Skip to content
reklama

Starý mlýn v Českém Švýcarsku: Touha po penězích způsobí rodinnou tragédii

V krásném prostředí Českého Švýcarska nedaleko Jetřichovic stojí dnes pozůstatky velmi starého mlýna. Tahle stavba se objeví třeba v populární pohádce Pyšná princezna, jenže to je ještě v daleko lepším stavu.

Dnes z ní již mnoho nezbývá, přesto zůstává oblíbeným turistickým cílem.

Není divu, vždyť je to sem po značených cestách jen pár kilometrů příjemným terénem. Tak trochu kultovním místem je tak zvaný Dolský mlýn i pro příznivce trampingu. Pro ně je to ale také malá zkouška odvahy.

Na rozdíl od běžných turistů zde totiž nejednou zůstávají i v noci, a tak se jim občas stane, že ve stěnách mlýna zahlédnou podivnou postavu. Je to nějaká duše, která nemůže nalézt pokoje? Možná to tak je, protože toto místo je svědkem jedné obrovské rodinné tragédie.

Výroba piva a pálenky nese peníze

O trojkolovém mlýně stojícím na řece Kamenici se první písemné zmínky nacházejí již někdy v roce 1515, tedy na počátku 16. století. Jeho zdi, dnes již téměř rozpadlé, tak pamatují celou řadu událostí.

Ta nejstrašnější se zřejmě stane již někdy na začátku jeho historie. V mlýně tehdy bydlí mlynář s manželkou a dospívajícím synem. Daří se jim poměrně dobře. Protože se po řece Kamenici splavuje dřevo, nemohou po určité období využívat její vodu.

Mlýn proto stojí. Mlynář dostane výměnou od vrchnosti právo vařit pivo a vyrábět pálenku. Díky tomu má i nějaké peníze navíc.

Na dobové kresbě si můžeme prohlédnout, jak mlýn kdysi vypadal. FOTO: SchiDD / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nečekaný návrat

Syn se pomalu připravuje na to, aby převzal mlynářskou živnost. Ale jak je v té době zvykem, než se tak stane, musí vyrazit na zkušenou. Mladý muž si tak sbalí věci a vydá se na cestu. Je velmi snaživý a talentovaný, takže během let nejenže získá potřebnou praxi, ale podaří se mu vydělat i velmi slušné jmění.

Proto se rozhodne pro návrat domů. Těší se, až konečně uvidí své rodiče. Za ta léta samozřejmě dospěje a jeho tvář se změní. Protože cestuje dlouho, nechá si dokonce narůst plnovous. Takže ho zprvu lidé ani blízko domova nepoznávají.

Nakonec mu již ale do rodného mlýna zbývá jen pár kroků.

Nebezpečný nápad

Po cestě je unaven, a tak se rozhodne stavit se na chvíli v hospodě. V té mladý mlynář neodolá a svým bohatstvím se pochlubí. Se vzrůstajícím množstvím alkoholu začne navrátilci zrát v hlavě zajímavý nápad.

Zanedlouho klepe na dveře mlýna, ale nedá na sobě nic znát a jako obyčejný pocestný požádá mlynáře o nocleh. Když za něj platí, všimne si jeho otec, že tenhle host opravdu nemá nouzi o peníze. Touha po majetku mlynáři zaslepí oči i rozum.

V noci se proto potichu s manželkou vloupou do světnice, kde pocestný spí. Než může muž cokoli říci, zavraždí ho, okradou a jeho tělo pak zahrabou v lese.

blank
V náhonu mlýna je stále ještě vodní kolo. FOTO: Huhulenik / Creative Commons / CC BY 3.0

Šokující zjištění

Druhý den přivezou sedláci obilí a s dobrou náladou se začnou vyptávat na syna. Mlynář na ně nechápavě hledí. „Viděli jsme ho včera v hospodě, večer se vydal domů,“ diví se sousedé. V tu chvíli ztuhne mlynáři krev v žilách, okamžitě si uvědomí, co to znamená.

Ještě ten den vezme z komory provaz, přehodí jej přes trám ve stodole a oběsí se. Když ho najde manželka, v zoufalství se vrhne do náhonu plného vody. Ale jejich duše klid nenajdou a za noci v úplňku se všichni tři setkávají na místě, kde jejich životy skončily.

Foto: LadislavMercante / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, SchiDD / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Huhulenik / Creative Commons / CC BY 3.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články