Domů     Zamykal Filip I. Sličný svoji manželku v pokoji?
Zamykal Filip I. Sličný svoji manželku v pokoji?

Jana Kastilská zuřivě lomcuje klikou u dveří. Marně, je zamčeno. Pak popadne hůl a začne bušit do podlahy. I když má manžel ložnici hned pod ní a hluk proto musí slyšet, neděje se vůbec nic. Královna odhodí hůl do kouta a spěchá do křesla. „Ty odporný nevěrníku,“ vykřikne a výbuch vzteku se změní v bezmocný pláč.

Šestnáctiletá Jana I. Kastilská (1479–1555) se v roce 1496 stává loutkou v politické hře svého otce, aragonského krále Ferdinanda II. (1452–1516), a matky, kastilské královny Isabely (1451–1504).

Má si vzít Filipa (1478–1506), syna rakouského císaře Maxmiliána I. Habsburského (1459–1519).

Ostatně druhým dynastickým sňatkem, který potvrzuje alianci katolických zemí Španělska a Rakouska, je svatba Filipovy sestry Markéty (1480–1530) s Janiným bratrem Janem (1478–1497).

Pevné spojenectví obou zemí je tak sňatkovou politikou zpečetěno hned dvakrát. Jana sice už dřív byla za Filipa provdána v zastoupení v belgickém Valladolidu, ale teď ho konečně chce vidět osobně. Všude slyšela zvěsti, jaký je to prý krasavec.

Potvrzuje to i jeho přídomek Sličný. Na setkání s ním se proto opravdu těší. Ovšem bude si muset ještě počkat – Filip je tou dobou s otcem na severu Apeninského poloostrova.

Začátek Filipova manželství je docela idylický. Se svou chotí si užije dostatek vášně.
Začátek Filipova manželství je docela idylický. Se svou chotí si užije dostatek vášně.

Ovládne je vášeň

„Prý byla nejhezčím, ale také nejobtížněji vychovatelným královským dítětem. Byla velice malá, velmi křehká, měla bledou pleť a velké tmavé oči. Stále uzavřená a nepřístupná, nemluvná a obrácená do sebe,“ líčí Janu současná rakouská autorka Thea Leitnerová.

O tom, koho jí rodiče vybrali za manžela, se dozví už ve svých 13 letech. V listopadu 1495 je pak sňatek konečně ujednán, proběhne obřad v zastoupení a má následovat řádný sňatek. Oba se setkají 18. října 1496 v belgickém Mechelenu.

Ze začátku skutečně jejich vztah vypadá docela idylicky. Filip je z Jany nadšený, třebaže je už ve svých 18 letech zkušeným milovníkem, který potřebuje opravdu silný impuls, aby se dostal do varu.

„Pohled na bledou, nesmělou a dětsky působící dívku z cizí země v něm ihned vyvolá takovou žádostivost, že odsunuje stranou i ta nejzákladnější pravidla slušnosti,“ přibližuje jeho vášeň Leitnerová. Sňatek se koná o dva dny později v belgickém Lieru.

Již při prvním setkání se však pár na sebe vrhl s takovou žádostí, že chtěl sňatek okamžitě, aby se mohl oddat rozkoši.

Filip I. Sličný má kolem sebe spousty žen a své manželky má brzy dost.
Filip I. Sličný má kolem sebe spousty žen a své manželky má brzy dost.

Sedí doma a trápí se

Jenže možná právě Janina rychlá proměna z nezralé holčičky ve skutečnou ženu způsobí ve vztahu problémy. Na Filipovi se zřejmě stane sexuálně závislou. Svoje sídlo manželé nacházejí v Mechelenu, ovšem Jana tu většinu času tráví sama.

Ceká, až se manžel vrátí z cest, na kterých vyřizuje své státnické záležitosti. Všichni vědí, že si při nich užívá s jinými ženami. A Jana pomalu začíná chápat, jak to s Filipem vlastně je.

Když už se Filip alespoň na chvíli ukáže, je nucen poslouchat jednu žárlivou scénu za druhou. A to i z toho důvodu, že u Jany se podle všeho začínají projevovat první známky duševní poruchy.

Jedná se o dědičnou záležitost, protože Isabela Portugalská (1428–1496), babička z matčiny strany, trpěla depresemi a na konci života už ani nedokázala poznat lidi ze svého okolí.

Jana I, Kastilská má zřejmě po babičce sklony k depresi a žálivost na chotě jí k duševní pohodě zrovna nepřidá.
Jana I, Kastilská má zřejmě po babičce sklony k depresi a žálivost na chotě jí k duševní pohodě zrovna nepřidá.

Posudek vyhoví zadavateli

Před Janou se ale otevírá v roce 1500 zářná kariéra. Do klína jí spadne nárok na kastilskou korunu, protože její starší sourozenci Isabela a Jan jsou po smrti a ona je v následnickém pořadí na prvním místě.

Kortesům, zdejším stavům, však tento fakt není dvakrát po chuti. Ví se o jejích sklonech k duševní nemoci. Na kastilskou korunu si ale dělá nárok i její otec Proto k dceři v roce 1503 posílá své dva dvorní lékaře.

Dostávají za úkol Janu pozorovat a sepsat zprávu o jejím zdravotním stavu. „Špatně spí. Málo jí, občas vůbec nic. Je velmi zasmušilá a hubená. Někdy s námi nechce mluvit. Přátelským prosbám není přístupná,“ uvedou lékaři.

Měl jejich posudek za cíl odstavit dceru od moci a zdůraznit, že je blázen? „Mnohé z lékařské zprávy nasvědčuje tomu, že její autoři chtěli vyhovět zadavateli,“ míní Leitnerová.

Podobný názor má i americký historik Roger B. Merriman (1876–1945).

Ferdinand II. Aragonský pošle na svoji dceru lékaře.
Ferdinand II. Aragonský pošle na svoji dceru lékaře.

Už toho mám dost!

Brzy poté Jana stále častěji propadá záchvatům zuřivosti. Svoji žárlivost už nedokáže ovládat. Nechce Filipovi dál tolerovat jeho nevěry. Křičí na něj a je vzteklá. Zarputilé mlčení střídají výbuchy hněvu.

Pro okolí je to jasný signál, že ji duševní choroba zcela ovládla. Filipa její neustálé scény otravují a dělají mu ze života peklo. Ztratí s ní proto trpělivost a jednoduše ji uvězní. Na dva nebo tři dny zamkne Janu do jejího pokoje.

Manželčina zuřivého bušení do podlahy si pak nevšímá. „Přestaňte věznit moji dceru,“ žádá Ferdinand Aragonský. Jenže Filip ho rozhodně nehodlá poslechnout a Janu pustit, své manželky má už dávno plné zuby. Na obzoru je proto konflikt s tchánem.

Samozřejmě že nejde o Janu, ale hlavně o kastilskou korunu. Filip a Ferdinand si mezi sebou vyjednají dohodu. Jejím cílem však ve skutečnosti není snaha dosáhnout příměří, ale nejspíš potvrdit Janin údajný nezájem o vládu.

Touto dohodou se z ní stává nesvéprávná osoba. Konečně ji odklidili z cesty a teď se mohou spolu utkat jenom oni dva.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
reklama
lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.