Skip to content

Zničil Attický námořní spolek jeden zákon?

Už v době vzniku Attického námořního spolku v letech 478/477 př. n. l. vybublává na povrch příčina pozdějšího konfliktu. „Vybudujme kolem našeho města hradby. Staneme se tak nejvýznamnější pevností v zemi,“ vyzývá Atéňany vůdce Themistoklés.

Jakmile se ale všichni vrhnou do práce a zprávy o budování opevnění se rozletí po okolí, obyvatelé měst Aigina, Megara a Sparta začnou protestovat. Cítí ohrožení. „Okamžitě zastavte práce,“ požadují Sparťané a Themistoklés (524–459 př. n. l.) odjíždí na jednání s nimi. Situaci se mu daří uklidnit, protože mezitím už jsou plánovaná opevnění stejně hotová, ale rozdílné zájmy obou měst se stanou časovanou bombou.

Themistokles rozkáže kolem Atén postaviut hradby. Ostatním městům spolku se jeho krok nelíbí.

Slibují si ochranu

V Malé Asii u v letech 499–494 př. n. l. povstanou iónská města Milétos, Kolofón a další (Iónové odvozují svůj původ od Atéňanů). Vyženou perská místodržící, ale dobře vědí, že postavit se Peršanům sami nedokážou.

Žádají proto o pomoc řecká města. Sparťané navrhují plán přesídlit iónské Řeky zpátky do své země a chtějí k tomu využít Théby, které se staví k Peršanům vstřícně. „Nesouhlasíme s vaším plánem,“ vzkáže ale Sparťanům Themistoklés, který tuší, že jejich cílem je vytvořit ohnisko budoucích sporů, protože znají nepřátelský vztah Atén k Thébám.

Uražení Sparťané se po odmítnutí stáhnou a tíha rozhodnutí spočívá na Aténách. Ty proto s iónskými městy uzavírají Attický námořní spolek, kde si města slibují věrnost a vzájemnou ochranu proti perským bojovníkům.

Atéňané musí do boje a vykoledují si prohru.

Spolek proti nepříteli

Do společné válečné flotily musí každý dodat lodě, kdo nemůže, platí finanční náhradu do spolkové pokladny. Tou se stává Apollónův chrám na ostrově Delos. Zdejší banku řídí skupina aténských úředníků.

Příspěvky iónských měst mají být stejné, jaké předtím odváděli Peršanům, pohybují se od 410 do 1300 talentů (1 talent odpovídá 6 tisícům drachem, za drachmu se tehdy dá koupit ovce). Cílem spolku je vyhnání Peršanů z Thrákie (dnešní Balkán) a zabezpečení Helespontu a Bosporu, úžin, oddělujících evropskou a asijskou pevninu.

Spartští hoplíti si se zpohodlnělými Atéňany poradí.

Platit se nikomu nechce

Členové spolku si mají být formálně rovni a bez ohledu na to, kolik odevzdají do pokladny, získávají rovné hlasovací právo. Vůdčí postavení Atén se ale stejně nedá přehlédnout. Aténskému politikovi Periklovi (500–429 př. n. l.) se v letech 449/448 př. n. l. podaří prostřednictvím diplomata Kalliase uzavřít s Persií mír. Teď ale ztrácí attický spolek jakýkoli smysl. A města, kterým se nelíbí podřízenost Aténám a placení dávek, toho okamžitě využijí.

„Zastavujeme platby do spolkové pokladny,“ oznamují sídla Lokris, Fókis a Megara. Boiótie se dokonce odtrhne, Megara se připojuje ke Spartě.

Sparťané poražené sídlo ušetří plenění, ale jeho hradby musí pryč.

Město ušetří zkázy

Periklés se vzteká a vydává zákon proti Megaře, který obyvatelům města zakazuje vstoupit na půdu členů attického spolku a používat jeho přístavy. Megařané učiní jediný logický krok, požádají o pomoc svého spartského spojence.

V roce 431 př. n. l. tak začíná peloponéská válka mezi Aténami a Spartou. Atéňanům končí jejich sladký život a musí do boje. Ve 27 let trvajícím konfliktu, přerušeném několika příměřími, nakonec vítězí v bitvě u Aegospotami roku 404 př. n. l.

Sparta a zlatá éra Atén končí. Sparťané se ale slitují a město nesrovnají se zemí. „Podmínky (míru – pozn. red.) byly pouze stržení všech hradeb, navrácení veškerého ukořistěného majetku, odevzdání všech cizích území, uzavření paktu věrnosti Spartě, obsazení Akropole,“ vysvětluje požadavky vítěze německý autor Joachim Fernau (1909–1988).

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Zahrada se zabarvuje
nasehvezdy.cz

Zahrada se zabarvuje

V polovině říjnu zahrada vydává své poslední...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Šílený vědec Herbert Bruno Gerstner v Německu zabíjel děti, v USA onkologicky nemocné
enigmaplus.cz

Šílený vědec Herbert Bruno...

Za války prováděl brutální experimenty, při kterých...
Když delfín bojuje: Trénují velmoci vodní savce k válce?
enigmaplus.cz

Když delfín bojuje: Trénují...

Jsou roztomilí, hraví, společenští, ohromně inteligentní a pod...
Mrkvovo-dýňová kaše
nasehvezdy.cz

Mrkvovo-dýňová kaše

Přílohovou kaši můžete udělat i z jiné zeleniny...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Akustická kočka: Pokusy s odposlouchávacím zařízením, které má svoji hlavu
enigmaplus.cz

Akustická kočka: Pokusy s...

Posedlost amerických tajných služeb zdokonalováním...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...