Skip to content
reklama

Záhada posvátné lokality: Leží biblická hora Sinaj v Saudské Arábii?

Vědci si myslí, že už odhalili tajemství, kde leží hora Sinaj, na kterou měl podle Bible Mojžíš dovést svůj lid a přijmout Desatero přikázání od Boha. Organizace biblických archeologů, Výzkumná nadace Doubting Thomas, za horu Sinaj považuje vrchol Jabal Maqla ležící v pohoří Jabal Al-Lawz v severozápadní části Saúdské Arábie.

Někteří vědci biblický exodus označují za mýtus, protože na hoře Sinaj na egyptském Sinajském poloostrově nenacházejí důkazy potvrzující události popsané v Bibli. „Jděte do Arábie a najdete neuvěřitelně přesvědčivé důkazy, které odpovídají biblické zprávě,“ říká ale prezident nadace Ryan Mauro.“ Bible mluví o tom, že Bůh sestoupil na horu Sinaj v podobě ohně. Jabal Maqla má zčernalé vrcholky. Nejpravděpodobnějším místem, kde Bůh rozdělil vody, aby se Židům podařilo uprchnout, zatímco Egypťany spláchlo moře, je nedaleká pláž u řeky Nuweiba s množstvím podzemních průchodů v korálech.

Objevil je švédský vědec Lennart Moller. Na cestě k hoře leží velký rozeklaný balvan vykazující známky vodní eroze. Může jít o skálu, do které Mojžíš na příkaz Boha udeřil a začala z ní tryskat voda.

S horou Sinaj dosud byla většinou spojována hora v egyptském kraji Jižní Sinaj poblíž nejvyšší egyptské hory Svaté Kateřiny a stejnojmenného města a kláštera. FOTO: Tamerlan at Polish Wikipedia/Creative Commona/Public domain

Nalezena Sodoma i tábor kočovníků

Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, dospěje v roce 2013 na základě geografické analýzy k názoru, že město Tall el-Hammam na severovýchodě Mrtvého moře je skutečnou Sodomou.

Pravdivost exodu potvrzují roku 2018 archeologové z Arielské univerzity, Vykopou v Izraeli tábor, ve kterém se před 3000 lety schovávali kočovníci. Zříceniny Khirbet el-Mastarah u řeky Jordán jsou prý důkazem přesunu Izraelitů.

blank
Tall el-Hammam má představovat skutečnou Sodomu. FOTO: Deg777/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Útočiště krále Davida i původ Filištínů

Mezi izraelským národním parkem Lachiš a městem Kirjat Gat odhalil tým archeologů v roce 2019 biblické sídlo Sicelech. „Na 90 % jde o útočiště krále Davida,“ říká přesvědčivě Yosef Garfinkel, archeolog z Hebrejské univerzity.

Odkud pocházeli Filištíni, odvěcí nepřátelé Židů? Odpověď na tuto otázku přinesli vědci v roce 2019 na základě analýzy DNA koster z hrobů z izraelského přístavu Aškelonu. Přišli sem zřejmě na počátku doby bronzové z Kréty.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: © Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/Creative Commons/CC BY 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články