Skip to content
reklama
reklama

Hledání partnera podle pachu!

Proč se někomu daří na svůj protějšek zapůsobit s obrovskou intenzitou, přestože se nejedná o typově souzněné jedince? Žádný elixír lásky v tom nehledejte! S největší pravděpodobností za to mohou feromony!

blank
Podařilo se jim odhalit jeho funkčnost a citlivost na látky, které si jedinec sice neuvědomuje, ale vyvolávají u něj následné fyziologické a psychické změny. Foto: Pixabay

Feromony jsou přírodní chemické látky, produkované jak lidmi, tak zvířaty. Je to substance, kterou vylučuje daný jedinec a kterou ten další, stejného druhu, přijímá. Tento proces vydávání feromonů vyvolává v protějšku určitý druh náklonnosti.

Chemické signály, jež mají vliv na mysl a tělo, byly objeveny roku 1959 a od této doby se jimi zabývalo mnoho vědeckých výzkumů.

Existují, či je to jen mýtus?

O existenci feromonů dlouho panovaly vědecké rozepře a pochybnosti, ale představa, že feromony ovládají lidské chování, strhla mnoho vědců, ať už byli pro, či proti.

David Berliner, profesor anatomie z lékařské fakulty v Salt Lake City v Utahu, byl ve druhé polovině 20. století jeden z prvních, který zkoumal lidské feromony a jejich vliv na chování lidí.

blank
Vědci se snažili zjistit, jaký vliv a funkci feromony mají, a tak aplikovali speciální mikrosondu do dutiny Jakobsonova orgánu a z jeho smyslových buněk snímali bioelektrické impulsy, které byly vyvolány působením látek. Foto: Pixabay

Vzorky odumřelé kůže získával z vnitřního povrchu sádrových obvazů sňatých pacientům se zlomenými končetinami. Jednou, když nechal ve své laboratoři otevřenou nádobu s kožním extraktem, pozoroval na sobě uvolněnější chování a zvýšenou hladinu dobré nálady a sebejistoty.

Berliner zkusil účinkům feromonu vystavit i své kolegy, na které měla látka stejný povzbuzující efekt. Do svého výzkumu následně zapojil i další vědce a objev nechal patentovat. Složení látek bylo však odhaleno až o několik let později v roce 1994.

Dokonalá synchronizace

Průlomový byl také výzkum americké doktorky Marty McClintockové. V roce 1971 se zaměřila na ženy, které přicházejí často do styku s větší skupinou žen např. v ženských domovech, klášterech či internátech, a snažila se zjistit, proč u nich docházelo k hromadnému sjednocení menstruačního cyklu.

blank
Podařilo se zjistit, že působí v neuvěřitelně malých dávkách, v miliontinách miliontiny gramu. Foto: Pixabay

Jak mohlo dojít k takovéto synchronizaci u různých jedinců? Přibližně po třiceti letech výzkumu stanovila doktorka závěr, že látky, obsažené v ženském potu, mají vliv na zkracování či prodlužování menstruačního cyklu.

McClintocková však nedokázala popsat funkční využití těchto feromonů. Dále se jí ale podařilo prokázat přítomnost dvou látek v moči krysích samiček. Pokud žily krysy ve skupině, pak došlo k synchronizaci jejich pohlavních cyklů.

Speciální čichový orgán

Feromony určují sexuální přitažlivost pro opačné pohlaví. Jedincem jsou vylučovány prostřednictvím kůže, a kromě potu se nacházejí i ve slinách či v moči. Samy o sobě jsou feromony bez zápachu. Nejsou zaznamenávány čichovými žlázami v nose, tak jako řada ostatních vůní, nýbrž Jacobsonovým (vomeronasálním) orgánem, který je ve tvaru jakési trubičky, umístěným v nosní dutině pod nosní sliznicí, kde od něj vedou nervové dráhy, které jsou však naprosto odlišné od čichových nervů přenášejících podněty z čichové sliznice.

Tento orgán, když zaznamená feromony (či látky souhrnně nazývané jako vomeroferiny), vyšle do mozku zprávu ke zpracování čichových vjemů a ten začne stimulovat podvědomé zvýšení sexuální rozkoše.

blank
Po použití látek se také dostavily euforické pocity. Foto: Pixabay

Jakobsonův orgán se utváří během vývoje plodu v těle matky, ale v dospělosti není u člověka tak silně vyvinutý a užívaný jako u mnoha jiných druhů. Vědci se zaměřili na výzkum vomeronasálního orgánu člověka, s cílem nalézt vstupní bránu pro tyto chemické signály.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Oris uvádí: Wings of Hope Limited Edition
iluxus.cz

Oris uvádí: Wings of Hope...

Švýcarská hodinářská značka Oris oznámila novou...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Zachrání jejich vztah třetí dítě?
nasehvezdy.cz

Zachrání jejich vztah třetí...

Vztah s ONDŘEJEM...
Koláč s mascarpone
tisicereceptu.cz

Koláč s mascarpone

Stačí upéct korpus a koláč pak už jen naplnit....
Ostrov McNabs v přístavu Halifax a duch bez hlavy
enigmaplus.cz

Ostrov McNabs v přístavu...

Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Středočeští medvědi: Konopiště a Beroun
epochanacestach.cz

Středočeští medvědi:...

Nedaleko Benešova se nachází...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Tiskárna poslouží školákovi i celé rodině
panidomu.cz

Tiskárna poslouží školákovi i...

Pokud chystáte pokojíček pro školáka nebo...
Ve zřícenině jsem slyšela nářek a vytí
skutecnepribehy.cz

Ve zřícenině jsem slyšela...

Na ten hrad jsem se...
Zubní kartáček: V sarkofágu ho má každá mumie!
epochalnisvet.cz

Zubní kartáček: V sarkofágu ho...

Nejstarší důkazy o stomatologických zákrocích pocházejí z...
Na sklonku června to uteklo. Domovská planeta má za sebou nejkratší den v historii
21stoleti.cz

Na sklonku června to uteklo....

Naše domovská planeta si před pár týdny připsala...