Nejrychlejší člověk dokáže vyvinout rychlost kolem 45 km/h. Ve srovnání se zvířecími rekordmany v rychlosti to ale není zdaleka nic. A kteří živočichové tyto prvotřídní výkony na souši, ve vodě nebo ve vzduchu podávají?
Gepard štíhlý
Výskyt: Afrika a část Íránu
Třída: savci
Rychlost: 120 km/h
Gepard je považován za nejrychlejší suchozemské zvíře. Dosáhnout extrémní rychlosti mu přitom umožňuje jeho unikátní anatomie. Má neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu pracuje podobně jako pružina.
Drápy mu zase pomáhají dobře se odrážet od země, vlastně fungují obdobně jako hřeby na běžeckých tretrách. Ocas je něco jako kormidlo, gepard jím dokáže manévrovat i při velmi vysoké rychlosti.
Zajímavé je, že při běhu se tento sprinter téměř nedotýká země, pohybuje se až 7 metrů dlouhými skoky. Běh ho ale velmi vyčerpává, protože se během něj tělo silně přehřívá.
Sokol stěhovavý
Výskyt: po celém světě
Třída: ptáci
Rychlost: 389 km/h (při střemhlavém letu)
Sokol stěhovavý patří mezi rozšířenější druhy dravých ptáků. Má dlouhá, špičatá křídla, kterými rychle mává (plachtí pouze v krátkých úsecích). Tito ptáci loví téměř výhradně v letu a na svou kořist útočí svými pařáty.
Při střemhlavém letu dolů dosahují neuvěřitelné rychlosti, více než 300 km/h! Do vysoké výšky se sokol dostává krouživým stoupáním. V okamžiku, kdy zahlédne kořist, přitáhne křídla k tělu a na svou budoucí potravu začne doslova padat.
Aby se v této rychlosti ale sám nezranil, snaží se zasáhnout především křídlo kořisti.
Rorýs východní
Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie
Třída: ptáci
Rychlost: 170 km/h
Rorýsi se v ptačí říši řadí mezi letce vůbec nejlepší. Jejich let je nápadně rychlý, svištivý a prudký. Charakterizují ho také rychlé nárazy křídel. Tito ptáci žijí v migrujících skupinách a vyskytují se téměř na celém světě.
S výjimkou hnízdění se zdržují jen ve vzduchu, kde i spí, pijí a páří se. Svůj svižný let kombinují s plachtěním, během kterého mohou nabrat výšku až dvou kilometrů. Během klesavého letu pak často upadají do mikrospánku.
Aby nedošlo k jejich zranění, vypíná při tom jen jedna polovina mozku, druhá kontroluje let.
Ovád hovězí
Výskyt: většina světa
Třída: hmyz
Rychlost: 145 km/h
Ovádi jsou globálně velmi rozšířenou čeledí dvoukřídlého hmyzu. Řadí se přitom mezi škůdce. Samičky totiž svým kousnutím přenášejí nemoci, jako například jsou antrax skotu a ovcí nebo virus koňské infekční anémie.
Zároveň ale také patří mezi významné opylovače rostlin. Ovádi jsou mimoto velcí rychlíci a hbití letci. Bylo vypozorováno, že během letu provádějí mnoho manévrů podobných těm, které dělají stíhací letouny. V dnešní době známe celkem 4500 druhů ovádů.
Plachetník širokoploutvý
Výskyt: většina světových oceánů
Třída: paprskoploutví
Rychlost: 110 km/h
Modrošedě zbarvená ryba se vztyčenou hřbetní ploutví, která připomíná mečouna, patří mezi rybami k těm nejrychlejším. Jedná se o dravce, který loví při hladině nebo ve středních hloubkách a dorůstá délky přes 3 metry. Jeho hmotnost se pak pohybuje okolo 90 kg.
Plachetníkova rychlost se přibližuje 110 km/h, takže stometrový bazén by zdolal za 4,8 s. Aby dosáhl kýžené rychlosti, jeho hřbetní ploutev se během plavání skládá dolů a ke straně.
Vidloroh americký
Výskyt: Severní Amerika
Třída: savci
Rychlost: 100 km/h
Jde o jediného zástupce čeledi vidlorohovitých a druhé nejrychlejší suchozemské zvíře na světě, hned po gepardovi. Na vzdálenosti 200 metrů může dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Na rozdíl od geparda ale vydrží běhat i dlouhé vzdálenosti.
Osm kilometrů pak dokáže běžet rychlostí 65 km/h. Umožňují mu to především velké plíce, objemné srdce a široká průdušnice. Vidlorohy bohužel potkal podobný osud jako bizony, z přírody postupně mizí. Momentálně žije v Severní Americe přibližně 400 000 jedinců.
Pštros dvouprstý
Výskyt: Afrika
Třída: ptáci
Rychlost: 100 km/h
Pštros dvouprstý je nejen největším nelétavým ptákem na světě, ale patří i mezi nejrychlejší běžce. Dosáhnout až stokilometrové rychlosti mu přitom umožňují jeho silné nohy.
Jak napovídá jeho druhové jméno, stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu. A právě ten mu umožňuje rychlý, ale i vytrvalý běh. Tito ptáci totiž mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí dokonce větší než 50 km/h.
Prst zároveň slouží jako účinná zbraň, když se pštros svému nepříteli brání kopáním.
Zajíc polní
Výskyt: Evropa, západní Asie
Třída: savci
Rychlost: 70 km/h
Zajíc polní žije na velkém území Evropy a západní Asie. Vyskytuje se především v otevřených krajinách, jako jsou pole, louky nebo okraje lesů, kde se díky svému hnědému zbarvení dobře maskuje. Také on vyniká svým běžeckým uměním.
Běžně dosahuje rychlosti 40 km/h, když se ale ocitne v nebezpečí, dokáže vyvinout rychlost až 70 km/h. Stavba těla mu přitom i při plném běhu dovoluje prudce měnit směr a kličkovat.
Jeho přední nohy jsou oproti zadním poměrně krátké, proto je pro něj snadnější běh do kopce než dolů. Zajíc také vyniká svými skokanskými schopnostmi: vyskočí až 1 metr do výšky a 6 metrů do dálky.
Leguán černý
Výskyt: Mexiko a Střední Amerika
Třída: plazi
Rychlost: 34,9 km/h
Tento ještěr, dorůstající délky až 120 cm, je nejrychlejším ještěrem vůbec. Vyniká přitom svým hbitým lezením.
S rychlostí až 34,9 km/h pak nebezpečnému dravci může uniknout opravdu snadno. K životu upřednostňuje skalnatá pobřeží s dostatkem štěrbin, protože zde se může jak vyhřívat, tak, v případě potřeby, skrývat. Na svou obranu kromě rychlosti používá ostnatý ocas.
Poběžník Banksův
Výskyt: jižní Kalifornie
Třída: pavoukovci
Rychlost: 322 délek svého těla za sekundu
Nejrychlejší živočich na naší planetě spadá mezi pavoukovce. Tento roztoč se dokáže pohybovat rychlostí až 322 délek vlastního těla za sekundu. Kdyby takhle běžel člověk, měl by rychlost 2092 km/h!
I když se živočicha vědcům podařilo popsat už v roce 1916, zatím se nepodařilo zjistit, jak je fyziologicky možné, že je tak rychlý, a jak jeho tělesná struktura takovou rychlost vůbec vydrží. Poběžník mimoto dokáže bleskurychle zrychlit, zastavit i změnit smět pohybu.