Domů     Zrádné uštknutí aneb Když dojde hadí sérum!
Zrádné uštknutí aneb Když dojde hadí sérum!
13.4.2019

Hadi mají na svědomí více úmrtí, než kterékoliv jiné jedovaté zvíře. Na následky uštknutí ročně zemře až 100 000 lidí. Je to zvlášť velký problém na venkově v zemích Afriky, Asie, Oceánie či Latinské Ameriky.

Podle odhadů uštknou hadi každý rok 5 milionů lidí. Nejvíce však právě v Africe a Asii, kde je špatná dostupnost lékařské péče.

Každý rok zemřou zbytečně desetitisíce lidí, odhadem 400 000 postižených má trvalé následky, jsou ochrnutí nebo museli podstoupit amputaci.

Lékaři bez hranic upozorňují, že situace může být ještě horší. V červnu tohoto roku vyprší trvanlivost hadího séra zvaného Fav-Afrique, které vyráběla francouzská farmaceutická společnost Sanofi Pasteur. Vyráběla, leč v roce 2014 přestala.

Podle mluvčího společnosti ji k zastavení výroby dotlačila konkurence, která nabízela podobný přípravek za méně peněz. Levné sérum však není zdaleka tak kvalitní, jako to, jehož zásoby se tenčí.

Sérum Fav-Afrique je zvláště účinné proti účinkům jedů hadů vyskytujících se v subsaharské Africe.

Bungar modravý.
Bungar modravý.

Ne všude je však stejně nebezpečno. Jedovatí hadi jsou rozšířeni po celém světě, na všech kontinentech vyjma Antarktidy. Jsou však oblasti, hlavně ostrovy, kde se setkání s nimi obávat nemusíme. Nenarazíme na ně například v Irsku, na Madagaskaru nebo Novém Zélandu.

A pak jsou oblasti, kde se jedovatí hadi sice vyskytují, ale bezprostřední nebezpečí od nich lidem nehrozí. Příkladem může být i Česká republika.

Uštknutí zmije obecné (Vipera berus) ohrozí život pouze v případě alergické reakce, pokud není postiženému včas poskytnuta lékařská pomoc.

Zmije paví.
Zmije paví.

Nejvíce obětí bývá připisováno zmiji paví (Echis carinatus). Jde o drobného hada, který dorůstá délky kolem 60 cm. O to více hrozí, že jej člověk přehlédne.

Vysoký počet obětí není ani tak zapříčiněn toxicitou jedu, jako spíše skutečnosti, že se zmije paví vyskytuje v zemích jižní Asie a Afriky, kde je problém se sháněním lékařské péče a včasným podáním protijedu.

Podobně je na tom další ze zástupců velké čtyřky, zmije řetízková (Daboia russelii). Budí obavy převážně mezi obyvateli Indie. Její jed sice není tak silný jako například jed kobry indické, zato ho však má tento průměrně 120 cm dlouhý had mnohem více.

Do velké čtyřky spadá také bungar modravý (Bungarus caeruleus). Po právu. Jeho jed patří k těm vůbec nejsilnějším, působí smrt v 75 % neléčených případů. Oběti umírají zhruba po 7 hodinách. Uštknutí bývá obvykle bezbolestné. Je postrachem pro obyvatele Indii, Srí Lanky a Pákistánu.

Velkou čtyřku uzavírá kobra indická (Naja naja), které se kvůli kresbě na krku přezdívá brejlovec. Žije také na indickém subkontinentu. Indie je jedovatými hady doslova prošpikována. Kobry indické dorůstají až dvoumetrové délky.

Setkání s nimi hrozí nejvíce na travnatých plochách. Jejich jedové váčky obsahují až 20 smrtelných dávek. Naštěstí se většinou nechtějí vydat ze všeho jedu naráz. Čím dříve je podán protijed, tím větší je šance na záchranu. Záleží však na množství jedu, a na místě, kam had svou oběť uštkl.

Taipan menší.
Taipan menší.

Spousty životů si vyžádal jed zmijí útočných (Bitis arietans), jež jsou považovány za nejjedovatější hady Afriky a křovinářů sametových (Bothrops atrox), před kterými se musejí mít na pozoru obyvatelé Jižní Ameriky.

Vůbec nejúčinnější jed mají taipani. Konkrétně taipan menší (Oxyuranus microlepidotus) vyskytující se v odlehlých končinách Austrálie. Do kontaktu s člověkem se dostane velmi zřídka, navíc není útočný, ostatně jako drtivá většina hadů. Naštěstí.

Jed tohoto taipana by totiž teoreticky dokázal usmrtit člověka za méně než jednu minutu.

Hadí jed je složen z několika stovek bílkovin (proteinů). Každá z nich má na lidský organismus mírně odlišný toxický účinek. Nejzrádnější složkou jedu jsou neurotoxiny, které působí na nervový systém.

Jejich účinek je zpravidla velmi rychlý, projeví se v řádech minut. Nutno podotknout, že tyto toxiny nemají vliv na vědomí postiženého. Vedou však k paralýze svalstva – obličejového, motorického. Fatální je, pokud dojde k obrně svalstva dýchacího.

Uštknutý se pak za plného vědomí udusí. Neurotoxiny obsahuje jed mamb, korálovců, taipanů a kober.

Na srdeční sval působí přímo složky jedu zvané kardiotoxiny. Setkáváme se s nimi především u kober. Hemotoxiny obsahuje zejména jed hadů z čeledi zmijovitých, naší zmije obecné se to naštěstí netýká.

Tyto složky jedu ovlivňují srážlivost krve, stojí také za rozpadem červených krvinek. Projevy intoxikace se dostaví v delším časovém horizontu od uštknutí než u předchozích toxinů.

Získávání hadího jedu.
Získávání hadího jedu.

Jak patrno, skladba jedu se u různých čeledí i druhů hadů značně liší. Jedna ze složek bývá obvykle dominantní, ohrožuje život postiženého nejvíce. Při léčbě je však třeba počítat i s dalšími složkami jedu. Jejich opomenutí může mít rovněž fatální důsledky.

Rozdíly však najdeme nejen mezi jednotlivými čeleďmi, vyskytují se i v rámci jednoho druhu. Na složení jedu má totiž vliv oblast, kde se had vyvíjí a kde žije.

Je třeba důrazně vyvrátit mýtus, že uštknutí mladým nedospělým hadem je méně nebezpečné. Jedové váčky háďat sice mohou obsahovat jedu méně, ale toxicita může být tak vysoká, že by jedna dávka stačila k usmrcení několika lidí.

Foto: Pinterest, CalPhotos, Youtube
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h