Domů     Zikmund Lucemburský: Liška podšitá na trůně nebo moudrý panovník?
Zikmund Lucemburský: Liška podšitá na trůně nebo moudrý panovník?
16.3.2018

Posledním Lucemburkem, který usedl na český trůn, byl druhý syn Karla IV. Zikmund. V českém povědomí je to postava negativní, je to přece liška ryšavá, která nechala upálit Mistra Jana Husa. Ono to je ovšem trochu jinak, než jak diktuje Jiráskovo pojetí dějin.

Zikmund v evropských dějinách zanechal mnohem hlubší stopu, než jeho starší bratr Václav, který podléhal alkoholu…

Zikmund pocházel z posledního Karlova manželství, jeho matkou byla Alžběta Pomořanská. Karel zemřel, když bylo malému Zikmundovi deset let. Záhy byl poslán na uherský dvůr a prostředí Uher na něj silně zapůsobilo. Přesto jeho domovem zůstalo České království.

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy.
Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy.

V devatenácti letech se pohledný mladý muž díky dynastickému sňatku s Marií Uherskou stal uherským králem. V té době na jižních hranicích vyvstala nová mocnost: Osmanská říše.

Po celou dobu vlády na uherském trůně Zikmund odrážel osmanské nájezdy a zažil nejednu porážku. Každopádně, rozpínavou říši alespoň načas zastavil. Musel se vypořádat i s vnitřní opozicí, v roce 1401 byl dokonce zajat a půl roku vězněn.

Poslední vzbouřence zlikvidoval až v roce 1404. Nakonec na uherském trůně vydržel celé půlstoletí.

Stížný list české a moravské šlechty kostnickému koncilu proti upálení Jana Husa.
Stížný list české a moravské šlechty kostnickému koncilu proti upálení Jana Husa.

Vztahy s bratrem Václavem měl Zikmund komplikované. Ve chvíli, kdy byl Václav sesazen z říšského trůnu, obrátil se právě na Zikmunda s tím, že by mohl spravovat české země. Zikmund neváhal a začal obsazovat české hrady a tvrze.

To se Václavovi pranic nelíbilo, jenže, jak už bylo zmíněno, Zikmund jej zajal a nějaký čas věznil ve Vídni. V roce 1404 se ale oba bratři usmířili.

Po smrti Václavova římského protikrále Ruprechta III. je Zikmund 21. července 1411 s Václavovým souhlasem zvolen hlasy pěti kurfiřtů římským králem.

V té době zastavil svému přívrženci Braniborsko, tentokrát norimberskému purkrabímu Fridrichu I. Hohenzollernskému, čímž skončila krátká sounáležitost této oblasti s českými zeměmi.

Evropu v té době paralyzovalo církevní schizma. Papežský úřad si nárokovali hned na třech místech: v Římě, Avignonu a v Pise. Na popud Zikmunda jeden z papežů Jan XXIII. svolal v roce 1414 církevní koncil do jihoněmeckého města Kostnice. Ten měl situaci v mocenských sporech zmítané církvi vyřešit.

A to se podařilo, byť po dalekosáhlých jednáních. V roce 1417 byl v Kostnici zvolen papežem Martin V. (1368 – 1431), čímž bylo ukončeno čtyřicetileté církevní schizma, které téměř celý kontinent svazovalo. Hlavní zásluhu na tom měl právě Zikmund.

Vozová hradba husitů se symbolem kalicha, výjev z 15. stol.
Vozová hradba husitů se symbolem kalicha, výjev z 15. stol.

Z pohledu českých dějin bylo na kostnickém koncilu nejdůležitější projednávání případu Hus, z hlediska evropského se však jednalo o naprosto okrajovou záležitost. Jan Hus byl do Kostnice povolán, aby vysvětlil a obhájil svoje učení.

Zikmund mu dal ochranný glejt, který se ovšem týkal pouze cesty do Kostnice přes říšské území.

Hus byl v Kostnici zbaven klatby, nakonec byl ale církevními hodnostáři uvězněn, do čehož světský panovník Zikmund nemohl zas tolik mluvit. Husa přivedli do kostnické katedrály, kde již několik měsíců koncil zasedal.

Když se začaly číst Husovy články, pokusil se je Hus vysvětlovat. Mohl však jen odpovídat ano či ne. Když odsuzovali jeho knihy, poznamenal, že v nich nedokázali jediné bludné slovo.

Ještě jednou byl potom požádán, aby své učení, pro mocenské pozice církve nebezpečné, odvolal. Znovu odmítl.

Když byl ještě na popravišti naposledy dotázán, nechce-li své učení odvolat, odvětil: „V pravdě evangelia, kterou jsem psal učil a kázal, dnes radostně chci umřít.“ Zikmund se přimlouval za mírnější trest, ale církevní soud trval na svém.

Král měl na zřeteli především úspěch koncilu, a tak svým způsobem Husa obětoval. Církevní hodnostáři mu totiž jasně dali najevo, že pokud se do případu Hus bude míchat, koncil bude bez výsledku ukončen.

Zikmund a jeho druhá žena Barbora Celjská na koncilu v Kostnici.
Zikmund a jeho druhá žena Barbora Celjská na koncilu v Kostnici.

V roce 1419 vypovědělo službu srdce Václava IV. a protože neměl mužského potomka, trůn dle dynastických zásad náležel Zikmundovi. V té době však už v Čechách hořelo husitské hnutí.

To v sobě slučovalo pacifistické snílky, náboženské fanatiky, za které by se nestyděla ani Al-Kaida, i zločince všeho druhu.

Rozhodně se nejednalo o národovecké hnutí, ve kterém se vymezovali Češi proti německému živlu, jak se například snažila vnucovat komunistická hisoriografie.

Moderní národy vznikaly až v 19. století, v případě husitů šlo jen a jen o náboženské otázky. Každopádně, husitské hnutí zastavilo rozvoj českých zemí, ba dokonce je uvrhlo o několik desetiletí zpět.

Zikmund hned v roce 1420 vedl křížovou výpravu proti Praze, ale utrpěl zde dvě porážky: jednu na Vítkově a druhou u Vyšehradu. Ač husité plenili a znásilňovali kde mohli, jejich válečnické umění ztělesněné především Janem Žižkou bylo nesporné.

Další roky čekal české země především chaos. Až když došlo k rozkolu v husitském hnutí, které vyvrcholilo porážkou jeho radikálního křídla v bitvě u Lipan v roce 1434, mohlo dojít k návratu Zikmunda na český trůn.

Bylo potřeba dojednat kompromis mezi katolíky a husity, což se stalo v srpnu 1436 v Jihlavě. Poté se Zikmund stal opět legitimním českým králem, když už tři roky byl i římským císařem.

V té době však již Zikmundovi bylo 69 let a příliš sil v něm už nezůstávalo. Smrt jej zastihla 9. prosince ve Znojmě, očekával ji vsedě oděn v královské roucho. Tak odešel člověk, který si víc než šlechtických titulů vážil vzdělanosti:

„Dokážu pasovat na rytíře tisíc hlupáků za den. Ale ani za tisíc let nestvořím doktora.“ Zároveň odešel i panovník, kterého si Evropa vážila více než jeho domovina.

Z jeho odchodem skončila i více než stoletá epizoda, kdy na českém trůnu seděli příslušníci rodu Lucemburků.

Foto: Wikipedie
Související články
Záhady a tajemství
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
Záhady a tajemství
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Záhady a tajemství
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Záhady a tajemství
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
reklama
záhady a tajemství
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
Harmonizujte své čakry!
Jste vyčerpaní, unavení, na nic nemáte náladu? Možná máte zablokovaná energetická centra – čakry. Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a […]
Bájný pták ulama: Jeho skřek zvěstuje smrt!
Noční cejlonskou džunglí se nese křik. Zpočátku připomíná řev člověka bojujícího o život, poté vysoké skučení neznámé zvěře. Skřekot vychází podle místních ze zobáku bájné ptačí kreatury zvané ulama či prostě ďábelský pták. Nejde o líčení milosti, ulama se ozývá i dnes. Jak vypadá? Těžko říct, popisy se liší. Víme, že není příliš velký a […]
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem. Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě […]
reklama
historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz