Domů     Způsobilo zdržení u Smolenska krach Němců u Moskvy?
Způsobilo zdržení u Smolenska krach Němců u Moskvy?
13.11.2020

 „Nepláču bolestí, ale proto, že jsem si sliboval, že zabiji pět fašistů, než umřu,“ říká v červenci 1941 raněný sovětský voják u Smolenska. Za počáteční nepřipravenost platí Rudá armáda obrovskou daň. Všichni se učí za pochodu a nezkušenost nahrazují obětavostí.

Wehrmacht má jediný cíl: rozdělit Západní front (západní sovětský vojenský okruh) a otevřít si tak cestu směrem na Moskvu. Německá vojska postupují úspěšně až k Minsku.

Právě tam čeká generál Heinz Guderian (1888–1954) více než týden na rozkaz překročit Dněpr.  V plánu je obklíčit Smolensk, důležitý dopravní uzel.

Německý generál Heinz Guderian se chystá dobýt důležitý sovětský dopravní uzel.
Německý generál Heinz Guderian se chystá dobýt důležitý sovětský dopravní uzel.

Početní převaha pomůže

Německé vojsko 2. a 3. tankové skupiny střed útočí 10. července 1941 pod velením polního maršála Fedora von Bocka (1880–1945).

Proti sovětskému Západnímu frontu posílají Němci 29 divizí, mají převahu v počtu pěchoty, tanků, dělostřelectva a letectva.  Slaví úspěch.

19. armáda Ivana Stěpanoviče Koněva (1897–1973) nezvládne zadržet nepřítele u Vitebsku a ustupuje ke Smolensku. Tam svádí tvrdé boje s německou 16. armádou. 22. armádu Západního frontu se podaří Němcům rozpůlit a dvě divize dokonce obklíčí.

Třetí německá tanková skupina postupuje a tři armády Západního frontu (16.,19. a 20.) také obklíčí. Druhá německá tanková skupina dobude Smolensk, Oršu a Jelňu a Kričev. Podaří se jí obsadit Mogilev.

Ivan Stěpanovič Koněv se svými vojáky odpor nepřítele nezadrží.
Ivan Stěpanovič Koněv se svými vojáky odpor nepřítele nezadrží.

Nečekaný postup

„15. července Guderianova operace přinesla překvapivý úspěch, dnes v 10 hodin ráno jeho tanky dorazily do Smolenska,“ zaznamenává si do svého deníku německý velitel Franz Halder (1884–1972).

Na levém křídle ale už Němci nemají takový úspěch jako na pravém. Sovětský generálplukovník Fjodor Isidorovič Kuzněcov (1898–1961) se vrhá do útoku se svojí 21. armádou. Dobude Bobrujsk a dostává se nepříteli do týla.

Jeho divize překračují Dněpr.  Obsazují přívozy na řekách Ptíč a Berezina. Tohle Němci nečekají, a i když tam okamžitě posílají vojska dvou armádních sborů, postup Sovětů nezadrží.

Levé křídlo Západního frontu tak vytvoří obrannou pozici a obejde skupinu německých armád střed z jihu.

Rudá armáda klade nepříteli značný odpor.
Rudá armáda klade nepříteli značný odpor.

Způsobí obrovské ztráty

Operační skupiny, kterým velí generál Konstantin Konstantinovič Rokossovský (1896–1968), mají současně udeřit na Smolensk. Sice nemají dost sil, aby Němce zdolaly, ale přesto jim zkomplikují manévrování.

Sověti zaměstnají všechny německé divize. Některé se potýkají s útoky obklíčené 16. a 20. armády, další musí odolávat útokům operačních skupin, čelit výpadům vojsk za Dněprem, nebo je zaměstnají boje o Mogilev.

Rokossovského operační skupiny pomohou uniknout 16. a 20. armádě z obklíčení. Navíc po téměř měsíc trvajících bojích Sověti zničí 169 německých letadel, připraví Němce o polovinu početní síly tankových a motorizovaných divizí a asi 20 % pěších divizí. Jde o obrovské ztráty.

Němci sice u Smolenska vítězí, ale značně se přitom vyčerpají.
Němci sice u Smolenska vítězí, ale značně se přitom vyčerpají.

Nepřítele donutí k obraně

Sověti donutí Němce, aby 30. července 1941 přešli do obrany. Chtějí porazit armádu skupiny střed a zabránit jejímu útoku jižním směrem. Situace ale tomu ještě nepřeje, Němcům se naopak povede prorazit obranu rudé 22. armády a 22. srpna 1941 obsadit Toropec.

Ovšem Sověti útočí dál a 4. září 1941 se k sobě přibližují jejich severní a jižní skupiny. Němci si uvědomují hrozbu obklíčení, a tak raději ustupují z Jelni, kterou o dva dny později získají Sověti.

Mezi 29. srpnem a 4. zářím navíc nasazují i více než 460 letadel s cílem zabránit německé 2. tankové skupině v útoku. Ačkoli jí způsobí ztráty, nezadrží ji.

10. září pak Sověti přecházejí do obrany.  „Za chyby a nedostatky museli jsme draze platit životy vojáků. Naše ztráty byly vysoké. Kolem 100 000 padlých a odhadem 300 000 zajatých,“ dodává sovětský spisovatel Vladimír Karpov (1922–2010).

Podrobná mapa přesunů Rudé armády a Wehrmachtu během celé operace.
Podrobná mapa přesunů Rudé armády a Wehrmachtu během celé operace.

Vojáky zaskočí zima

„Zlomit sovětský odpor v kotli u Smolensku však trvalo déle, než se očekávalo, čímž se Hothův odjezd (odjezd šesti divizí německé armády) zdržel,“ uvádí současný americký autor Robert Kirchhubel.

Německý generálplukovník Hermann Hoth (1885–1971) totiž měl se svojí armádou pomoci obklíčit sovětská vojska na severu a tím zabránit přesunu posil a zásob do Leningradu.

Hitlerův rozkaz přitom zní nejdříve dobýt Leningrad a teprve poté zaútočit na Moskvu. Zdržení se Němcům vymstí. I když u Smolenska zvítězí, přicházejí o možnost útočit na sovětskou metropoli za příznivého počasí.

K hlavnímu městu SSSR se dostanou až v říjnu 1941 brzy je zaskočí krutá ruská zima.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi