Skip to content
reklama

Založil první vídeňskou kavárnu válečný špion?

Spousta lidí si nedokáže svoje ráno představit bez šálku horké, pronikavě vonící tmavohnědé tekutiny. Nápoj, který pomáhá nastartovat nový den Evropa poznala až v době baroka.

Káva se do Evropy dostává na přelomu 16. a 17. století především díky obchodování benátských kupců. Roku 1626 se první pražená zrnka objevují ve Francii. Nejstarší dosud fungující kavárnou na světě je pařížská „Le Procope“, kterou si v roce 1686 na ulici Fossées Saint- Germain (v současnosti Rue de l´Ancienne Comédie) otevře Francesco Procopio dei Coltelli (1651–1727).

Mnoho lidí si bez kávy nedokáže představit den. FOTO: pxhere

Roztrhne se s nimi pytel

První londýnská kavárna otevře svoje dveře hostům v roce 1652 a na konci 17. století se jich v anglické metropoli nachází už na 300. Lidové pověsti tvrdí, že ve Vídni zakládá první kavárnu „U modré lahve“ Georg Kolschitzky (1640–1694), voják a špion polského krále Jana III. Sobieského (1629–1696).

blank
Francouz Francesco Procopio dei Coltelli otevírá nejstarší dosud fungující kavárnu. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Podnik arménského obchodníka

Kávová zrna prý Kolschitzky získává od Turků, kteří roku 1683 obléhají město. Ovšem poslední výzkumy tvrdí, že skutečně první vídeňskou kavárnu otevřel 17. ledna 1685 arménský obchodník John Theodat (1640–1725).

Foto: pixnio, pxhere, Creative Commons, Úvodní fotografie: pixnio
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články