Když se řekne závod o pól, většinou se všem vybaví soupeření o dobytí Jižního pólu mezi Roaldem Amundsenem a Robertem Scottem, které nakonec stálo britského polárníka život. Přitom dobytí Severního pólu provází neméně napjatý příběh.
Téměř po celé 20. století byl Robert Peary uznáván jako muž, který ho v roce 1909 jako první po mnoha neúspěšných pokusech dobyl. Ale bylo tomu skutečně tak? Jeho expedici totiž provází řada přinejmenším podivných okolností.
Na začátku 20. století byl Robert Peary už zkušeným polárníkem. Bylo mu však už přes padesát a vinou omrzlin přišel o všechny prsty na nohou, proto se při velkolepých expedicích se stovkou a více pomocníků vezl většinu času na saních.
Jeho soupeřem v závodu o Severní pól byl jeho bývalý přítel Frederick Cook, lékař na jeho první expedici, který se s ním ale ve zlém rozešel, když mu Peary zakázal vydat o jejich cestě knihu. Cook měl jako první zdolat nejvyšší americkou horu Denali.
Ale byl opravdu tím prvním? Ani náhodou. Později se ukázalo, že údajná vrcholová fotka je donebevolající podvrh. V roce 1907 se Cook v nejsevernější osadě Grónska seznámí se dvěma Inuity a oznámí, že s nimi zkusí dobýt Severní pól. A pak beze stopy zmizí…
PEARYHO EXPEDICI PROVÁZÍ PODIVNÁ ROZHODNUTÍ
O rok později se k pólu vydává také Peary. Když zjistí, že Cook se už rok nevrátil, nechá ho prohlásit za mrtvého, a se svými skupinami, které pravidelně posílá zpět, postupuje směrem k pólu.
Když se však dostane na 250 kilometrů od cíle, pošle zpět všechny zkušené polárníky a navigátory. Vezme s sebou jen černošského pobočníka a čtyři Inuity. Chtěl snad být na pólu jako jediný běloch a jediný schopný navigátor?
Poslední kilometry urazí překvapivě rychle, za pouhých pět dní. 6. dubna 1909 oznámí svým společníkům, že dorazili na Severní pól.
ŠARVÁTKA DVOU SOKŮ
Když se však Peary vrátí do osady, ze které vyrazil, dozví se, že se nečekaně objevil také Cook, a že prý se svými inuitskými kolegy dobyl Severní pól už před rokem. Tak komu připadne sláva?
Cook svůj úspěch zveřejní jako první, Peary se ale s něčím takovým smířit nehodlá a podniká všechno možné, aby Cooka zdiskreditoval. Ještě v Grónsku donutí Cookova kolegu, aby zakopal bednu se zápisky z cesty, kterou měl poslat do Států. Ta se už nikdy nenajde.
Sežene také svědectví obou Cookových společníků o trase cesty na pól, která se zásadně liší, a vůbec největší zářez se mu podaří, když odhalí Cookův podvod s expedicí na Denali. Vrcholová fotka vznikla na vedlejším masivu vysokém jen 1500 metrů.
PODEZŘELÝ DENÍK
Cookovi tedy, i kdyby na pólu opravdu byl, od téhle chvíle nikdo nebude věřit. Prvenství je americkým Kongresem připsáno Pearymu, a dlouhá leta je považováno za oficiální. V devadesátých letech se však objeví Pearyho deník.
Kromě záhadné rychlosti v poslední fázi cesty v něm nesedí ještě jedna okolnost. Peary si psal detailní zápisy z každého dne výpravy, až na jeden. Zápis z 6. dubna 1909 je vložen na úplně jiném papíře a zjevně byl dopsán později.
Proč by Peary vynechával ten úplně nejdůležitější den? Opravdu dorazil na pól, nebo lhal stejně jako Cook?