Domů     Záhadný mozek: Nejvýkonnější počítač ve vesmíru ukrývá naše lebka!
Záhadný mozek: Nejvýkonnější počítač ve vesmíru ukrývá naše lebka!
17.1.2019

Lidský mozek patří mezi nejméně probádané orgány našeho těla. Řídí celý náš organismus, jeho fyzické i psychické procesy. Kolik jeho kapacity využíváme a jak funguje tento nejsložitější počítač ve vesmíru?

Zajímavosti:

Každý den máme zhruba 70 000 myšlenek.

Přibližně 77–78 % mozku tvoří voda.

Mozek pracuje, i když spíme. Během spánku opakuje a třídí zážitky minulého dne a učí se z toho, co jsme během něj prožili.

Mozek se vyvíjí až do 40 let věku jedince.

Mozek je nejhladovější orgán lidského těla – i když tvoří pouze 2 % váhy těla, požaduje asi 20 % celkového příjmu glukózy.

Každý člověk v sobě ukrývá nejúžasnější, zároveň i nejsložitější zařízení v celém vesmíru – lidský mozek. Na první pohled vypadá jako ohromné jádro vlašského ořechu o hmotnosti přibližně 1,5 kg.

Přesto dokáže tento orgán řídit a kontrolovat veškeré tělesné a duševní funkce těla. Umožňuje nám myslet, cítit a jednat, ale především je díky němu každý člověk naprostým unikátem. Přesto nám ale mozek stále zůstává v jistém směru záhadou.

Mozek plný rýh

Na první pohled vypadá mozek jako pomačkaný. Za to mohou rýhy a závity, které zvětšují vnější plochu mozkové kůry. V tomto případě platí, že čím více „vrásčitý“ povrch je, tím lépe. Za svou našedlou barvu vděčí neuronům neboli nervovým buňkám.

Ty vzájemně propojuje nepředstavitelné množství spojení. Díky tomu mozek pracuje komplexně a neustále zpracovává a vyhodnocuje obrovské množství informací.

Stejné, a přece tak rozdílné

Mozek se dělí na dvě poloviny, které nazýváme hemisféry. Navzájem se ale bez sebe neobejdou. Spojuje je složitá nervová síť, díky které se informace přenáší z jedné půlky do druhé a vzájemně spolu komunikují.

Tento přenos se děje pomocí obrovského množství elektrických signálů mezi neurony. Hemisféry koordinují protilehlou polovinu těla a mají rozdílné funkce.

Rozum a cit

Levá hemisféra má na starost především jazykové a matematické schopnosti a logické myšlení, pravá naopak kontroluje zrakově prostorové schopnosti, intuici, emoce a umělecké schopnosti. Hlavní rozdíl spočívá v tom, jak informace zpracovávají.

Pravá polovina pracuje hlavně s velkým obrazem, zatímco levá se zaměřuje na malé detaily, které potom vyhodnocuje.

Jak přemýšlejí muži a ženy? Odlišně!

A právě hemisféry jsou jedním z důvodů, proč se přemýšlení mužů a žen značně liší. Mužský mozek je sice asi o 20 gramů těžší, nemá to však jakoukoli souvislost s mírou inteligence.

Muži mají tendenci se soustředit hlavně na racionální principy a spíše analyzují. Je to tím, že používají především levou polovinu mozku, která je nepatrně větší než pravá. U žen je situace poněkud složitější, jelikož využívají mnohem více obou hemisfér.

Emocionální pravá hemisféra se u nich pak lépe napojuje k analytické části. Tento fakt pak může vysvětlovat, proč jsou ženy emotivnější a citlivější.

Muži a ženy používají jinak svoje hemisféry
Muži a ženy používají jinak svoje hemisféry

Rozdílné typy paměti

Jednou z nejzáhadnějších oblastí mozku je lidská paměť. Z biologického hlediska se vytváří posilováním vzájemných spojů mezi neurony. Platí tedy, že čím více těchto vazeb vznikne, tím se paměť zlepšuje.

Zeptá-li se vás někdo, co jste dělali v blízké minulosti, většinou se vám díky zrakové paměti vynoří obraz vzpomínky. Není to ale jediný druh paměti. Kromě té zrakové využíváme i sluchovou, ale také mechanickou. Jako příklad se dá uvést jízda na kole. Naučíme se ji a zapamatujeme si ji navždy.

Lže nám paměť?

Kromě toho, že se díky paměti ukládají v mozku fakta a události, má ještě další funkce. Kdykoli si totiž člověk na nějakou událost vzpomene, více či méně ji pokaždé pozmění. Nefunguje na podobném principu jako kamera.

To znamená, že se vzpomínky člověka mohou v paměti aktivně přetvářet. To, co si pamatujeme, je tedy hluboce ovlivněno tím, co jsme v danou chvíli očekávali, že uvidíme.

Například pokud se zeptáme očitých svědků na „srážku aut“ místo na „dopravní nehodu“, zvýšíme pravděpodobnost, že si mylně vzpomenou na neexistující rozbité sklo na silnici.

Věda zatím nedokázala zcela objasnit, jak naše paměť funguje, ani kde se uchovává a jakou formou. Podle vědců má na starosti vytváření paměťové stopy hypothalamus, ve kterém probíhá během celého života tvorba nových buněk.

Proč si ale nepamatujeme všechny vzpomínky? Kdybychom si totiž všechno pamatovali, mozek by zkolaboval kvůli přetížení.  Proto jednotlivé vzpomínky postupem promazává.

Vědcům se ještě stále nepodařilo zjistit, jak funguje naše paměť.
Vědcům se ještě stále nepodařilo zjistit, jak funguje naše paměť.

To už se mi jednou stalo!

Občas se lidem stává, že mají pocit jednou prožité situace. Tomuto stavu se říká déja vu. Existuje několik teorií, které tento pocit vysvětlují.

Jedna z nich nachází příčinu v časovém sladění mezi hemisférami, jejich neustálá komunikace vyvolává totiž obecně iluzi jednoty.

Pokud však dojde ke krátkému zpoždění z nedominantní části, převládající strana obdrží stejnou informaci dvakrát a nedokáže odlišit, jestli se situace stala před sekundou, nebo před rokem. Tím vyvolává dojem, že už jsme danou scénu jednou prožili.

Perfektní lidský počítač

Někteří lidé přirovnávají mozek k počítači. Rozdíly mezi nimi jsou ale znatelné. Zatímco počítače jasně vedou v rychlosti a přesností jednotlivých výpočtů, mozek si zase snáze poradí s komplexními úkoly.

Například ani ten nejdokonalejší počítač dodnes nerozpozná obličeje, nezasměje se vtipu nebo nepřipraví jídlo. Navíc mozek zpracovává celkem 38 000 trilionů operací za sekundu pomocí 3584 terabajtů operační paměti.

Naproti tomu nejvýkonnější počítač na světě disponuje 413x nižším výkonem a 481x menším množstvím operační paměti. Proto počítač nikdy nedokáže to, co mozek ukrytý v naší hlavě.

Mozek v mnoha ohledech stále překoná počítač.
Mozek v mnoha ohledech stále překoná počítač.

Co dělá člověka člověkem?

A co nás ještě výrazně odlišuje od strojů? Štěstí, zuřivost, láska nebo nenávist. To je jen malá část citů, které z nás dělají, to, co jsme, a odlišují nás. Všechny tyto emoce mají trojrozměrný charakter.

První dimenze je ta, jak se člověk cítí, zda je například šťastný nebo smutný. Druhý rozměr se týká tělesných změn, které nastávají během emocí a jež nedokážeme vědomě kontrolovat. Známými příklady jsou například husí kůže, zčervenání, nebo naopak zblednutí.

Třetím je pak chování spojené s příslušnou emocí, může to být pláč nebo smích. To nedokáže žádný přístroj, ba ani žádný jiný živočich, a činí z nás tak unikátní bytosti.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h