Skip to content

Zapomenutý střet stoleté války: Jak se bojuje o slanečky?

Stoletá válka je v plném proudu. Francouzskému králi Karlovi VII. angličtí nepřátelé posměšně říkají „králík z Bourges“, protože mu patří jen nepatrné území právě kolem tohoto města v srdci Francie.

Jako klíč k definitivnímu pokoření Karla VII. (1403–1461) se Angličanům jeví opevněné město Orléans na řece Loiře. „Procházely tudy hlavní cesty k severu na Paříž, k západu na Tours či Angers a k jihu na Bourges,“ uvádí k strategickému významu místa současný historik Jiří Kovařík. Anglické oddíly k němu přitáhnou v říjnu 1428. Jejich velitelé jsou rozhodnutí tak dlouho vyčkávat, dokud posádku obránců města úplně nevyhladoví…

Karel VII. se nachází v mimořádně složité situaci.

Útěk z obležení

Třebaže je kruh obléhatelů kolem Orléansu poměrně pravidelný, není zcela neprodyšný. „Z Paříže vyjíždí anglická zásobovací kolona,“ dostává s počátkem února 1429 zprávu hrabě Dunios (1402–1468), odvážný vůdce obránců Orléansu.

Zavětří příležitost. „Zaútočíme na ni,“ odesílá vzkaz z obleženého města. Ten letí ke Karlu Bourbonovi, hraběti z Clermontu (1401–1456), který tou dobou dlí v blízkosti zámku Blois, nějakých 55 kilometrů vzdušnou čarou od Orléansu.

Pod rouškou noci Dunois 10. února 1429 odjíždí s těmi nejlepšími rytíři z obleženého města a směřuje na sever vstříc nepřátelské koloně. O několik hodin později se spojuje s Clermontovým vojskem. Společně mají k dispozici zhruba 4000 mužů včetně skotských oddílů skvělého válečníka Jana Stuarta Darnleye (asi 1380–1429). Jsou odhodláni zasadit nepříteli ničivý úder.

Orléans v roce 1428 – v době, kdy k němu přitáhli angličtí obléhatelé.

Nikoho nepřekvapí

Anglické zásobovací koloně, která vyráží z Paříže, velí zkušený Jan Fastolf (1380–1459). Na 300 vozů, jež střeží asi 1500 mužů, veze obléhatelům Orléansu nové zbraně, střelivo i potraviny. Vzhledem k tomu, že se blíží postní doba, řada povozů obsahuje sudy se slanečky…

Jean Dunois proklouzne anglickým obklíčením. To je ale asi tak všechno…

Cesta zpočátku probíhá v naprostém klidu. Sir Fastolf si snad ani nedokáže představit nebezpečí, jaké mu v tu chvíli od Francouzů hrozí. Kdyby ho teď nepřátelé napadli a využili momentu překvapení, jistě by slavili velkolepé vítězství.

Ovšem se tak nestane. Místo okamžité akce se francouzští velitelé začínají mezi sebou hádat, kdo má v bitvě vlastně velet. Díky tomu mají Angličané příležitost prokouknout nepřátelský záměr a náležitě se na něj připravit.

Anglická vozová hradba

„Postavte hradbu z vozů!“ přikazuje svým mužům sir Fastolf. Mezi seřazenými anglickými povozy by zakrátko nepronikla ani myška. Za hradbou se v první řadě krčí legendární angličtí lučištníci. Když Francouzi zjistí, co se děje, ztuhne jejich velitelům úsměv na rtech.

„Nikdo s nimi nic nesvede,“ prorokuje o Angličanech francouzský rytíř Étienne de Vignolles (1390–1443). Místo toho, aby se teď Francouzi chytli za nos, se ale už zase hádají. Tentokrát o to, jestli zaútočí koňmo, nebo pěšmo.

Tragédie je na spadnutí… S nervy nakonec nevydrží skotský válečník Darnley a se svými 400 muži na koních se žene střemhlav do útoku, aniž by počkal na ostatní.

Rytíř de Vignolles si nedělá o šancích na úspěch iluze.

Za chvíli již na hlavy Skotů prší anglické šípy. Sám Darnley umírá. K vozové hradbě dojede jen hrstka odvážlivců, ale ani ti nic víc nezmohou. Navíc Angličané přecházejí do protiútoku. Zbytky francouzské jízdy zahánějí na útěk.

Karel Bourbonský zatím zachmuřeně pozoruje bitevní pole. Nijak ale nezasáhne, i když Angličané otevřeli své opevnění. Místo toho se s ostudou vydává společně s Dunoisem zpátky k Orléansu. V bitvě o slanečky, jak tento střet stoleté války vchází do historie, opět francouzská přesila nestačila na početně slabší Angličany.

Foto: wikipedia.org, weaponswarfare.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Když oči svědí a pálí
nasehvezdy.cz

Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás....
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Na průjem a nevolnost
nasehvezdy.cz

Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným...
Ametyst: Fialová síla duchovna
enigmaplus.cz

Ametyst: Fialová síla duchovna

Krásný ametyst je jedním z nejvíce žádaných...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Tajemství Stonehenge a slunečních božstev
enigmaplus.cz

Tajemství Stonehenge a...

Slavný kamenný kruh Stonehenge na jihu Velké Británie se...
Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...