Krátké podzimní a ještě více zimní dny. Málo světla a tepla jakbysmet. A lidé unavenější a zatrpklejší. Tak vypadá denní rutina nejen v Čechách v podzimních a zimních měsících. Jak si ale s trudnou náladou, depresemi a únavou poradit?
A zkusili jste světelnou terapii? My vám můžeme poradit, jak na to. A to samé i s terapií zvukem, která vám pomůže vypustit vnitřní démony z těla.
Zejména v zimních měsících nepobývá slunce na obloze tak dlouho a lidé se často cítí jako smutné mátohy, protože jim chybějí sluneční světlo a teplo. Většina lidí se samozřejmě cítí lépe, když je venku hezky, mají více energie a chuti do života.
Není divu, že například severské státy se patrně vlivem nedostatku slunečního světla v podzimních a zimních měsících potýkají s vyšším výskytem sebevražd, depresí, úzkostí a třeba i alkoholismu. Podle lékařů mají příznaky nedostatku světla různou intenzitu.
Od větší unavenosti, podráždění a skleslosti až po celkové zhoršení psychického stavu. U normálně zdravých lidí se v tomto období často rozvíjí sezónní deprese. Přitom stačí jednoduchá světelná terapie.
Třikrát za týden nejlépe v ranních a dopoledních hodinách u svého terapeuta můžete číst, psát nebo provádět psychoterapii u světelné lampy po dobu třiceti minut. Není nutné se přímo dívat do záře, i když ta by měla mířit i na sítnici oka.
Co umí zvuk?
Zvuková terapie patří k člověku už od prvních lidí, jejich kultur a civilizací. Jak to? Dodnes je pokládán za jednu z cest prohloubení lidského vědomí a k jeho zkvalitnění.
„Představte si zvuk hromu, šumění listů, tichý večerní příboj, zpěv a hlasy všeho živého za úsvitu. Zvuky představují celý svět, do kterého se můžeme vydat na cesty jako do zaslíbené země hojení a uzdravení.
Stačí zvuk maminčina hlasu, aby se uplakané dítě ztišilo a spokojeně usnulo,“ sdělují odborníci. Zvuková terapie potom léčí organismus stimulací, neboť všechno na světě je stvořeno z látky o určité vibraci.
Správně zvolené zvukové vlny v ní spolupůsobí a synchronizují vaše tělo s frekvencí hojení v každé jeho části, od hlavy až po paty. Schopnost vnímat vibrace je dána každému, je jenom třeba ji cvičit a posilovat.
Jak na správný tón?
Zvuková terapie je činnost, při níž se pomocí zvukových vibrací můžeme uvolnit a vnímat pocity, které nás souží. Dnes probíhá například na speciálním rezonačním lehátku, ozvučené desce s desítkami strun.
„U rezonančního lůžka jde primárně o působení fyzických vibrací na tělo, tedy jinak řečeno, neposlouchá se jen ušima, ale hlavně tělem,“ říká terapeut, zvukař a hudebník Stanislav Abrhám. Jeho terapie mají dvě úrovně, fyzickou a duševní.
Vibrace uvolňují svalové tenze přenášené z emocionálních prožitků a zároveň se můžeme takto dotknout nevědomí a uvolnit stres.
Svým způsobem se jedná o invazivní metodu, kdy prostřednictvím fyziologického účinku mohu spustit něco, co se mysl snaží obejít nebo potlačit. Na druhou stranu to nejde do takové hloubky jako holotropní dýchání.
Terapie dotykem
Lidské dlaně jsou velmi účinným lékem a životabudičem. Jak to? „Co umí snižovat stres i vysoký krevní tlak, dodávat energii a optimismus a pomáhá hojit rány? Obyčejný lidský dotek,“ sdělují odborníci. Když člověka bolí hlava, nutí ho to mnout spánky.
Uleví se mu, když to není migréna. Když někdo vezme druhého za ruku, má náhle pocit větší jistoty a stability i pevnější a jistější chůze. I rozbité koleno se může lépe zahojit, pokud ho dítěti pohladíme.
Získá tak s léčbou fyzickou i psychickou podporu, jež ho nadopuje pozitivními hormony vhodnými k uzdravení. Lidé si bohužel odvykají druhých dotýkat, aby to nevyvolalo podezření z neslušných návrhů a osahávání.
„Jestli máte mezi svými blízkými a kamarády někoho, kdo instinktivně a rád lidi objímá a hladí (a není to zrovna zoufalá bytost na lovu partnera), pozorujte, jak to dělá.
Jsou to lidé, kteří mají od přírody dar odhadnout, kdy je jaký dotek vhodný, kdy potěší a pomůže a kdy už je třeba přes čáru,“ doporučují terapeuti.