Skip to content

Zapomeňte na televizi, budoucnost patří holovizi!

Vlastně je to normální běžný den. Člověk přijde z práce domů, nacpe do sebe večeři a pustí si večerní televizní program. Dejme tomu nějakou estrádu, která sice není příliš duchaplná, ale na dalších 150 kanálech také nic zajímavého neběží.

Upocený bavič se snaží, televizní publikum se na pokyn režiséra směje. Takže vlastně nic zvláštního. Tedy, až na jednu drobnost.

Díky holografickým technologiím si lze onoho baviče pěkně a v klidu prohlédnout ze všech stran, a to i z tepla svého obývacího pokoje. Holovize už není hudbou vzdálené budoucnosti. Inženýrům z americké Arizonské univerzity se totiž před časem podařil husarský kousek.

Ve skoro reálném čase uložili a přehráli trojrozměrnou kopii pohybujících se objektů. To, co známe ze sci-fi filmů, se tak stalo realitou.

2
Hologramy se objevily i v populárním seriálu Simpsonovi. Zatím jsou animované…

V našem příkladu s televizní estrádou by tedy vše vypadalo tak, že bavič by se nacházel přímo v obývacím pokoji. Samozřejmě by se jednalo jen o iluzi, ale i ta by působila hodnověrně. Zvládnout takovou technologii je extrémně obtížné, vždyť dosud byli vědci rádi, když se jim podařilo vytvořit holografii, tedy trojrozměrný obraz, který se ovšem nepohyboval.

Americkým vědcům se tak podařilo prolomit další technologickou bariéru. Prostorové zobrazování je hitem poslední doby. Pomalu každý film je natáčen ve 3D verzi. Ale řekněme si upřímně, i když jsou 3D zážitky pěkné, s holovizí, ke které navíc nejsou třeba žádné speciální brýle, nejsou srovnatelné.

LOS ANGELES, CA - APRIL 03: Singer Janelle Monae and a M.I.A. hologram perform during Audi A3 Launch Party with Janelle Monae at Quixote Studios on April 3, 2014 in Los Angeles, California. (Photo by Michael Buckner/Getty Images for Audi)
Na holografických stereogramech je uloženo obrovské množství dvourozměrných obrazů, které mohou být zaznamenány třeba klasickou fotografií. Při rekonstrukci se všechny směry rekonstruují najednou a prostorovost vzniká pomocí stereoefektu.

Podrobné trojrozměrné optické rekonstrukce obrazu je schopna pouze holografie. Předmět totiž najednou snímá vícero kamer najednou, čímž se dosahuje kýženého efektu. Je samozřejmé, že holovize je ještě v plenkách, a ani výsledek výzkumu amerických technologů ještě není zdaleka dokonalý.

Rozhodně zatím nezáří pestrými barvami. Vzhledem k tomu, že výsledné obrazy osvětlují kraťoučké pulsy laserového světla, které je jednobarevné, předměty v holovizi jsou jen v červené nebo v zelené barvě.

Obraz také trpí refrakčními pruhy, jaké známe z dob, kdy se o šíření televizního signálu staraly vysílače. K obnovování obrazu dochází každé dvě vteřiny, nejedná se tedy o úplný přímý přenos, ale velmi se k němu přibližuje.

4
Základem holovize je pak přepisovatelná matrice umístěná v rovinném displeji, který je tvořen polymery citlivými na světlo. Aby holovize mohla fungovat, je obraz na této matrici neustále mazán a přepisován. Pokud by se obnovoval třeba pětadvacetkrát za vteřinu, lidské oko by jej vnímalo jako normální pohybující se obrázek, podobně jako vnímá vjemy z filmových políček.

Přitom ještě před rokem tento interval měl hodnotu tří minut, takže se o holovizi ani mluvit nedalo. „Je již jen otázkou času, kdy uskutečníme holografické vysílání doslova v reálném čase a ve vyšší kvalitě,“ nechal se slyšet výzkumník Nasser Peyghambarian. „Jednotlivé kroky přenosu totiž postupně zdokonalujeme,“ dodal. Těmto slovům lze věřit, když si uvědomíme, že během jediného roku se obnovování prostorových snímků zrychlilo stonásobně.

Foto: Huffingtonpost, wikia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvodní sonar na jezeře Loch Ness zachytil něco zvláštního. Dokonce dvakrát!
enigmaplus.cz

Podvodní sonar na jezeře Loch...

Jedním z těch, kdo po jezerním monstru...
Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda
epochanacestach.cz

Turistický průvodce Prahou roku...

Anglický turista...
Poslední chronograf Sinn 158 v nabídce
iluxus.cz

Poslední chronograf Sinn 158...

Pěti sty kusy limitovaná edice chronografů s číselným...
Obezita jako rizikový faktor
21stoleti.cz

Obezita jako rizikový faktor

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO)...
Kdo je její nový objev?
nasehvezdy.cz

Kdo je její nový objev?

Místo aby byla smutná z toho, že její...
Sprchování nejen pro dokonalou hygienu
rezidenceonline.cz

Sprchování nejen pro...

Z pohledu spotřeby vody patří k nejúspornějším způsobům...
Nedopadený Jack Rozparovač: Podle některých teorií ho ochránil královský dvůr
enigmaplus.cz

Nedopadený Jack Rozparovač: Podle...

Legendárního sériového vraha, který v roce 1888 děsí...
Sitovský nápis v Bulharsku: Šifra, která zabila nevinného muže
enigmaplus.cz

Sitovský nápis v Bulharsku:...

EVA SOUKUPOVÁ U vesnice Sitovo v dnešním...
Pražský dům U černé matky Boží: Souvisí s temnou madonou tajemné pověsti?
epochanacestach.cz

Pražský dům U černé matky...

Strohé geometrické linky...
Prezident Johnson: Zval si drsňák z Texasu návštěvy na toaletu?
epochalnisvet.cz

Prezident Johnson: Zval si...

Poradce pro národní bezpečnost se cítí nepříjemně....
CEITEC přilákal špičkového zahraničního vědce na VUT
21stoleti.cz

CEITEC přilákal špičkového...

Výzkum Erica D. Glowacki je přímo motivovaný...
Utajený žhavý flirt v Ordinaci?
nasehvezdy.cz

Utajený žhavý flirt v...

Představitel doktora Hanáka Radim Fiala (50)...