Domů     Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?
Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?

Automobil pomalu zastavuje u krajnice. Vystoupí muž, potřebuje si po dlouhé cestě ulevit. Usměje se na svou manželku sedící v autě – a náhle vzplane jako pochodeň a během chvíle shoří na popel!

Tento případ se odehraje 25. května roku 1989 v Maďarsku. „Vytvořila se kolem něj taková modrá aura, pak se prostě… skácel k zemi,“ líčí vyšetřovatelům incident šokovaná manželka.

Rychlou smrt potvrzuje i lékař, který brzy po mužově vzplanutí náhodou projíždí kolem. „Mohl jsem konstatovat jen smrt. Jedna z jeho hýždí nesla známky silného elektrického výboje. Navíc jsou všechny vnitřnosti naprosto zuhelnatělé,“ popisuje policistům.

Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.
Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.

Odborníci ho ignorují

Je ale opravdu možné, že se lidské tělo bez zjevných příčin vznítí? Záhadně samovolného vzplanutí se v minulosti na zoubek podívá řada policistů i lékařů, nakonec se ale se samovznícením jako s oficiální příčinou smrti vůbec nepočítá.

Odborníci ho zkrátka dlouho považují za hloupost a věří, že taková smrt má vždy jiný, jen těžko odhalitelný důvod. Přitom jsou případy samovznícení zaznamenávány již po celá staletí!

Ohořelý bouřlivák

Snad prvním člověkem, který má zemřít po nečekaném vzplanutí, je italský rytíř z konce 15. století, Polonus Vorstius. Víno, ženy, zpěv. To je prý jeho životní heslo. Alkohol však rytíř miluje natolik, že jím zřejmě jen urychlí konec svého bouřlivého života.

Podle svědků totiž Polonus jednu noc požije „dvě sběračky“ velmi silného vína, které mu však nesedne. Rytíř náhle začne „zvracet plameny“ a ty ho nakonec celého pohltí! Nikdo jiný přitom nemá s tím samým vínem jakýkoliv problém.

Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.
Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.

Tesař shoří i s dítětem

Známějším případem, považovaným za vůbec první zaznamenaný, je nešťastná smrt anglického tesaře Johna Hitchena a jeho ratolesti. V roce 1613 oba údajně vzplanou během spánku a o kousek dál ležící manželka unikne smrti jen o vlásek!

Rodinná tragédie se odehraje za noční bouře 26. června ve městě Christchurch v anglickém hrabství Dorset a záznamy o ní byste našli v díle Francouze Jonase Duponta Dissertatio inauguralis de Incendiis Corporis Humani Spontaneis vydaném v roce 1763.

Boží návštěva

Uhořelý John Hitchen ale není tím, jehož smrt přiměje Duponta, aby sesbíral dosud známé případy samovznícení.

Autor se k sepsání díla uchýlí až po aféře ve francouzské Remeši roku 1725. Na svatodušní pondělí je nalezeno tělo umělkyně a současně náruživé alkoholičky Nicole Milletové, zcela shořelé na popel v zachovalém slaměném křesle.

Její manžel je vzápětí obviněn z vraždy. Na scénu však nastupuje známý mladý chirurg Nicholas Le Cat, který před soudem prokáže, že na smrti Nicole nemá podíl cizí osoba.

„Jde o spontánní shoření,“ zní u soudu, který nakonec za příčinu smrti označí „návštěvu Boží“.

Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.
Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.

Rozpálené klepadlo

Paní Reeserová? Paní Reeserová!“ volá bytná Pansy Carpenterová na svou nájemnici ve floridském St. Petersburgu. Drží v ruce telegram s datem 2. července 1951 a notnou dobu už klepe na dveře 76leté Mary Reeserové. Klepadlo je však podezřele teplé.

Něco není v pořádku. Proto se s pomocí dvou mužů vrhá do pokoje. Tady ji ale čeká hrůzný pohled. Tělo téměř 80kilové nájemnice je ohořelé na kost, levá noha je ještě obutá v pantofli. Téměř celý pokoj přitom zůstává nedotčený!

Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.
Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.

Žádáme o jakékoliv informace!

Policie si neví s řešením případu rady. Policejní velitel J. R. Reichert se dokonce obrací na FBI s dopisem:

„Žádáme jakékoli informace nebo teorie, které by mohly vysvětlit, jak může být lidské tělo natolik zničeno a oheň omezen na tak malou plochu a tak málo poškozen vnitřek budovy.

Nábytek v místnosti zůstal dokonce nesežehnutý a nepoškozený kouřem.“ FBI tehdy přichází s takzvanou teorií knotu, která je jen jednou z mnoha vysvětlení jevu samovznícení. Platí však stále za nejpravděpodobnější a nejznámější verzi příčiny těchto úmrtí. V čem knotová teorie spočívá?

Často zůstane část těla neporušená.
Často zůstane část těla neporušená.

Tělo jako svíčka

Teorie knotu přirovnává lidské tělo ke svíčce, přičemž tuk oběti se chová jako vosk a oblečení představuje knot. Lidský organismus tak v podstatě vyhoří jako svíčka naruby.

Konkrétně Mary Reeserová coby silná kuřačka a konzumentka prášků na spaní zřejmě chytla od zapálené cigarety, s níž usnula. Ve zprávě FBI se píše následující:

„Jakmile tělo začne hořet, je v něm dostatek tuku a dalších hořlavých materiálů, které umožní, aby došlo k rozličným stupňům destrukce. Někdy tato destrukce ohněm pokračuje do takového stupně, který vyústí v téměř dokonalé shoření těla.“

Vepřová pečínka

Pro teorii knotu hovoří i experiment, který v roce 1989 zveřejňuje britská televize BBC. Mrtvý vepř je zabalen do prostěradla a položen na postel.

Poté, co je zapálen pomocí trochy benzinu, hoří tělo dlouhých sedm hodin, aniž by oheň jakkoliv poškodil své okolí. Knotová teorie však může vyšetřovatele uspokojit pouze v případech samovznícení u krbu (ty jsou také nejčetnější).

Samovolné vzplanutí pod širým nebem, které postihlo muže v Maďarsku, se tak zdá stále záhadou.

Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.
Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.

Teorie jako z románu

Jak jinak lze tedy vysvětlit fenomén, který dráždí lidskou představivost i mysl odborníků už stovky let? V řadě případů hraje velkou roli alkohol. Samovznícení se tak po dlouhou dobu dává do souvislosti s alkoholismem nebo požitím nadměrného množství alkoholu.

Tímto pojítkem se dokonce inspiruje spisovatel Jules Verne (1828–1905) v knize Patnáctiletý kapitán nebo Charles Dickens (1812–1870) v Ponurém domě. Dnes se však od této teorie ustupuje.

Pro hoření tkání je potřeba takové množství alkoholu, že by oběť dříve zemřela na toxický šok než na samovznícení.

Nebezpečí koberce

Mohou tedy za spontánní vzplanutí elektrostatické jevy? Vysvětlení, že za krutou, ale bleskovou smrtí stojí výboj nashromážděného elektrostatického náboje, už přijímají odborníci s větším uznáním.

Vždyť při samotné chůzi po syntetickém koberci se může tělo nabít tak obrovskou energií (až několik tisíc voltů), že dotyk s uzemněným elektrickým vodičem vytvoří jiskru!

Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.
Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.

Pozor na nadýmání!

Právě takováto jiskra může údajně způsobit vzplanutí hořlavých plynů uvnitř lidského těla. Ano, přesně těch plynů coby produktů trávení přijímané potravy, které se nacházejí v trávicím traktu každého z nás!

Není to ale jen kombinace elektrostatické energie a plynatosti, která může prý ve vysoce extrémním případě způsobit samovznícení člověka.

K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.
K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.

Ideální k hoření

Jako rozbuška může působit i elektrolýza vody, která tvoří lidské tělo ze 70 procent. Při té totiž vzniká vodík a kyslík – ideální směs pro hoření. S nejnovější verzí pak přichází britský biolog Brian J. Ford.

Tajemné samovznícení může mít prý příčinu v nahromaděném acetonu, který je důsledkem špatné stravy, alkoholismu nebo cukrovky. Pokud vám dělá vaše životospráva starost, nemějte strach.

Za stovky let se mluví zhruba o 200 případech tragické smrti, která je navíc rychlejší, než si oběť stačí uvědomit.

Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.
Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.
Foto: paranormalhaze.com, forquestions.com, creepypasta.wikia.com/, oddee.com
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,