Domů     Žena v čele Habsburské monarchie
Žena v čele Habsburské monarchie
7.10.2024

12. května 1743 se v Praze koná velkolepá událost. Marie Terezie je ve Vladislavském sále Pražského hradu korunována českou královnou. Na trůnu ji ovšem nečeká jednoduchý život.

Marie Terezie, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (1717–1780), která vládla Habsburské monarchii letech 1740–1780, byla panovníci, která do systému stagnující říše přinesla mnohé inovace a znovu ji zařadila mezi evropské mocnosti.

Její cesta k trůnu a vláda ovšem i přes smluvně zajištěné nároky nebyla vůbec jednoduchá a nová císařovna musela být politicky velmi obratná, aby s neustále se vyvíjející situací udržela krok.

Dědičná pocta císaři Karlu VI. Stropní malba, Landhaus Klagenfurt. FOTO: Johann Jaritz / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Dědičná pocta císaři Karlu VI. Stropní malba, Landhaus Klagenfurt. FOTO: Johann Jaritz / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Problémy stárnoucí říše

Mladá Marie vyrůstá v době, kdy je Habsburská monarchie vývojově ve slepé uličce, na rozdíl od většiny tehdejších mocností, jako jsou Prusko, Francie či Anglie, které již dávno upustily od zastaralého feudálního systému.

Habsburská monarchie jej přesto nadále využívá. Téměř v každém odvětví státní správy či armády bují korupce a často i více či méně otevřený odpor vůči panovnickému dvoru. Habsburský trůn tak postupně ztrácí svůj vliv a území.

Největší rána přijde v roce 1735 po válce o polské dědictví, kdy Habsburkové ztrácejí kontrolu nad bohatými italskými državami Neapolí a Sicílií výměnou za několik menších italských měst.

Pragmatická sankce. FOTO: Magellan / Creative Commons / volné dílo
Pragmatická sankce. FOTO: Magellan / Creative Commons / volné dílo

Pragmatická sankce

To však není vše. Habsburský trůn sužuje i nedostatek mužských následníků trůnu. Dětská úmrtnost je v této době vysoká a vládnoucí rody nejsou výjimkou, a to i přes nesrovnatelně lepší péči, než mají jiné vrstvy obyvatel.

Dospělosti se proto spousta dětí nedožije.

Současný Habsburský monarcha Karel VI. (1685–1740) sice nepočítá s tím, že by neměl mužského potomka, ale ze strachu, aby se po jeho smrti neujmul vlády někdo z jiné habsburské pokrevní linie (tehdy byli Habsburské rod zastoupeni v mnoha evropských královských rodech), vydává v dubnu roku 1717 takzvanou Pragmatickou sankci, která zavazuje ostatní linie Habsburků k nedělitelnosti středoevropských území.

Když vymřou muži

Přirozeným nástupcem Karla VI je jeho syn Leopold. Ten ovšem umírá ve věku sedmi měsíců. Jeho starší sestra Marie Amálie umírá ve věku šesti let.

Za normálních okolností by bylo v habsburské monarchii nepřípustné, aby na trůnu seděla žena.

Ovšem díky ratifikaci Pragmatické sankce, které postupně přijímají všechny Habsburské državy, je ustanoveno, že trůn může v případě, kdy panovník nemá mužské potomky, převzít i žena.

To není ovšem ani ve zbytku Evropy obvyklé a např. španělský monarcha (který je též z rodu Habsburků) požaduje, aby se Karel VI. vzdal nároku na španělský trůn.

Tomu nezbývá než se tomuto požadavku podvolit, stejně jako mnoha jiným, které vznášejí evropské státy, v jejichž čele jsou Habsburkové. Marie Terezie se však stává již ve svých dětských letech oficiální následnicí trůnu.

Portrét mladé Marie Terezie od Andrease Möllera. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / Creative Commons / volné dílo
Portrét mladé Marie Terezie od Andrease Möllera. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / Creative Commons / volné dílo

Manželství jako mocenský svazek

Habsburský rod si své mocenské postavení v Evropě udržuje především obratnou sňatkovou politikou, často uzavírají sňatky i pokrevní příbuzní. Tehdejší manželství bylo výhradně ekonomicko-politickým nástrojem, nikoliv aktem lásky.

Stejně tak jako arcivévodovi, i budoucí arcivévodkyni je potřeba najít vhodný protějšek. Ten pro Marii Terezii alespoň navenek přichází v podobě Františka Štěpána Lotrinského, který pochází z bourbonsko-habsburské dynastie.

Otec Marie si jej velice oblíbí. Mezi touto potenciální manželskou dvojicí je velký věkový rozdíl, to ovšem není jediná překážka.

Francie, která si činí nárok na území Lotrinska, by tento svazek mohla považovat za ohrožení svých zájmů a mohlo by dojít k válce, kterou by habsburská monarchie nemusela vyhrát. Nakonec se tak stane a Lotrinsko se ocitá pod francouzskou kontrolou. To však dává zelenou plánovanému svazku.

Peter Kobler von Ehrensorg: Marie Terezie se svým chotěm Františkem Štěpánem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Peter Kobler von Ehrensorg: Marie Terezie se svým chotěm Františkem Štěpánem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nástup na trůn

20. října 1740 umírá Karel VI. a Marie Terezie se stává arcivévodkyní rakouskou, vévodkyní lotrinskou a toskánskou. Nástup nového panovníka je vždy složitou záležitostí, navíc Marie není nijak výjimečné vzdělaná v oblasti politiky a vládnutí.

Toho si je vědom i pruský panovník Fridrich II. Veliký a několik dní po jejím nástupu na trůn žádá po Marii Terezii, aby Prusku přenechala oblast Slezska a také aby se vzdala trůnu ve prospěch svého manžela.

Zadává též nesplnitelné časové ultimátum a po jeho vypršení vojensky obsazuje Slezsko. Marie podniká protiakci, ale je se svou armádou (která je v početní nevýhodě a ve špatném stavu) 10. dubna 1741 poražena v bitvě u Mollwitz.

Toho využívá i Francie a také Bavorsko a Sasko, které se přidávají na stranu Pruska s cílem co nejvíc si urvat z oslabené říše.

Martin van Meytens: Císařská rodina. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo
Martin van Meytens: Císařská rodina. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo

Podpora za ústupky

Marie Terezie se teď může obrátit pouze na Uhry, které jsou součástí habsburské monarchie. Jejich podpora ale není vůbec jistá. Stejně jako v mnoha jiných državách se i zde objevují mnozí, kteří nesouhlasí s tím, že je na trůnu žena.

Arcivévodkyně si ovšem díky obratnému jednání a také ústupkům získává Uhry na svou stranu, a ti jí poskytují vojenskou podporu.

I přes tento úspěch se však musí Marie Terezie vzdát území Slezska pro zachování míru, což je ovšem lepší volba než pokračovat ve válce, která by pro ni nejspíše nedopadla vítězně.

Boje to ale nejsou poslední a „války o rakouské dědictví“ trvají až do roku 1748. Prozatím je tento konflikt ukončen tzv. berlínským mírem v roce 1742.

Českou královnou

12. května 1743 je Marie Terezie korunována českou královnou. Co se týče vztahu k českým zemím, objevují se zmínky o jejím negativním vztahu k zemím Koruny české (údajně se měla o české koruně vyjádřit jako o šaškovské čepici).

Tato slova jsou ovšem pronesena spíše v žertovném kontextu a císařovna v českých zemích stráví více než rok. Také je během pokračování konfliktu mezi Pruskem nehodlá vydat za žádnou cenu, i když si je Prusko nárokuje.

Marii Terezii se následně podaří v roce 1743 uzavřít spojenectví s Anglií a vojensky potlačit mocenské ambice Francouzů ve střední Evropě.

Korunovace Marie Terezie českou královnou. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Korunovace Marie Terezie českou královnou. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Prusko nemá dost

Fridrich II. ovšem v roce 1744 mír poruší, jeho armáda znovu pochoduje do českých zemí a společně s francouzským vojskem obsazuje Prahu.

Marii Terezii se znovu přestává dařit i na jiných místech, jako například v rakouském Nizozemí, kde i s podporou Anglie prohrává znovu proti Francii. Vypadá to, že habsburská monarchie je odsouzena k další potupné prohře a odstoupení dalších území.

I když se daří Marii Terezii Prahu po nějaké době získat zpět, následný mír, který je sjednán prostřednictvím Anglie v Drážďanech 25. prosince 1745, nutí Marii, aby se nadobro zřekla Slezska ve prospěch Pruska.

Mír je to sice víceméně velkorysý, ovšem jen dočasný. Válka ještě zdaleka neskočila.

Antoine Pesne: Fridrich II. FOTO: Louis le Grand / Creative Commons / volné dílo
Antoine Pesne: Fridrich II. FOTO: Louis le Grand / Creative Commons / volné dílo

Ruská panovnice spojencem

Na ruském trůnu sedí v roce 1746 Alžběta I. Dvě mocné ženy na trůnech evropských mocností mají mnoho společného.

Kromě toho, že jsou o svá postavení nuceny tvrdě bojovat, aby je obhájily, tak také sdílejí silnou nenávist k pruskému státu, který představuje ohrožení ruských ambic v Polsku a habsburských ambic ve střední Evropě.

Tyto společné zájmy vedou k postupnému sbližování obou zemí a v roce 1746 spolu obě panovnice podepíší dohodu o vzájemné pomoci v případě války s Pruskem.

Zároveň také Marie Terezie ruší odstoupení Slezska a v případě agrese ze strany Pruska si jej chce nárokovat zpět. Další velký konflikt v sérii menších je na obzoru, ovšem než se tak stane, stačí zasáhnout diplomacie.

Charles-André van Loo: Portrét Alžběty I. FOTO: Ghirlandajo / Creative Commons / volné dílo
Charles-André van Loo: Portrét Alžběty I. FOTO: Ghirlandajo / Creative Commons / volné dílo

O Marii bez Marie

Anglie a Francie již nadále nehodlají přihlížet neustálým konfliktům, a tak požádají Marii Terezii, aby se konečně zasadila o finální ukončení konfliktu. To ovšem Marie Terezie nehodlá udělat.

Ví, že by byla schopna Slezsko získat zpět, neboť má podporu ruské panovnice. Evropské mocnosti jsou však toho názoru, že již bylo krveprolití dost, a v roce 1748 dohodnou předběžný mír, který habsburské arcivévodkyni v podstatě přednesou jako hotovou věc.

Rusko se k této otázce staví neutrálně a jeho podpora není jistá. Anglie i Francie jsou ochotny garantovat po odevzdání Slezska habsburské hranice a taktéž jsou všechny hlavní evropské státy ochotny finálně potvrdit Pragmatickou sankci.

Marie Terezie nakonec na tyto podmínky přistupuje a 18. října 1748 je podepsán konečný mír.

Evropa po mírové dohodě z roku 1748. FOTO: P. S. Burton / Creative Commons / CC BY 3.0
Evropa po mírové dohodě z roku 1748. FOTO: P. S. Burton / Creative Commons / CC BY 3.0

Čas reformovat?

Když je válka o rakouské dědictví konečně po osmi letech ukončena, habsburská monarchie z ní vyjde poměrně dobře. Ztráta Slezska je sice nepříjemná, ovšem není fatální, navíc Marie Terezie jej hodlá při první příležitosti získat zpět.

K tomu však potřebuje naplnit státní pokladnu, která je vyčerpaná, a zotavit monarchii z utrpěných porážek a války.

Pokud je Marie Terezie z vojenského hlediska považována za průměrnou panovnici, na poli diplomatickém a reformačním je jednou z nejdůležitějších osobností evropské historie.

Než se však do reforem bude moci naplno pustit, je třeba opět reagovat na politickou situaci v evropské politice, která se někdy mění rychleji než počasí.

Z nepřítele spojenec

Anglie se obává ohrožení svých zájmů v Hannoveru, který je pod britskou kontrolou, ze strany Pruska. I když je spojencem Marie Terezie, dostává se do situace, kdy je Fridrich II. lepším spojencem než Rakousko.

Naopak Marie Terezie si uvědomuje, že pokud má získat zpět Slezsko, potřebuje mocného spojence v podobě Francie. K tomu přispívá i fakt, že se Marie Terezie stále cítí zrazena Anglií a její vnucenou mírovou smlouvou.

Po sérii tajných jednání mezi evropskými zeměmi (kdy v podstatě každý vyjednává s každým o možném spojenectví) se zcela obracejí karty v evropských spojeneckých smlouvách. Anglie je nyní spojencem Pruska a Francie se stává spojencem Rakouska. Konflikt přichází vzápětí a vstupuje do dějin jako sedmiletá válka.

Bitva u Prahy mezi Prusy a Rakušany 6. května 1757. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Bitva u Prahy mezi Prusy a Rakušany 6. května 1757. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

„Nultá“ světová válka …

29. srpna Friedrich II. napadne bez vyhlášení války Sasko, které je spojencem Rakouska. Do války tedy vstupuje i Anglie jakožto spojenec Pruska.

Konflikt se vzápětí přenese i do Severní Ameriky, kde spolu začnou soupeřit anglické, francouzské a částečně i španělské kolonie. Válka se odehrává také na Pyrenejském poloostrově mezi Portugalskem a Španělskem.

Dále také propuká konflikt mezi Bengálském a Británií v Indii a také v západní Africe. Válka si nakonec vyžádá obrovské oběti. Některé evropské státy přicházejí až o deset procent své populace.

Z války vycházejí nejlépe Anglie a Prusko, které si zachovají nejlepší výchozí pozici pro budoucí expanzi, nicméně o vítězství se hovořit nedá. Tato válka se dá nejlépe popsat jako válka opotřebovávací, kdy bylo cílem druhou stranu co nejvíce poškodit.

Rakousko vychází z konfliktu daleko hůře než jeho protivník Prusko, ovšem ani to Marii Terezii nezastaví v jejích reformách.

Titulní strana knihy Constitutio Criminalis Theresiana. FOTO: VKOL / CC / CC BY-SA 3.0
Titulní strana knihy Constitutio Criminalis Theresiana. FOTO: VKOL / CC / CC BY-SA 3.0

Armáda je jen začátek

Kromě armádních reforem, kdy asi největší změnou je to, že se konečně začnou na vedoucí pozice dosazovat velitelé podle svých schopností, a ne podle svých známostí, v roce 1751 také zakládá ve Vídni první vojenskou akademii v rakouských zemích.

Přicházejí velké změny i v oblasti státní správy. Moc státních orgánů je omezena či jsou její důležité kroky podřízeny panovnici a je stejně jako armáda profesionalizována.

Od roku 1770 je zavedeno jednotné trestní právo v českých a rakouských zemích, zvané Constitutio Criminalis Theresiana.

Nutno podotknout, že ačkoliv je toto nové trestní právo v mnohém modernizované a dá se označit za přelomové, dosud zde lze nalézt prvky ryze středověkého charakteru, např. tresty za praktikování čarodějnictví.

Martin van Meytens: Dvůr Marie Terezie v Hofburgu. FOTO: Schönbrunn Palace / Creative Commons / volné dílo
Martin van Meytens: Dvůr Marie Terezie v Hofburgu. FOTO: Schönbrunn Palace / Creative Commons / volné dílo

Moderní katastrální systém

Mezi další převratnou reformu lze zařadit Tereziánské katastry, které odstranily nedostatky a zmatečné formulace z dřívějšího ustanovení Berní ruly, která byla vytvořena před více než sto lety a ve velkém spěchu, tudíž byla velice neefektivním nástrojem k řešení katastrálních záležitostí.

Tereziánské reformy tento systém zmodernizovaly, např. zavedly do záznamů půdu poddanskou, panskou i církevní a vytvořily systém bonity půdy na osmi úrovních (to je více než dnes).

Také poprvé v historii dochází k tvorbě map, ty ovšem nemají jednotné zpracování, a proto se příliš nevyužívají.

Bankovka z doby Marie Terezie. FOTO: Timur lenk / CC / volné dílo
Bankovka z doby Marie Terezie. FOTO: Timur lenk / CC / volné dílo

Robota a cla

Robota je velice neoblíbenou činností, která u poddaných často vyvolává nepokoje a povstání.

Marie Terezie v důsledku osvícenských reforem, ale také kvůli následkům neustálých válek a hladomoru (a také povstání na začátku roku 1775) vytváří takzvaný Robotní patent. Ten značným způsobem ulevuje poddaným v robotních povinnostech, některým až o polovinu.

Jedná se o velkou vzpruhu pro produkci potravin a porodnosti. V konečném důsledku má za následek i značný hospodářský růst. V oblasti měst a řemesel se stát angažuje v podpoře manufaktur, výroby skla, papíru a textilu.

Jsou zavedena cla a stát chrání podniky před konkurencí ze zahraničí (především pak z Anglie). Je též zaveden tolar jako jednotná měna a první papírové peníze, zvané bankozettel.

Budovy a školství

Ohňový patent, který je vydán v roce 1751, vůbec poprvé definuje, jakým způsobem a z jakých materiálů mají být stavěny budovy, aby se předešlo nekontrolovatelnému šíření případných požárů, které jsou ve středověku i novověku často naprosto devastující.

Jedná se v podstatě o první moderní zákon o požární ochraně. Je také zavedeno číslování domů, a to i na vesnicích. Marie Terezie zakládá všeobecnou vzdělávací povinnost (nikoliv však povinnou školní docházku).

Anton von Maron: Marie Terezie se po smrti manžela oblékala jen do černé. FOTO: Coyau / CC / volné dílo
Anton von Maron: Marie Terezie se po smrti manžela oblékala jen do černé. FOTO: Coyau / CC / volné dílo

Rozporuplné hodnocení

Marie Terezie umírá 29. listopadu 1780 ve Vídni. Co se týče našich dějin, její přínos pro země Koruny české je rozporuplný.

Svým zrušením České dvorské kanceláře v roce 1749 a dalšími jejími reformami se staly země Koruny české de facto provincií habsburské monarchie, ovšem mnohé její reformy měly na české země dopad velmi pozitivní.

Co se týče obecných dějin, díky své obratné politice a řadě reforem si císařovna právem vysloužila své nesmazatelné místo v historii úspěšných panovníků evropských mocností.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: www.belvedere.at / CC / volné dílo
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz