Domů     Zajímavé světové stavby napříč styly
Zajímavé světové stavby napříč styly
11.11.2021

Architektonické styly provázejí lidstvo od nepaměti. Od první cihly v pyramidě po budovy vysoké stovky metrů. Jaké jsou ty nevýznamnější za poslední století?

Bauhaus - Xavax / Creative Commons / PD-user
Bauhaus – Xavax / Creative Commons / PD-user

Bauhaus

Jen krátkou dobu dostala ke svému uchycení se architektonická a umělecká škola Bauhaus. Vznikla v Německu v roce 1919 a z ideologických důvodů zanikla v roce 1933. Šlo o jednu z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby.

Budova vznikla v letech 1925 a 1926 a navrhl ji architekt Walter Gropius (1883-1969). Od roku 1996 je budova zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.

Brutalismus

Brutalismus je moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970. Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za „nejošklivější“ budovy moderní éry.

Styl záměrně ponechává stavební materiály v surovém stavu, přičemž velké plochy surových stěn kontrastují se zasklenou konstrukcí.

Nejznámějšími stavbami jsou např. budova Nové scény Národního divadla, obchodní dům Kotva nebo Barrandovský most.

Brutalismus - Fringilla / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Brutalismus – Fringilla / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Bruselský styl

Tento styl byl reakcí na úspěch českých architektů na výstavě Expo 58. Inspiruje se mimo jiné i kosmickou érou za experimentálního použití hliníku.

Typická jsou lehká točitá schodiště, dekorativní kovové příčky, abstraktní výzdoba interiérů, dále mozaika v interiérech a kosočtverečné motivy. Obecněji ho lze definovat jako měkký modernismus. Známá je stavba plaveckého stadionu v Podolí

Funkcionalismus

Funkcionalismus je možné řadit pod pojem moderní architektura, jeho význam je však obrovský.

Ve dvacátých a třicátých letech 20. století byl funkcionalismus v Československu vedoucím architektonickým slohem a svými realizacemi v meziválečném období přiřadil československou architekturu k evropskému vrcholu. Těmi „nej“ stavbami jsou Veletržní palác, Barrandovské terasy a Bílá labuť.

Konstruktivismus - Vi Ko / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Konstruktivismus – Vi Ko / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Konstruktivismus

Stavby, u nichž je téměř vynechán jakýkoliv dekor a důraz je kladen pouze na konstrukci, spadají do tzv. konstruktivismu. Tento styl se dále větví do 20. let na pouhý konstruktivismus a následně od let 30. na zmíněný funkcionalismus.

Konstruktivismus se nejvíce rozšířil v Rusku po Říjnové revoluci v roce 1917 a zdůrazňoval technickou dokonalost a krásu hmoty, účelnost stavby a odmítal luxus.

Moderní architektura

Moderní architektura v sobě nese celý zástup architektonických směrů s podobnými charakteristikami, jež byly vytvořeny počátkem 20. století.

Tento směr získal větší popularitu až po 2. světové válce a stal se na tři desetiletí dominujícím architektonickým stylem pro budovy institucí a firem. Typickým zástupcem moderní architektury je například Opera v Sydney, která byla postavena v roce 1973.

Moderní architektura - ThomasLendt / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Moderní architektura – ThomasLendt / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Postmoderna

Vůbec poprvé v architektuře použil pojem postmoderna Joseph Hudnut v titulku článku Postmoderní dům.

Základní snahou je překonat jakousi „elitnost“ architektury a přenést ji srozumitelně i laikovi, snaží se udržet i zájem odborníků, to se projevuje dvojím pohledem na architektonické dílo. Typickým pro postmodernu je například TV vysílač na pražském Žižkově.

Rondokubismus

Tomuto stylu se také říká národní styl, a to především kvůli využitým barvám. Rondokubismus je projev art deca, které v Česku bohužel příliš neprorazilo. K určité rehabilitaci docházelo od 50. let.

V 90. letech dochází ke snaze umístit tento specificky český styl do evropského kontextu, avšak marně. Prvky je možné najít v pražské Legiobance a v Paláci Adria.

Postmoderna - Mark Ahsmann / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Postmoderna – Mark Ahsmann / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Socialistický realismus

Socialistický realismus je známý pod zkratkou SORELA a jedná se o významný architektonický styl používaný u reprezentativních staveb v Sovětském svazu a jeho satelitech během vlády Josifa Stalina (1878-1953).

Jako nejznámější je považována budova Paláce kultury a vědy ve Varšavě, v Praze se tento styl příliš neuchytil, přesto je možné ho najít ve vyjádření budovy hotelu Internacionál.

Tradicionalismus

Jako tradicionalismus je označován oficiální sloh vládních a veřejných budov stavěných v letech 1920 až 1932. Typické je respektování prvků klasických slohů – používá římsy, vysoký řád, rizality, okna nad sebou či bosáž.

Uznávaným architektem tohoto směru byl český urbanista a teoretik architektury Antonín Engel (1879-1958). Projektoval např. vodárnu v Podolí, ministerstvo železnic, VŠCHT v Dejvicích a další.

Socialistický realismus - Txllxt TxllxT / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Socialistický realismus – Txllxt TxllxT / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
reklama
věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz