Být vrcholným politikem přináší jistě řadu výhod. Zároveň to však není příliš populární povolání, byť ne každý politik je nutně lump, jak se v našich končinách vžilo. Nový výzkum ukazuje, že posty ve vrcholné politice mohou znamenat i netušená rizika.
Prezidenti a předsedové vlád umírají dříve než zbytek populace! K tomuto závěru došli výzkumníci z Harvard Medical School. Podel nich působení v politice nemálo zkracuje život v porovnání s běžnou populací.
Lékaři, kteří se na výzkumu podíleli, prozkoumali délku života prezidentů a předsedů vlád ze sedmnácti zemí.
Důraz byl dán na demokratické a svobodné společnosti, takže mezi analyzovanými osobami byli mimo jiné představitelé Německa, Británie, Kanady či USA. Jako kontrolní vzorek byla použita skupina jejich soupeřů ve volebním klání o některou z vrcholných funkcí.
Celkem badatelé měli k dispozici 279 hlav států a 261 jejich neúspěšných protikandidátů.
Poté byl jejich věk porovnán se střední délkou života běžných lidí. Samozřejmě se přihlédlo i k jejich věku a pohlaví. Výsledek jsme již naznačili. Prezidenti i premiéři měli v průměru kratší dobu života o tři roky.
Podle Anupama Jeny, jednoho z autorů výzkumu, je to nejspíše dáno tím, že politici žijí ve velkém stresu a zapomínají na zdravou stravu a cvičení. Navíc musejí řešit neustále konflikty, které v současnosti hýbou planetou.
„Kdyby ve světě panoval mír, výsledky výzkumu by byly zřejmě jiné,“ dodal Anupama Jena.
Je pravdou, že politické působení se na zdraví některých politiků poněkud podepsalo. Jena zmínil případ bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.
Ten se po dobu osmi let, kdy seděl v Bílém domě, v podstatě stravoval hamburgery a dalšími jídly nabízenými rychlým občerstvením. Po odchodu z úřadu pak musel na operaci se srdcem. Poté přešel na veganskou stravu.
Mezi vědci však byl výzkum přivítán poněkud rozpačitě. Jiné šetření totiž naopak došlo k závěru, že američtí prezidenti se naopak dožívají delšího věku než jejich voliči.
Gerontolog Stuart Jay Olshansky působící na Illinoiské univerzitě v Chicagu podotkl, že stres sice může způsobovat šediny, nicméně nemusí a priori vést k předčasné smrti. Podle něj naopak prezidenti USA těží z nadstandardní lékařské péče.