Skip to content
reklama
reklama

Zachránili Poláci a Čechoslováci Brity v bitvě o Británii?

Po 15. březnu 1939 se v okupovaném Protektorátu Čechy a Morava spousta mladých mužů odmítá smířit se situací. „Svoji vlast chceme bránit,“ shodují se. Ačkoli se třeba nikdy politicky neangažovali, nehodlají zemi jen tak naservírovat tomu pánovi s knírkem…

Jak ale bojovat za domovinu, která už je součástí Hitlerovy třetí říše? „Jedinou cestou je utéct a připojit se k zahraničním jednotkám,“ honí se v létě roku 1939 hlavou strážmistra Václava Krymláka (1912–před r. 1968) ze stanice Horka u Staré Paky. 7. srpna 1939 prchá do Polska a odtud na Střední východ. Do zahraniční armády rukuje v dnešní izraelské Haifě (tehdy Britský mandát Palestina) a dostává se do RAF, britského Královského letectva.

Podobně dramaticky jako on utíká z okupované vlasti spousta dalších mužů, kteří považují obranu vlasti za svoji povinnost.

blank
303. stíhací peruť se skládala z Poláků. FOTO: Stanley Arthur Devon/Creative Commons/Public domain

Pomoc s oříšky

Události v Evropě dostávají rychlý spád. Německý vůdce Adolf Hitler (1889–1945) si podmaňuje Polsko, Holandsko i Belgii. Francouzi ale nechtějí dát svou kůži lacino. Bojují a po jejich boku už jdou do války i první uprchlí Čechoslováci.

Během bojů na řece Loiře Francouzům sekunduje 2. československý pluk. Pomáhá přes 170 československých pilotů a pozemního personálu. Po kapitulaci Francie 22. června 1940 přichází obrovské zklamání. Už podruhé se stát Hitlerovou kořistí?

To ne! „My jsme v těch dnech prožívali chvíle skoro až zoufalé, šlo nám tu vojensky o všechno,“ píše o tehdejší situaci prezident Edvard Beneš (1884–1948) ve svých Pamětech. Československé vojsko je pro něj mimořádně důležité, chce proto vyjednat přesun našich mužů do Anglie.

Snaží se i sami vojáci. „Nějaký Jarda z Prostějova sehnal Holanďana, který byl ochoten nás přepravit menší nákladní lodí od burských oříšků do Anglie,“ líčí budoucí úspěšný letec RAF Stanislav Rejthar (1911–1977).

blank
Spoustu práce v bitvě o Británii odvedli i českoslovenští letci. FOTO: Royal Air Force official photographer/Creative Commons/Public domain

V Londýně se jedná

Odplutí už je riskantní akcí, platí totiž zákaz opustit francouzské přístavy. Němci mohou přijet kdykoli. Během plavby do Anglie nikdo nesmí z podpalubí, aby nacisté neviděli skutečné osádky lodí a nebombardovali je.

I tak ale potopí několik plavidel. Zatímco Britové vítají v přístavech připlouvající vojenské posily, v Londýně se horečně jedná. Formuje se zde naše exilová vláda. Původní organizace Československý národní výbor se mění v Prozatímní státní zřízení, které zahrnuje prezidenta, vládu a Státní radu (parlament).

Edvard Beneš 9. července 1940 oznamuje tento přerod britskému ministrovi zahraničních věcí lordu Halifaxovi (1881–1959). O devět dní později dostává odpověď, že Británie naši exilovou vládu uznává.

blank
Čech Alexander Hess (vpravo) byl jedním z velitelů 310. perutě. FOTO: Royal Air Force official photographer/Creative Commons/Public domain

Posily jako na zavolanou

Pracovní náplní nové exilové vlády se stává hlavně organizace našich vojenských jednotek, které se připojují ke Spojencům. Už 26. srpna 1940 díky tomu vstupují první českoslovenští letci do akce pod křídly RAF.

Jako první míří do vzduchu 310. čs. stíhací peruť. „Kdyby tehdy Češi a Poláci nepomohli Royal Air Force, nevyhráli bychom bitvu o Británii,“ říká po letech její britský spoluvelitel George Blackwood (1909–1997). Dalším velitelem je Čech Alexander Hess (1898–1981). Blackwood nepřehání, protože bitva se v srpnu 1940 ocitá v kritickém bodě. Britové čelí prakticky nepřetržitému bombardování německého lutwaffe. Potýkají se s nedostatkem pilotů.

Spoustu jich ztratili ve Francii a Čechoslováci a Poláci proto přicházejí jako na zavolanou…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Royal Air Force official photographer/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Pozor na to, čím se líčíte
21stoleti.cz

Pozor na to, čím se líčíte

Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...