Domů     Zapomenuté znalosti starověkého Egypta: Měli Egypťané elektřinu a létající stroje?
Zapomenuté znalosti starověkého Egypta: Měli Egypťané elektřinu a létající stroje?

Starověký Egypt byl civilizací, která udivuje svými pokročilými znalostmi v mnoha oblastech, od architektury a matematiky až po lékařství.

Jejich pochopení světa se opíralo o koncept harmonie a rovnováhy, ma’at, který je vedl k neustálému zdokonalování a inovacím.

Nicméně, některé teorie jdou ještě dál a spekulují o existenci „zapomenutých znalostí“, které by daleko přesahovaly naše současné představy. Měli Egypťané skutečně elektřinu nebo dokonce létající stroje?

Pojďme prozkoumat tyto fascinující, byť vědecky neprokázané hypotézy a ponořit se do hlubin egyptských tajemství.

Staří Egypťané byli bezpochyby až překvapivě vyspělým národem s neobyčejnými znalostmi, které přesahovaly možnosti mnoha tehdejších civilizací. Základem jejich přístupu k technologiím a všem věcem byl koncept harmonie a rovnováhy, zvaný ma’at.

Egypťané věřili, že jim bohové darovali mnoho velkých výhod a bohatství, což ale současně znamenalo, že lidé mají povinnost a odpovědnost za péči o život, o samotné království i o sebe samé.

Tento hluboký náboženský a filozofický základ ovlivňoval všechny aspekty jejich života, od každodenních činností až po monumentální stavební projekty.

Inženýři, astronomové, lékaři či vědci tak zpravidla věřili, že dodržují vůli bohů tím, že se zdokonalují a zlepšují svět, který jim byl darován.

Především proto se právě z Egypťanů stali skuteční inovátoři v architektuře, matematice, stavebnictví, jazyce, astronomii nebo lékařství.

Staří Egypťané byli bezpochyby až překvapivě vyspělým národem s neobyčejnými znalostmi.
Staří Egypťané byli bezpochyby až překvapivě vyspělým národem s neobyčejnými znalostmi.

Důkazem jejich geniality je vlastní obrázkové písmo – hieroglyfy, vlastní desítková soustava v matematice, která umožnila složité výpočty, velké množství vyvinutých léků a léčiv (jak dokládají lékařské papyry) či řada vynálezů, jako je například pluh, papyrus nebo inkoust.

To všechno dokládá jejich pokročilé myšlení a praktické dovednosti.

Jenže co když toho Egypťané znali ještě více? Existují autoři a záhadologové, podle kterých se Egypťané dostali ve svých poznatcích mnohem dál, než si dnes myslíme. Věří například, že znali elektřinu a uměli jí používat. Existují pro to ale nějaké důkazy?

V tomto směru se vše opírá o jednu základní otázku, která dodnes trápí egyptology: Jak si Egypťané svítili ve všech těch podzemních chodbách a hrobkách, kde je spousta zdobených stěn s nádhernými obrazy a reliéfy plnými barev?

Nikde se totiž nenašly žádné stopy po použití loučí či jiných tehdy běžných svítidel. Žádné známky sazí, žádné úchyty na stěnách, nic takového, což je pro historiky velká záhada.

Obecně přijímaná teorie hovoří o použití zrcadel a důmyslného systému odrazů slunečního světla, což by umožnilo osvětlit i vzdálenější prostory.

Nicméně, tento systém by nebyl možné využít zdaleka vždy, zejména v hluboko umístěných a složitých chodbách, kde by světlo muselo projít mnoha odrazy, což by vedlo k velké ztrátě intenzity. Proto někteří badatelé přichází s alternativními teoriemi.

„Nástěnné reliéfy v chrámu bohyně Hathor v Dendeře, nacházejícího se severně od Luxoru, ukazují jakési průhledné baňky, uvnitř kterých je spirálovitě stočený had.

Podobnost s moderní žárovkou, opatřenou žhaveným vláknem, je víc než nápadná,“ píše k tomu český záhadolog Jan A. Novák. Tyto takzvané „Denderské lampy“ jsou pro zastánce teorie o starověké elektřině klíčovým důkazem.

Obrazce v Dendře někteří interpretují jako elektrické výbojky, které by mohly osvětlovat podzemní prostory bez zanechání sazí.

Podle Nováka přitom egyptské svítilny nemuseli být ničím přehnaně sofistikovaným.

Mohlo prostě jít o jednoduché primitivní baterie, například podobné Bagdádské baterii, které vydávaly dostatek energie, aby zahřály a rozzářily kus kovu, čímž by vytvořily slabé, ale dostatečné světlo pro práci v tmavých prostorách.

I když jsou tyto teorie fascinující, většina mainstreamových egyptologů je odmítá s tím, že jde o špatnou interpretaci náboženských symbolů a že pro existenci elektrických zařízení chybí hmatatelné archeologické důkazy, jako jsou dráty, izolátory nebo zbytky elektrických obvodů.

A u elektřiny výčet potenciálních a vědou neprokázaných znalostí Egypťanů nekončí. Existují také spekulace, že tento národ mohl znát některé létající prostředky, snad možná přímo i něco na způsob jednoduchých létajících strojů.

To má pro změnu dokládat některé symboly a kresby na stěnách chrámů, které se podobají moderním letadlům nebo vrtulníkům, nebo nález malé plastiky znázorňující ptáka z egyptského naleziště v Sakkáře.

Mnozí badatelé upozorňují, že model vypadá daleko více jako letadélko než jako pták, s křídly, trupem a ocasní plochou, a experimenty naznačují, že by takto vytvořené letadélko skutečně dokázalo letět, což by z něj dělalo funkční model kluzáku.

I v tomto případě jde ovšem pouze o spekulace, které drtivá většina historiků a archeologů odmítá s tím, že jde o stylizované vyobrazení ptáků nebo chybnou interpretaci.

Nástěnné reliéfy v chrámu bohyně Hathor v Dendeře, nacházejícího se severně od Luxoru, ukazují jakési průhledné baňky, uvnitř kterých je spirálovitě stočený had.
Nástěnné reliéfy v chrámu bohyně Hathor v Dendeře, nacházejícího se severně od Luxoru, ukazují jakési průhledné baňky, uvnitř kterých je spirálovitě stočený had.

Nicméně, znalosti starověkých Egypťanů v oblasti lékařství jsou naopak velmi dobře zdokumentovány.

Víme o nich poměrně mnoho, a to hlavně díky 13 lékařským papyrům, které se dochovaly do dnešních dob, jako je například Ebersův papyrus nebo Edwin Smithův papyrus. Tyto papyry obsahují podrobné popisy nemocí, diagnóz, léčebných postupů a seznamů léků.

Díky záznamům tak víme, že tehdejší egyptští rolníci trpěli podobnými nemocemi jako ti dnešní (např. revmatismus, infekce, paraziti) a že tehdejší lékaři používali poměrně mnoho různorodých léčiv. Jen v jednom z papyrů je uvedeno na 700 léků.

Ty vznikaly ze zvířecích částí (např. med, tuk), bylin (např. máta, kmín) i minerálů, jako jsou kuchyňská sůl nebo amoniak. Obzvláště vyspělá byla v Egyptě chirurgie.

Lékaři zacelovali rány pálením, používali kvalitní dlahy na zlomeniny, lněná obinadla a tampóny. Prováděly se také amputace či trepanace (vytvoření otvoru) lebky, což svědčí o hlubokém pochopení lidské anatomie a chirurgických technik.

Egypťané byli také mistry mumifikace. Šlo o komplexní proces, při kterém byly mrtvému odstraněny z těla vnitřní orgány (kromě srdce, které bylo považováno za sídlo duše) a tělo bylo uloženo do hydroxidu sodného (natronu), díky čemuž dokonale vyschlo.

Následně bylo vycpáno pilinami a plátnem, pomazáno olejem a zabaleno do plátna s mnoha vrstvami. Takto měla být pohřbívanému zajištěna skutečná nesmrtelnost a zachování těla pro posmrtný život.

Tento rituál demonstruje hlubokou víru Egypťanů v posmrtný život a jejich schopnost rozvinout složité chemické a anatomické procesy.

Starověký Egypt byl bezpochyby civilizací pozoruhodných znalostí a inovací. Ačkoli teorie o starověké elektřině a létajících strojích zůstávají v oblasti spekulací a pseudovědy, jejich existence svědčí o neutuchající fascinaci, kterou nad námi Egypt stále má.

Je důležité oddělovat ověřená fakta od teorií bez důkazů, ale zároveň neztrácet zvědavost a touhu po poznání.

Starověký Egypt nás i nadále učí o lidské genialitě, o tom, jak dalece jsme byli schopni postoupit, a o nekonečném prostoru pro další objevy a interpretace minulosti.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.ancient.eu, www.smithsonianmag.com, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská ráda
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Historie
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
reklama
záhady a tajemství
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz