Rodák z Melbourne a frontman skupiny The Doors James Douglas Morrison, známější jako Jim Morrison (1943–1971) se stane hudební ikonou šedesátých let.
Pohledný mladík s pronikavýma očima a charismatickým vystupováním však doplatí na svoji až příliš citlivou povahu. Napětí doma a v kapele se rozhodne řešit alkoholem a posléze i drogami.
Mí rodiče mi nerozumějí
Do povědomí hudebních fanoušků se Jim Morrison nesmazatelně zapíše pro svá divoká koncertní vystoupení, při kterých neváhá šplhat po oponách, ničit vybavení okolo, a dokonce se ani svléknout.
Excentrické chování má možná původ v jeho dětství, které rozhodně nepatřilo k nejšťastnějším. Jimův otec, námořní důstojník, byl věčně mimo domov a domácnosti tak vládla jeho matka.
Ani s jedním ze svých konzervativních rodičů si Morrison nerozuměl a později dokonce tvrdil, že oba zemřeli, i když to nebyla pravda.
V raném mládí se Jim touží stát básníkem a své „básnické střevo“ později využívá při tvorbě textů pro svou skupinu The Doors, kterou založí v roce 1965 se svým přítelem Raymondem Danielem Manzarkem (1939–2013).
Jeho básně i texty se jen hemží odkazy na násilí, psychický teror a smrt, kterou je Morrison fascinován.
Drogy si vybírají daň
Jako mnoho mladých hudebníků té doby i on propadne alkoholu, drogám a nevázanému sexuálnímu životu, na vystoupeních se objevuje v rauši a pobláznění fanoušci ho za to milují. Nespočet žen se s ním pak soudí kvůli otcovství jejich dítěte.
Čeho je však moc, toho je příliš. Policie Morrisona téměř neustále stíhá za veřejné pohoršování, opilství a obscénnosti. Koktejl tvrdého alkoholu, LSD, kokainu a heroinu si brzy začne vybírat svou daň.
Zpěvák má podlomené zdraví a vztahy v kapele jsou na bodu mrazu. Přelomem je ale až koncert v Miami 1. března 1969, který je pohromou už od začátku. Morrison, jenž předtím pobývá v Evropě, zmešká dvě letadla a čekání si krátí pitím.
Na pódiu pak vykřikuje, že se „stejně všichni přišli podívat jen na můj penis“, načež se skutečně obnaží. Miamské úřady na něj nakonec vydají zatykač a rádia přestávají hrát písně skupiny The Doors.
Morrison se nakonec sám přihlásí na policii, zaplatí však kauci, takže je propuštěn a případ odročen.
Smrt plná otazníků
Zhuntovaný Morrison se nakonec v březnu roku 1971 rozhodne přestěhovat do Paříže i s dlouholetou přítelkyní Pamelou Coursonovou (1946–1974). Svým blízkým v dopisech píše, že se má hezky, a popisuje dlouhé procházky po městě nad Seinou.
Vše nasvědčuje tomu, že se zpěvák konečně polepšil. V poslední době neupravené vousy si nechá upravit, ostříhá se, zhubne a krotí i svou zálibu v alkoholu. O to víc všechny překvapí zpráva o jeho smrti.
Dne 3. července 1971 je Jim Morrison nalezen mrtvý ve vaně svého pařížského bytu. Příčinou smrti má být selhání srdce, nařízená pitva ale není nikdy provedena, protože kdosi podplatil příslušného úředníka. Mohla to být Pamela Coursonová?
V bytě prý schovávala kokain, který mohl Morrison před svou smrtí užít. Fanatičtí fanoušci však stále věří, že zpěvák smrt jen fingoval a dosud žije někde mezi námi.