení výroby dotlačila konkurence, která nabízela podobný přípravek za méně peněz. Levné sérum však není zdaleka tak kvalitní, jako to, jehož zásoby se tenčí.

Sérum Fav-Afrique je zvláště účinné proti účinkům jedů hadů vyskytujících se v subsaharské Africe.

Bungar modravý.
Bungar modravý.

Ne všude je však stejně nebezpečno. Jedovatí hadi jsou rozšířeni po celém světě, na všech kontinentech vyjma Antarktidy. Jsou však oblasti, hlavně ostrovy, kde se setkání s nimi obávat nemusíme. Nenarazíme na ně například v Irsku, na Madagaskaru nebo Novém Zélandu.

A pak jsou oblasti, kde se jedovatí hadi sice vyskytují, ale bezprostřední nebezpečí od nich lidem nehrozí. Příkladem může být i Česká republika.

Uštknutí zmije obecné (Vipera berus) ohrozí život pouze v případě alergické reakce, pokud není postiženému včas poskytnuta lékařská pomoc.

Zmije paví.
Zmije paví.

Nejvíce obětí bývá připisováno zmiji paví (Echis carinatus). Jde o drobného hada, který dorůstá délky kolem 60 cm. O to více hrozí, že jej člověk přehlédne.

Vysoký počet obětí není ani tak zapříčiněn toxicitou jedu, jako spíše skutečnosti, že se zmije paví vyskytuje v zemích jižní Asie a Afriky, kde je problém se sháněním lékařské péče a včasným podáním protijedu.

Podobně je na tom další ze zástupců velké čtyřky, zmije řetízková (Daboia russelii). Budí obavy převážně mezi obyvateli Indie. Její jed sice není tak silný jako například jed kobry indické, zato ho však má tento průměrně 120 cm dlouhý had mnohem více.

Do velké čtyřky spadá také bungar modravý (Bungarus caeruleus). Po právu. Jeho jed patří k těm vůbec nejsilnějším, působí smrt v 75 % neléčených případů. Oběti umírají zhruba po 7 hodinách. Uštknutí bývá obvykle bezbolestné. Je postrachem pro obyvatele Indii, Srí Lanky a Pákistánu.

Velkou čtyřku uzavírá kobra indická (Naja naja), které se kvůli kresbě na krku přezdívá brejlovec. Žije také na indickém subkontinentu. Indie je jedovatými hady doslova prošpikována. Kobry indické dorůstají až dvoumetrové délky.

Setkání s nimi hrozí nejvíce na travnatých plochách. Jejich jedové váčky obsahují až 20 smrtelných dávek. Naštěstí se většinou nechtějí vydat ze všeho jedu naráz. Čím dříve je podán protijed, tím větší je šance na záchranu. Záleží však na množství jedu, a na místě, kam had svou oběť uštkl.

Taipan menší.
Taipan menší.

Spousty životů si vyžádal jed zmijí útočných (Bitis arietans), jež jsou považovány za nejjedovatější hady Afriky a křovinářů sametových (Bothrops atrox), před kterými se musejí mít na pozoru obyvatelé Jižní Ameriky.

Vůbec nejúčinnější jed mají taipani. Konkrétně taipan menší (Oxyuranus microlepidotus) vyskytující se v odlehlých končinách Austrálie. Do kontaktu s člověkem se dostane velmi zřídka, navíc není útočný, ostatně jako drtivá většina hadů. Naštěstí.

Jed tohoto taipana by totiž teoreticky dokázal usmrtit člověka za méně než jednu minutu.

Hadí jed je složen z několika stovek bílkovin (proteinů). Každá z nich má na lidský organismus mírně odlišný toxický účinek. Nejzrádnější složkou jedu jsou neurotoxiny, které působí na nervový systém.

Jejich účinek je zpravidla velmi rychlý, projeví se v řádech minut. Nutno podotknout, že tyto toxiny nemají vliv na vědomí postiženého. Vedou však k paralýze svalstva – obličejového, motorického. Fatální je, pokud dojde k obrně svalstva dýchacího.

Uštknutý se pak za plného vědomí udusí. Neurotoxiny obsahuje jed mamb, korálovců, taipanů a kober.

Na srdeční sval působí přímo složky jedu zvané kardiotoxiny. Setkáváme se s nimi především u kober. Hemotoxiny obsahuje zejména jed hadů z čeledi zmijovitých, naší zmije obecné se to naštěstí netýká.

Tyto složky jedu ovlivňují srážlivost krve, stojí také za rozpadem červených krvinek. Projevy intoxikace se dostaví v delším časovém horizontu od uštknutí než u předchozích toxinů.

Získávání hadího jedu.
Získávání hadího jedu.

Jak patrno, skladba jedu se u různých čeledí i druhů hadů značně liší. Jedna ze složek bývá obvykle dominantní, ohrožuje život postiženého nejvíce. Při léčbě je však třeba počítat i s dalšími složkami jedu. Jejich opomenutí může mít rovněž fatální důsledky.

Rozdíly však najdeme nejen mezi jednotlivými čeleďmi, vyskytují se i v rámci jednoho druhu. Na složení jedu má totiž vliv oblast, kde se had vyvíjí a kde žije.

Je třeba důrazně vyvrátit mýtus, že uštknutí mladým nedospělým hadem je méně nebezpečné. Jedové váčky háďat sice mohou obsahovat jedu méně, ale toxicita může být tak vysoká, že by jedna dávka stačila k usmrcení několika lidí.

Foto: Pinterest, CalPhotos, Youtube
Související články
Věda a technika
Největší vynálezy v dějinách lidstva
Věděli jste, že myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, byla považována za bláznivou? Přesto právě tento objev zásadně změnil naše chápání vesmíru. Ponořte se s námi do historie největších vědeckých objevů. Roku 3500 př. n. l. bylo objeveno kolo, jeho vynález je spojován se Sumery a Asyřany. Před jeho objevem byli lidé značně omezeni v tom, […]
Věda a technika
Dobývání vesmíru: Astronautky versus astronauti
Do vesmíru dnes míří lidé z celého světa, a to téměř bez ohledu na to, jakého jsou pohlaví. Přesto je však často nutné přihlédnout k tomu, že se jejich těla a zdravotní předpoklady liší. V čem jsou největší rozdíly?   Astronautka Ženy trpí s postupujícím věkem méně ztrátou sluchu a nemají sklon ke ztrátě sluchu v levém uchu. […]
Věda a technika
Sonické dělo: Zvuk, který zabíjí. Nebo ne?
Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole. Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device). Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu […]
Věda a technika
Suborbitální bombardér Silbervogel: Rychlost? 21 800 km/h!
Let ve výšce až 145 kilometrů a rychlost až 21 800 kilometrů v hodině. A v kokpitu jediný skvěle vycvičený nacistický pilot. Úkol? Překonat mezikontinentální vzdálenosti a shodit bombu o váze 3,6 tuny na New York…   Silbervogel, v překladu „Stříbrný pták“, má ambici stát se pod nálepkou mise Amerika Bomber revolucí ve válečném letectví. […]
reklama
zajímavosti
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
reklama
záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz