Domů     Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?
Záhada samovznícení: Dokáže tělo vykřesat jiskru?

Automobil pomalu zastavuje u krajnice. Vystoupí muž, potřebuje si po dlouhé cestě ulevit. Usměje se na svou manželku sedící v autě – a náhle vzplane jako pochodeň a během chvíle shoří na popel!

Tento případ se odehraje 25. května roku 1989 v Maďarsku. „Vytvořila se kolem něj taková modrá aura, pak se prostě… skácel k zemi,“ líčí vyšetřovatelům incident šokovaná manželka.

Rychlou smrt potvrzuje i lékař, který brzy po mužově vzplanutí náhodou projíždí kolem. „Mohl jsem konstatovat jen smrt. Jedna z jeho hýždí nesla známky silného elektrického výboje. Navíc jsou všechny vnitřnosti naprosto zuhelnatělé,“ popisuje policistům.

Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.
Co je příčinou samovznícení, věda dodnes neví.

Odborníci ho ignorují

Je ale opravdu možné, že se lidské tělo bez zjevných příčin vznítí? Záhadně samovolného vzplanutí se v minulosti na zoubek podívá řada policistů i lékařů, nakonec se ale se samovznícením jako s oficiální příčinou smrti vůbec nepočítá.

Odborníci ho zkrátka dlouho považují za hloupost a věří, že taková smrt má vždy jiný, jen těžko odhalitelný důvod. Přitom jsou případy samovznícení zaznamenávány již po celá staletí!

Ohořelý bouřlivák

Snad prvním člověkem, který má zemřít po nečekaném vzplanutí, je italský rytíř z konce 15. století, Polonus Vorstius. Víno, ženy, zpěv. To je prý jeho životní heslo. Alkohol však rytíř miluje natolik, že jím zřejmě jen urychlí konec svého bouřlivého života.

Podle svědků totiž Polonus jednu noc požije „dvě sběračky“ velmi silného vína, které mu však nesedne. Rytíř náhle začne „zvracet plameny“ a ty ho nakonec celého pohltí! Nikdo jiný přitom nemá s tím samým vínem jakýkoliv problém.

Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.
Rytíř Polonus měl uhořet po požití vína,.

Tesař shoří i s dítětem

Známějším případem, považovaným za vůbec první zaznamenaný, je nešťastná smrt anglického tesaře Johna Hitchena a jeho ratolesti. V roce 1613 oba údajně vzplanou během spánku a o kousek dál ležící manželka unikne smrti jen o vlásek!

Rodinná tragédie se odehraje za noční bouře 26. června ve městě Christchurch v anglickém hrabství Dorset a záznamy o ní byste našli v díle Francouze Jonase Duponta Dissertatio inauguralis de Incendiis Corporis Humani Spontaneis vydaném v roce 1763.

Boží návštěva

Uhořelý John Hitchen ale není tím, jehož smrt přiměje Duponta, aby sesbíral dosud známé případy samovznícení.

Autor se k sepsání díla uchýlí až po aféře ve francouzské Remeši roku 1725. Na svatodušní pondělí je nalezeno tělo umělkyně a současně náruživé alkoholičky Nicole Milletové, zcela shořelé na popel v zachovalém slaměném křesle.

Její manžel je vzápětí obviněn z vraždy. Na scénu však nastupuje známý mladý chirurg Nicholas Le Cat, který před soudem prokáže, že na smrti Nicole nemá podíl cizí osoba.

„Jde o spontánní shoření,“ zní u soudu, který nakonec za příčinu smrti označí „návštěvu Boží“.

Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.
Při samovznícení vždy uhoří jen postižený, nikdy ne jeho okolí.

Rozpálené klepadlo

Paní Reeserová? Paní Reeserová!“ volá bytná Pansy Carpenterová na svou nájemnici ve floridském St. Petersburgu. Drží v ruce telegram s datem 2. července 1951 a notnou dobu už klepe na dveře 76leté Mary Reeserové. Klepadlo je však podezřele teplé.

Něco není v pořádku. Proto se s pomocí dvou mužů vrhá do pokoje. Tady ji ale čeká hrůzný pohled. Tělo téměř 80kilové nájemnice je ohořelé na kost, levá noha je ještě obutá v pantofli. Téměř celý pokoj přitom zůstává nedotčený!

Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.
Mary Reeserová se vznítila v osmdesáti letech.

Žádáme o jakékoliv informace!

Policie si neví s řešením případu rady. Policejní velitel J. R. Reichert se dokonce obrací na FBI s dopisem:

„Žádáme jakékoli informace nebo teorie, které by mohly vysvětlit, jak může být lidské tělo natolik zničeno a oheň omezen na tak malou plochu a tak málo poškozen vnitřek budovy.

Nábytek v místnosti zůstal dokonce nesežehnutý a nepoškozený kouřem.“ FBI tehdy přichází s takzvanou teorií knotu, která je jen jednou z mnoha vysvětlení jevu samovznícení. Platí však stále za nejpravděpodobnější a nejznámější verzi příčiny těchto úmrtí. V čem knotová teorie spočívá?

Často zůstane část těla neporušená.
Často zůstane část těla neporušená.

Tělo jako svíčka

Teorie knotu přirovnává lidské tělo ke svíčce, přičemž tuk oběti se chová jako vosk a oblečení představuje knot. Lidský organismus tak v podstatě vyhoří jako svíčka naruby.

Konkrétně Mary Reeserová coby silná kuřačka a konzumentka prášků na spaní zřejmě chytla od zapálené cigarety, s níž usnula. Ve zprávě FBI se píše následující:

„Jakmile tělo začne hořet, je v něm dostatek tuku a dalších hořlavých materiálů, které umožní, aby došlo k rozličným stupňům destrukce. Někdy tato destrukce ohněm pokračuje do takového stupně, který vyústí v téměř dokonalé shoření těla.“

Vepřová pečínka

Pro teorii knotu hovoří i experiment, který v roce 1989 zveřejňuje britská televize BBC. Mrtvý vepř je zabalen do prostěradla a položen na postel.

Poté, co je zapálen pomocí trochy benzinu, hoří tělo dlouhých sedm hodin, aniž by oheň jakkoliv poškodil své okolí. Knotová teorie však může vyšetřovatele uspokojit pouze v případech samovznícení u krbu (ty jsou také nejčetnější).

Samovolné vzplanutí pod širým nebem, které postihlo muže v Maďarsku, se tak zdá stále záhadou.

Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.
Vědci si nejsou jistí, zda samovznícení skutečně existuje, nebo jde o důmyslné zločiny.

Teorie jako z románu

Jak jinak lze tedy vysvětlit fenomén, který dráždí lidskou představivost i mysl odborníků už stovky let? V řadě případů hraje velkou roli alkohol. Samovznícení se tak po dlouhou dobu dává do souvislosti s alkoholismem nebo požitím nadměrného množství alkoholu.

Tímto pojítkem se dokonce inspiruje spisovatel Jules Verne (1828–1905) v knize Patnáctiletý kapitán nebo Charles Dickens (1812–1870) v Ponurém domě. Dnes se však od této teorie ustupuje.

Pro hoření tkání je potřeba takové množství alkoholu, že by oběť dříve zemřela na toxický šok než na samovznícení.

Nebezpečí koberce

Mohou tedy za spontánní vzplanutí elektrostatické jevy? Vysvětlení, že za krutou, ale bleskovou smrtí stojí výboj nashromážděného elektrostatického náboje, už přijímají odborníci s větším uznáním.

Vždyť při samotné chůzi po syntetickém koberci se může tělo nabít tak obrovskou energií (až několik tisíc voltů), že dotyk s uzemněným elektrickým vodičem vytvoří jiskru!

Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.
Při vyšetřování většinou není nic odhaleno.

Pozor na nadýmání!

Právě takováto jiskra může údajně způsobit vzplanutí hořlavých plynů uvnitř lidského těla. Ano, přesně těch plynů coby produktů trávení přijímané potravy, které se nacházejí v trávicím traktu každého z nás!

Není to ale jen kombinace elektrostatické energie a plynatosti, která může prý ve vysoce extrémním případě způsobit samovznícení člověka.

K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.
K samovznícení někdy dochází v nemocnicích.

Ideální k hoření

Jako rozbuška může působit i elektrolýza vody, která tvoří lidské tělo ze 70 procent. Při té totiž vzniká vodík a kyslík – ideální směs pro hoření. S nejnovější verzí pak přichází britský biolog Brian J. Ford.

Tajemné samovznícení může mít prý příčinu v nahromaděném acetonu, který je důsledkem špatné stravy, alkoholismu nebo cukrovky. Pokud vám dělá vaše životospráva starost, nemějte strach.

Za stovky let se mluví zhruba o 200 případech tragické smrti, která je navíc rychlejší, než si oběť stačí uvědomit.

Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.
Příčinu tohoto podivného jevu nejspíš ještě nějakou dobu znát nebudeme.
Foto: paranormalhaze.com, forquestions.com, creepypasta.wikia.com/, oddee.com
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz