Ikonické fotografie této rozlehlé pouště často ukazují písečné duny. Těch je tam ale mnohem méně, než by mohlo zdát. Zato po ní běhají nejrychlejší mravenci světa, její rozloha si nezadá s některými světovými velmocemi a v noci tam někdy mrzne. A v budoucnu ji opět pokryje svěží zeleň!
9 269 000 km2…
… je rozloha Sahary, která se díky tomu pyšní označením „největší poušť na naší planetě“. Zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA. Pokud by se za poušť považovaly i polární pustiny Antarktidy a Arktidy, obsadila by v globálním měřítku třetí místo.
11 států…
… zasahuje částí svého území na Saharu a to včetně sporného území jménem Západní Sahara. Poušť se táhne od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře.
23 000 let…
…je interval, ve kterém podle výzkumů dochází na Sahaře ke změně klimatu. Kdysi je tato poušť příjemným místem k životu jak pro lidi, tak také pro živočichy a rostliny.
Vědci tvrdí, že by se do své „zelené éry“ mohla znovu vrátit okolo roku 12 000. Příčinou jsou změny v náklonu zemské osy a s tím souvisí větší množství slunečního svitu a srážek, což svědčí růstu vegetace.
38 stupňů Celsia…
… jsou průměrné denní letní teploty. V noci ale rtuť teploměru klesá k bodu mrazu.
8000 km..
…dlouhou zeď z milionů stromů plánoval vytvořit projekt s názvem Velká zelená zeď (The Great Green Wall), zahájený v roce 2007. Její šířka měla být 15 kilometrů.
V jižní části Sahary dochází totiž k jejímu rozšiřování, tedy proměně oblastí s vegetací v poušť. Okolní státy se tak tímto způsobem pokoušejí o zastavení nebo aspoň zpomalení tohoto růstu.
I když do ambiciózního projektu putují peníze ze všech stran, věci nakonec nedopadnou podle původního plánu. Aktivity se tak zaměří spíše na udržování stávající zeleně, již vysazených stromů a dalších přírodních zdrojů.
30 000 petroglyfů…
… a další archeologické pozůstatky, jako jsou třeba kousky keramiky naznačují, že ještě zhruba před 7 000 až 10 000 lety zde žili lidé a také zvířata, divoká i zdomácnělá.
180 metrů…
… mnoho písečných dun zde dosahuje této výšky a dokonce jsou i vyšší. Ty však pokrývají jen asi 15% celé pouště, mnohem častější jsou hory, náhorní plošiny, pláně pokryté pískem a štěrkem nebo solné pláně a suchá údolí.
90 hlavních oáz…
… leží na Sahaře. I když je vody v celém regionu málo, pouští protékají 2 stálé řeky (Nil a Niger) a dále se může pochlubit nejméně 20 sezónními jezery.
3415 metrů…
… měří Mount Koussi, vyhaslá sopka v Čadu a je nejvyšším bodem této africké pouště.
500 druhů…
… rostlin, 70 druhů savců, 90 druhů ptáků a 100 druhů plazů je možné najít na Sahaře. Plus několik druhů pavouků, štírů a dalších drobných členovců.
47 kroků…
… za sekundu udělají saharští stříbrní mravenci, kteří jsou nejrychlejšími mravenci na světě. Touto rychlostí se během jediné vteřiny dokážou přemístit o 70 centimetrů až 1 metr.