Na jedlíky masa nebo vajec se varování před cholesterolem často hrnou ze všech stran. Lékaři je straší hrozbou ucpání cév a nemocemi srdce, na které umírá víc než půlka Evropy. Obávaný cholesterol má ale několik nevlastních bratrů, kteří s ním dokážou zatočit. Jmenují se fytosteroly, chrání srdce a možná fungují i proti alzheimerovi.
Tělo jako chytrá továrna
Fytosteroly, tedy rostlinné steroly, jsou cholesterolu velmi podobné. Stejně jako cholesterol patří do skupiny steroidů a i pro jejich vstřebávání používáme stejný mechanismus.
Tělo se však při vstřebávání sterolů dokáže chovat inteligentně – čím více dostává fytosterolů, tím méně vyrobí a absorbuje nevítaného cholesterolu.
Občas zkuste být býložravci
Ořechy, semena, ovoce a zelenina, všechny tyto plodiny jsou nápomocné při redukci cholesterolu.
Nejvíce fytosterolů obsahují právě ořechy a semena, rostlinné oleje (s výjimkou palmového), luštěniny, růžičková kapusta, borůvky a jiné bobule, avokádo nebo třeba burákové máslo. V jídle živočišného původu fytosteroly nenajdeme, až na jedinou výjimku: ryby. Například ve 100 gramech tuku kapra je 550 miligramů fytosterolů.
Lékárny a léky nás nespasí
Rostlinné steroly si lze koupit i v lékárně bez shánění ovoce nebo ořechů. Lepší, než doplňky stravy v kapslích jsou ale určitě čerstvé plody, které v sobě mají další tělu prospěšné látky a vitaminy.
Konzumací fytosterolů v kapslích sice odbouráme cholesterol, ale paradoxně jich může být příliš a srdce tak stejně budeme zatěžovat. Jejich přemíra také ubírá tělu potřebný beta-karoten. Pestrou stravou se ovšem, na rozdíl od pilulek, předávkovat nemůžeme.
Jídlem proti alzheimerovi
Existuje celá řada fytosterolů, kolem jednoho z nich je však obzvlášť velký rozruch. Odborníci se domnívají, že Stigmasterol dokáže chránit lidský mozek před dopady stáří.
S rostoucím věkem totiž vznikají na mozkových buňkách proteinové povlaky oslabující myšlení, od lehké senility po vážného alzheimera. Stigmasterol však tvorbě těchto povlaků brání. Němečtí vědci nedávno zjistili, že takto látka spolehlivě funguje u zvířat. Nyní ověřují, jestli zabírá stejně také u člověka.