Úchvatná bronzová socha Kapitolské vlčice, která kojí Romula a Rema, se tyčí v Kapitolských muzeích.
Ještě donedávna se mělo za to, že vlčice je dílem Etrusků, přes 2500 let staré. Dva sající chlapci jsou až dílem sochaře Antonia del Pollaiuola (1429/1433 – 1498).
Teprve nedávno začne sílit podezření, že ikonická socha vlčice zdaleka není tak stará!
Sochaz jediného kusu
Restaurátorka Anna Maria Carrubaová, která Kapitolskou vlčici restauruje, pustí v roce 2006 mezi odborníky bombu. Podle ní byla při odlévání sochy použita metoda, která se stala běžnou až ve středověku.
Staří Etruskové a Římané vyrábějí sochy po částech a pak je sletují. Ale vlčice je odlita z jednoho kusu! Carrubaová tvrdí, že socha nemohla být vyrobena dřív, než v 8. až 10. století. Její původ v raném středověku potvrdí i uhlíková metoda.
Teprve v roce 2011 se na veřejnost dostane nová studie, která to potvrzuje. Římské muzeum se schválně snažilo utajit, že vlčice je minimálně o 1 300 let mladší.
Vlčice je prodejná žena
Kurátoři měli strach, že symbol Říma ztratí punc výjimečnosti a na pět let se jim podařilo výsledky vědců zamlžit. Nový objev zamlžuje i slavný příběh o zakladatelích Říma. Zachránila Romula a Rema opravdu vlčice?
Některé legendy tvrdí, že chlapce zachrání z řeky pastýřova žena Acca Larentia. Její jméno se ale přesně shoduje se jménem ženy, kterou pastýři znají jako prostitutku. A prostitutka se řekne latinsky „lupa“ stejně jako vlčice.