Skip to content

Znáte nejzajímavější svátky na světě?

Důvodů k nejrůznějším oslavám se najde vždy dost. Některé svátky a festivaly si ale zaslouží o trochu větší pozornost. Navštěvují je totiž miliony lidí ze všech koutů světa.

Karneval v Riu

Kde: Rio de Janeiro, Brazílie

Kdy: od února do března, karneval trvá 5 dní

O co jde: Městem procházejí velké průvody extravagantně oděných tanečníků a tanečnic, kteří se pohybují v rytmu samby. Nejdůležitější část se odehrává na místě zvaném Sambodrom, který byl postaven v roce 1984 podle návrhu brazilského architekta Oscara Niemeyera.

Tento úsek měří 700 metrů a pojme až 90 000 návštěvníků. Zde se odehrává velkolepá show, při níž soutěží nejlepší školy samby v Riu. Na konci festivalu je tradičním vyvrcholení – přehlídka vítězů tanečních soutěží.

Až do počátku 20. století převládala evropská kultura, kdy se během festivalu hrál a tančil valčík, polka nebo mazurka.

Festival barev Hólí

Kde: Indie, Nepál, Srí Lanka

Kdy: březen, každý rok jiný den

O co jde: Tento hinduistický svátek, známý jako Festival barev, oslavuje bhakti (lásku k Bohu), ale je také slavností jara a barev. Odehrává se vždy o úplňku měsíce Falgun (20. únor–21. březen). V předvečer svátku se zapalují hranice s podobiznou Holiky, ďábelské sestry krále Hiranyakashyapa.

Druhý den je mnohem veselejší. Lidí na ulicích na sebe vrhají barevné prášky a cákají po sobě zbarvenou vodou, a to vše za doprovodu hudby a tance. V Indii je to významný den především proto, že padají bariéry mezi kastami a všichni jsou si rovni.

Svátek je založený na základě legendy.

Historie: Svátek vznikl na základě legendy o démonickém králi jménem Hiranyakashyapa, který chtěl zabít svého syna Prahlada, jenž uctíval boha Naarayana. Požádal tedy svou sestru Holiku, aby vstoupila s Prahladem do hořící hranice.

Holika totiž mohla procházet ohněm bez úhony. Její schopnost ale fungovala pouze tehdy, kdy do ohně vstoupila sama. Holika zaplatila životem a Prahlad vyšel z ohně bez újmy.

Běh býků městem

Kde: Pamplona, Španělsko

Kdy: 6.–14. července

O co jde: Město Pamplona leží ve španělské provincii Navarra. Své jméno získalo od římského generála Pompeia, který zde roku 74 př. n. l. tábořil na jednom z pahorků. V dnešní době se ale proslavilo díky tradiční a adrenalinové akci při příležitosti oslav svatého Fermina, patrona Navarry.

Lidé běhají společně s býky v připraveném koridoru dlouhém 850 metrů. Ten protíná celé historické centrum města. Každoročně sem zavítá až milion návštěvníků.

Oslavy svátku svatého Fermina se v Pamploně konají od 16. století.

Festival světel Yi Peng

Kde: Thajsko

Kdy: během listopadu – 12. úplněk v roce

O co jde: Festival světel se slaví především na severu Thajska. Lidé se scházejí poblíž jezer a řek, aby vypustili k obloze papírové lucerny a společně se svými blízkými pustili po vodě svůj krathong (kruhový vor vyrobený z kmene banánovníku).

Tento vor pak zdobí květinami, svíčkami nebo vonnými tyčinkami. Vše dohromady pak vytváří na obloze i vodních plochách nádhernou show světel.

Tradice pochází z hinduismu, buddhisté v Thajsku si ho ale na přání krále Ráma IV. (1851–1868) osvojili. Světly a lucernami tak uctívali Buddhu.

Čínský nový rok

Kde: Čína

Kdy: Datum se mění podle čínského kalendáře – obvykle v lednu nebo únoru

O co jde: Oslava čínského nového roku patří mezi nejvýznamnější čínské svátky. Jeho oslavy začínají tradičně prvním dnem lunárního měsíce čínského kalendáře a končí 15. dnem, známým jako Svátek lampionů.

Tradice a zvyklosti se liší podle jednotlivých regionů, všichni se ale scházejí u večeře, na kterou jsou zváni také členové širší rodiny. Tomu předchází důkladný úklid, jehož cílem je vymést z domu všechnu smůlu, která se v domě usadila v průběhu starého roku.

V ulicích lidé zdobí domy do červené barvy a stejně jako během našeho Silvestra se odpalují ohňostroje, aby lidé odehnali zlo.

Podle legendy vznikl Čínský nový rok době, kdy lidé bojovali s mýtickým zvířetem zvaným Nien (v překladu Rok). Na nový rok chtěl ublížit zvířatům, lidem i jejich majetku. Nakonec ale lidé zjistili, že se Nien bojí červené barvy. Proto pokaždé, když se blížil nový rok, vesničané zavěsili červené lucerny na okna a dveře a používali petardy, aby Niena vyděsili.

Kumbhaméla

Kde: Indie

Kdy: leden–březen

O co jde: Kumbhaméla je tradiční hinduistická pouť, jíž se účastní obrovské množství lidí. Koná se jednou za 3 roky, přičemž se střídají místa konání: Iláhábád, Haridvár, Udždžain a Násik. Lidé sem přicházejí, aby se ponořili do chladných vod posvátné řeky Gangy k rituální koupeli.

Hinduisté totiž věří, že koupelí v Ganze ze sebe smyjí všechny hříchy. Svátek trvá 55 dní. Během jednoho dne se v řece vykoupe až osm milionů lidí.

Historie: Kumbhméla odvozuje svůj původ od mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti. Podle legendy se při potyčce o číši vylilo několik kapek na čtyři místa u soutoku řek Gangy, Jamuny a mytologického podzemního toku Sarasvatí.

Halloween

Kde: USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie, Irsko, Nový Zéland

Kdy: 31. října

O co jde: Název Halloween vznikl zkrácením All Hallows´Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne Všech svatých. Na tento svátek se děti tradičně oblékají do strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu a koledují o sladkosti.

Halloween se neobejde bez vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř, která nahradila původní tuřín. S dýní přišli imigranti z Ameriky, jelikož se lépe vydlabává. Kvůli ochraně se lidé převlékají do kostýmů čarodějnice, duchů nebo kostlivců.

Podle pověr totiž převleky matou zlé duchy.

Tento zvyk vznikl v Irsku na základě svátku Všech svatých, který se do Irska přenesl z Říma. Traduje se ale také, že vznikl z předkřesťanských keltských tradic, například svátku Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy.

Oktoberfest

Kde: Mnichov, Německo

Kdy: září–říjen

O co jde: Oktoberfest je největší pivní festival na světě. Každý rok ho navštíví až 6 milionů příznivců. Akce se koná na 64akrovém areálu na Tereziánské louce. Začíná ale na Sonnenstraße-Schwanthalerstraße, kde se více než 1000 účastníků předvádí v bavorských krojích na vozech tažených koňmi, které vezou pivo.

Na sedmikilometrové trase je pak k vidění kostýmová a vojenská přehlídka v historických uniformách v doprovodu pochodové kapely.

Původ Oktoberfestu sahá do počátku 19. století, konkrétně do roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildburghausenskou.

Historie: Z radosti pozval princ celé město na oslavu, která se konala 12.–17. října. Slavnost vrcholila dostihovými závody. Poté se každé jejich výročí slavilo, až vznikl Oktoberfest, jaký známe dnes.

Rajčatová La Tomatina

Kde: Španělsko

Kdy: srpen

O co jde: Každoroční rajčatová bitva se odehrává ve španělské vesnici Buňol, která leží asi 40 km od Valencie. Koná se vždy poslední srpnovou středu na svátek svatého Ludvíka. Bitva začíná výstřelem přesně v 11 hodin a končí v pravé poledne.

Tento boj má svoje pravidla. Jedinou dovolenou zbraní jsou rajčata, která musí být před hodem rozmáčknuta, aby nedošlo ke zranění. Každoročně se spotřebuje asi 120 tun rajčat.

Slavnost má svá přesná pravidla, které musí všichni dodržovat.

Historie: Podle některých informací začala tato tradice v srpnu roku 1945, kdy ve městě probíhal původ. Pár mladých lidí se rozhodlo, že se přidá do davu mezi hudebníky. To ale způsobilo, že jeden z hudebníků spadl, rozzlobil se a začal házet po lidech zeleninu z místního tržiště.

Ostatní se k němu přidali a zahájili tak rajčatovou bitvu. Po nástupu diktátora Francisca Franca však na pár let tato tradice zmizela a objevila se až v roce 1957.

Den svatého Patrika

Kde: Irsko, ostrov Montserrat, Newfoundland a Labrador (Kanada)

Kdy: 17. března

O co jde: Tento svátek se slaví na počest patrona Irska, Svatého Patrika. Velkou oblibu jakožto neoficiálního svátku má ale po celém světě. Lidé ho slaví především hudbou tancem a popíjením tmavého piva a irské whiskey.

Poznávacím znamení je i zelený trojlístek, který symbolizuje Svatou Trojici. Všeobecně se dá svátek lehce rozpoznat podle zelené barvy, která je vidět nejen na oblečení, ale i na jídle a pití. Konají se také různé přehlídky a festivaly, přičemž největší se koná v New Yorku a účastní se jich na 150 000 zájemců.

Patrik byl pravděpodobně prvním křesťanským misionářem v Irsku, který na křesťanskou víru obrátil tisíce Irů. Zřídil v Irsku mnoho klášterů a škol.

Benátský karneval

Kde: Itálie

Kdy: 10 dní před Popeleční středou

O co jde: Benátský karneval patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Překrásné kostýmy a tajemné masky pohltí doslova každého. Zajímavé je, že ani týden před karnevalem nikdo neví, jak bude probíhat.

Proto je každý jiný a originální. Mezi nejvýraznější prvky karnevalu patří bezpochyby typické benátské masky vyráběné hlavně z kůže, porcelánu nebo skla. Dnes jsou zdobené zlatem, peřím, korálky nebo jsou na nich vyobrazeny různé motivy.

Původ mají v tradičním italském divadle v tzv. comedii dell´arte.

Počátky karnevalu spadají až do roku 1268. Je ale téměř jisté, že se slavnosti konaly již o století dříve.

Burning Man Festival

Kde: Spojené státy americké

Kdy: srpen–září

O co jde: Festival Burning man se každoročně pořádá v lokalitě Black Rock Dessert v Nevadě na přelomu srpna a září. Burning man patří mezi ty nejbizarnější festivaly. Jeho hlavní myšlenkou je svobodné setkávání a sdílení zážitků.

Umělci pořádají různé koncerty, světelné show a představení, do kterých zapojují i diváky. Typické jsou výstřední kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla. Na závěr festivalu všichni účastníci společně pálí obří lidskou postavu, podle které je pojmenován.

Na slavnosti se neplatí penězi, všechno funguje na principu darů.

Tradice začala kvůli nešťastné lásce.

Historie: Tradici založil Larry Harvey, který na letní slunovrat v roce 1986 spálil na pláži v San Franciscu velkou dřevěnou sochu muže se psem. Tento akt měl symbolizovat tečku nad svým minulým životem poté, co ho opustila přítelkyně.

Tato událost ale nečekaně přilákala velké množství diváků a začala se každý rok opakovat. V roce 1990 se rituál přemístil do neobydlené oblasti na dně vyschlého jezera v Nevadě.

Durga Puja

Kde: Západní Bengálsko

Kdy: říjen–listopad

O co jde: Durga Puja patří mezi nejvýznamnější svátky Západního Bengálska. Oslavována je bohyně Durga, která zvítězila nad buvolím démonem Mahushasurou. Bohyně je zobrazována s deseti rukama, přičemž v každé drží jeden předmět.

Svátek nemá pevné datum, vychází ale na měsíce říjen a listopad. Slaví se celkem 10 dní. Prvních 5 dní se věnuje modlitbám doma před domácími mini chrámy, vždy každé ráno před východem slunce a večer před jeho západem.

Připravují se také tzv. pandaly (stavby laděné do určité tématiky) a svážejí se do nich idoly bohyně Durgy. Posledních 5 dní se lidé modlí nejen doma, ale i v pandalách, kde lidé provádějí hinduistický rituál, při kterém se zapalují svíčky a přinášejí dary v podobě jídla a květin.

Poslední den ulice připomínají velkolepé karnevaly v Jižní Americe.

Historické záznamy ale naznačují, že slavnosti sponzorovaly královské a bohaté rodiny minimálně od 16. století.

Mardi Gras

Kde: Spojené státy americké

Kdy: úterý předcházející Popeleční středu

O co jde: Svátek Mardi Gras je nedílnou součástí historie a kultury města New Orleans. Jedná se o jakési rozloučení s karnevalovou sezónou předtím, než se na Popeleční středu zahájí půst. Zřejmě proto znamená jeho název Tučné úterý, aby lidé ještě mohli hodovat.

Hlavní třída Bourbon Street ve francouzské čtvrti se v tento den zaplaví hlučným davem a ulicemi projíždí bohatě zdobené alegorické vozy, ze kterých organizátoři házejí divákům korále, dublony nebo plyšová zvířátka.

Podle historiků svátek vznikl ve středověké Evropě a postupně se rozšiřoval do Říma a Benátek. V průběhu 17. a 18. století se objevil i ve Francii, odkud se přenesl i do francouzských kolonií včetně New Orleans.

Diwali

Kde: Indie, Guyana, Trinidad a Tobago, Malajsie, Nepál, Singapur, Srí Lanka, Fidži

Kdy: říjen–listopad

O co jde: Diwali je pět dní trvající slavnost hinduistů, sikhů a džinistů. Nedílnou součástí je zapalování malých hliněných lampiček naplněných olejem, které symbolizují vítězství dobra nad zlem. Lidé nosí při této příležitosti zpravidla nové šaty a navzájem se obdarovávají sladkostmi.

Domy se zdobí rangoli (barevné ornamenty, které se vyrábějí z barevné rýže, suché mouky nebo květů). Festival se shoduje s časem hinduistického Nového roku.

Na severu Indie lidé oslavují návrat Rámy po 14 letech strávených ve vyhnanství. Když se totiž vracel do svého hlavního města Ayodhay, jeho obyvatelé rozsvítili mnoho lamp, rozestavěných v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu.

Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...