Mimořádný nález nedávno ohlásil tým archeologů ze Severokarolínské univerzity v USA a Technické univerzity v Manabí v Ekvádoru. Při průzkumu rituálního pohřebiště nacházejícího se v ekvádorském Salangu narazili na celkem 11 koster, které pocházejí z počátku 1. století př.n.l., jsou tedy staré asi 2100 let.
Jde o osm kojenců, jedny ostatky jedince dětského věku a jednoho dospělého.
Devět koster mělo kolem se pohřební výbavu v podobě figurek a mušlí. Pozornost vědců ale vzbudily zbývající dvě dětské kostry. Jedna náleží dítěti starému 6-8 měsíců, druhá zhruba 1,5 roku starému. Co je u nich překvapilo?
Hlavy těchto dvou malých dětí měli na sobě jakési přilby vytvořené z částí lebek patřících starším dětem. V jednom případě přilba pocházela od dítěte starého 2-12 let, v druhém 4-12 let. Podobný nález dosud nezaznamenali. Pozoruhodné je, že nález obsahoval pouze hlavy bez těl.
Šlo o obětiny na usmíření sopky?
Pohřebiště pochází z doby 1. století př. n. l. až 8. století n. l. a nacházejí se tu ostatky lidí ekvádorské guangalské kultury. Pro tuto kulturu je typické zemědělství a rybolov, vyráběli také keramiku.
Není ale známo nic, co se týká této kultury a mohlo by zvláštní pohřeb vysvětlit. Jisté je, že k uložení ostatků došlo nedlouho po výbuchu blízké sopky, po kterém se na celý kraj sneslo velké množství sopečného popela.
Důsledkem erupce mohla být neúroda, po které se zdejší domorodci mohli uchýlit třeba k usmiřování vulkány formy formou dětských obětí. Zatím ale není nic jasné, nález nabízí spoustu otázek, které zůstávají bez odpovědi.