Domů     Způsobily úpadek Khmerské říše výstřelky megalomanského krále, nebo záludné počasí?
Způsobily úpadek Khmerské říše výstřelky megalomanského krále, nebo záludné počasí?

Všeobjímající zeleň pohlcuje svými chapadly mohutné stavby chrámu. Za pár let tu možná nezbude vůbec nic, všechno skryje příkrov džungle.

Kdyby teď, na konci 15. století, kdysi mocný khmerský král Džajavarman VII. viděl, co se s jeho bohatou říší stane, nejspíš by mu zbyly jen oči pro pláč.

Angkor Wat, chrámový komplex a centrum Khmerské říše postavené v dnešní Kambodži v letech 1113–1150, se už brzy po svém vzniku stává terčem útoků národa Čamů žijícího na území dnešního středního a jižního Vietnamu.

Mezi Khmérskou říší, založenou na počátku 9. století, a sousedním národem Čamů probíhají neustálé boje.

V roce 1177 se čamská lodní flotila blíží po řece Tonlesap a po Velkém jezeře. Než se Khmerové stihnou postavit na jakýkoli odpor, dobudou Čamové jejich město. Jenže ze svého vítězství se neradují příliš dlouho.

Armádu dobyvatelů totiž není jednoduché zásobovat a khmerský panovník Džajavarman VII. (1125–1215) se jim staví na odpor.

„Dobudeme zpět říši, která nám právem náleží,“ pobízí svoje bojovníky. „Džajavarman zůstal v Kambodži, čekaje na příznivý okamžik, aby mohl zachránit svoji zemi zmítanou zločiny,“ zmiňuje se o jeho hrdinstvích oslavný hrobový nápis jeho manželky Indradéví.

Angkor Wat, khmerský chrámový komplex se stává už krátce po vzniku terčem útoku nepřátel.
Angkor Wat, khmerský chrámový komplex se stává už krátce po vzniku terčem útoku nepřátel.

Dobyvatelům dá za vyučenou

Ovšem není jednoduché dobýt zpět, co Khmerové ztratili a udržet říši pohromadě. O její sjednocení přitom usilovali už Džajavarmanovi předchůdci, ale bezúspěšně. Teprve jemu se v roce 1183 podaří docílit toho, aby se karta obrátila.

Džajavarman má velké ambice, které si chce splnit, a to nejen ve vojenství, ale i v budování staveb.

„Ryzí mohutnost jeho monumentálních staveb pokořovala vše, co bylo vybudováno předtím, takže historikové nemohli dlouho uznat, že tak složité stavby byly zahájeny i dokončeny během jediného panovnického období,“ vysvětluje australský dějepisec Ian Mabbett pochybnosti, které kolem Khmerské říše a Džajavarmana jeho kolegové měli.

Král se ovšem nespokojí jenom se sjednocením své říše, Čamům chce dát pěkně za vyučenou. V letech 1203–1220 si konečně podrobí jejich území a dá jim najevo, kdo je tady pánem. Podle dochovaných nápisů jeho vláda tehdy zasahuje i na území dnešního Laosu.

Dobové záznamy z Číny potvrzují, že mezi území a osoby podléhající Angkoru patří král Jávy (pravděpodobně panovník Malajska), král Javanů (dnešní Vietnamci) a ještě dva čamští králové.

Khmerský panovník Džajavarman VII. patří mezi pyšné nafoukance.
Khmerský panovník Džajavarman VII. patří mezi pyšné nafoukance.

Moderní dálnice, nemocnice i unvierzita

Začíná období rozkvětu říše. Khmerské území je protkané silnicemi postavenými na 5–6 metrů vysokých náspech, které převyšují hladiny vody při opakujících se záplavách.

Jedna dálnice dlouhá 225 kilometrů vede na sever k Phi Mai, druhá křižuje zemi na západ k Sisophonu, další míří východně do Čampy a čtvrtá na jihovýchod.

Poblíž hlavních silnic se nachází 121 ohňových domů, snad nocleháren nebo svatyní k obřadům. Dobové nápisy upozorňují i na stavby 102 „síní zdraví“, nemocnic, dělících se do čtyř kategorií.

Nejvyšší kategorie zahrnuje sice pouhé čtyři instituce, ty ale disponují personálem 200 lidí a dotuje je přímo král. „Věnuji vám pravidelnou dodávku léků,“ posílá jim panovník jako gesto milodaru třikrát ročně sadu medikamentů zahrnující 36 položek.

Náboženské centrum Preah Khan ve střední části země ukrývá sochy 20 400 bohů. Nejde ale o pouhý klášter, všichni toto místo popisují jako univerzitu.„Naše říše nikdy nepozná soumrak své slávy,“ myslí si khmerský král.

„Někteří obviňují Džajavarmana, že si prohlašováním odpovědnosti za životy všech svých poddaných dovoloval příliš mnoho. Dalo by se říci, že jeho vítězství ho vedla k tomu, aby se považoval za nezranitelného,“ míní Mabbett.

Co způsobilo zkázu Khmerského království? Spekuluje se, že jednou z příčin bylo i počasí.
Co způsobilo zkázu Khmerského království? Spekuluje se, že jednou z příčin bylo i počasí.

Pýcha předchází pád

Král díky svému bohatství a přepychu uvěří ve svůj božský původ. Památky, které se mu podaří vybudovat, vítězství, jež se mu podaří dosáhnout, to vše splácí obrovskou dřinou obyčejných Khmerů.

„Všechny velké starobylé stavby byly postaveny díky nuceným pracem a téměř nevyhnutelným důsledkem dlouhého období architektonické velikosti byl vyčerpaný, bezduchý národ.

Lidé byli nespokojeni s chamtivými bohy, pro něž museli neustále pracovat a bojovat a dávat…,“ popisuje americký autor Lawrence Palmer Briggs (†1880 –?) nelehkou situaci prostých obyvatel. Úpadek se blíží.

Někteří badatelé si myslí, že právě královy výstřelky přivedly říši na pokraj zkázy.

„Není jasné, zda vykořisťování lidských zdrojů kolem roku 1200 mohlo způsobit opuštění Angkoru o dvě století později,“ uvádí ale Mabbett. Ještě celé 13. století se v Angkoru nese ve znamení prosperity, i když ho stále častěji napadají nepřátelé.

Khmerové se brání útokům ze Siamu (dnešní Thajsko). K definitivní zkáze dochází po thajském obléhání města v letech 1400–1431, kdy Angkor obsazuje král Paramadhirádž.

Z kdysi slavné říše dnes zbylo už jenom množství uměleckých děl včetně chrámů a soch.
Z kdysi slavné říše dnes zbylo už jenom množství uměleckých děl včetně chrámů a soch.

Lijáky se střídají se suchem

Odborníci soudí, že příčinou zániku říše nemusely být jenom boje. Podle nedávných výzkumů vedených Britkou Mary Bethovou z Univerzity v Cambridgi mohly za koncem Khmerské říše stát monzuny, které sužovaly kambodžské území během 14. a 15. století.

Prozkoumané sedimenty z kambodžské vodní nádrže West Baray, vybudované už v 11. století, odhalují, že velké lijáky zde střídala sucha. Mohutné deště smyly a zničily plodiny a ty, které zbyly, pak během sucha obtížně přežívaly. Zároveň ubývalo pitné vody. Změny počasí mohly vést k ekologickému kolapsu.

Foto: pixabay.com, pexels.com, wikipedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem HISTORY REVUE.
Související články
Záhady a tajemství
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Záhady a tajemství
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Záhady a tajemství
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Záhady a tajemství
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz