Skip to content
reklama
reklama

Zapomeňte na televizi, budoucnost patří holovizi!

Vlastně je to normální běžný den. Člověk přijde z práce domů, nacpe do sebe večeři a pustí si večerní televizní program. Dejme tomu nějakou estrádu, která sice není příliš duchaplná, ale na dalších 150 kanálech také nic zajímavého neběží.

Upocený bavič se snaží, televizní publikum se na pokyn režiséra směje. Takže vlastně nic zvláštního. Tedy, až na jednu drobnost.

Díky holografickým technologiím si lze onoho baviče pěkně a v klidu prohlédnout ze všech stran, a to i z tepla svého obývacího pokoje. Holovize už není hudbou vzdálené budoucnosti. Inženýrům z americké Arizonské univerzity se totiž před časem podařil husarský kousek.

Ve skoro reálném čase uložili a přehráli trojrozměrnou kopii pohybujících se objektů. To, co známe ze sci-fi filmů, se tak stalo realitou.

2
Hologramy se objevily i v populárním seriálu Simpsonovi. Zatím jsou animované…

V našem příkladu s televizní estrádou by tedy vše vypadalo tak, že bavič by se nacházel přímo v obývacím pokoji. Samozřejmě by se jednalo jen o iluzi, ale i ta by působila hodnověrně. Zvládnout takovou technologii je extrémně obtížné, vždyť dosud byli vědci rádi, když se jim podařilo vytvořit holografii, tedy trojrozměrný obraz, který se ovšem nepohyboval.

Americkým vědcům se tak podařilo prolomit další technologickou bariéru. Prostorové zobrazování je hitem poslední doby. Pomalu každý film je natáčen ve 3D verzi. Ale řekněme si upřímně, i když jsou 3D zážitky pěkné, s holovizí, ke které navíc nejsou třeba žádné speciální brýle, nejsou srovnatelné.

LOS ANGELES, CA - APRIL 03: Singer Janelle Monae and a M.I.A. hologram perform during Audi A3 Launch Party with Janelle Monae at Quixote Studios on April 3, 2014 in Los Angeles, California. (Photo by Michael Buckner/Getty Images for Audi)
Na holografických stereogramech je uloženo obrovské množství dvourozměrných obrazů, které mohou být zaznamenány třeba klasickou fotografií. Při rekonstrukci se všechny směry rekonstruují najednou a prostorovost vzniká pomocí stereoefektu.

Podrobné trojrozměrné optické rekonstrukce obrazu je schopna pouze holografie. Předmět totiž najednou snímá vícero kamer najednou, čímž se dosahuje kýženého efektu. Je samozřejmé, že holovize je ještě v plenkách, a ani výsledek výzkumu amerických technologů ještě není zdaleka dokonalý.

Rozhodně zatím nezáří pestrými barvami. Vzhledem k tomu, že výsledné obrazy osvětlují kraťoučké pulsy laserového světla, které je jednobarevné, předměty v holovizi jsou jen v červené nebo v zelené barvě.

Obraz také trpí refrakčními pruhy, jaké známe z dob, kdy se o šíření televizního signálu staraly vysílače. K obnovování obrazu dochází každé dvě vteřiny, nejedná se tedy o úplný přímý přenos, ale velmi se k němu přibližuje.

4
Základem holovize je pak přepisovatelná matrice umístěná v rovinném displeji, který je tvořen polymery citlivými na světlo. Aby holovize mohla fungovat, je obraz na této matrici neustále mazán a přepisován. Pokud by se obnovoval třeba pětadvacetkrát za vteřinu, lidské oko by jej vnímalo jako normální pohybující se obrázek, podobně jako vnímá vjemy z filmových políček.

Přitom ještě před rokem tento interval měl hodnotu tří minut, takže se o holovizi ani mluvit nedalo. „Je již jen otázkou času, kdy uskutečníme holografické vysílání doslova v reálném čase a ve vyšší kvalitě,“ nechal se slyšet výzkumník Nasser Peyghambarian. „Jednotlivé kroky přenosu totiž postupně zdokonalujeme,“ dodal. Těmto slovům lze věřit, když si uvědomíme, že během jediného roku se obnovování prostorových snímků zrychlilo stonásobně.

Foto: Huffingtonpost, wikia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Cicada 3301: Kdo vytvořil nepřekonatelnou šifru?
enigmaplus.cz

Cicada 3301: Kdo vytvořil...

Šifra, která je dnes známá jako Cicada 3301 a...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Připraví ji Pecháčková o kariéru?
nasehvezdy.cz

Připraví ji Pecháčková...

Herečka Eva Burešová (28) byla...
ZA DOBRÝM PIVEM V JIŽNÍCH ČECHÁCH
epochanacestach.cz

ZA DOBRÝM PIVEM V JIŽNÍCH...

Pivní stezky, na kterých se...
Zjevení v Montichiari: Promlouvala k ženě Panna Marie?
enigmaplus.cz

Zjevení v Montichiari:...

Italské zdravotní sestře se za jejího života více než...
Nedokáže mi asi odpustit
skutecnepribehy.cz

Nedokáže mi asi odpustit

Všichni děláme v životě chyby....
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Monumentální stavba pod drobnohledem
21stoleti.cz

Monumentální stavba pod...

Jak byli Mayové zdatnými architekty, dokazuje...
Frank Abagnale: Konec nejslavnějšího podvodníka v dějinách?
epochalnisvet.cz

Frank Abagnale: Konec...

Vydával se za pilota, lékaře i právníka a vydělal...
Skončí celý vztah tragicky?
nasehvezdy.cz

Skončí celý vztah tragicky?

Krásná Dáda (66), která okouzlila...
Ve Varech se to může stát
iluxus.cz

Ve Varech se to může stát

Společnost Philip Morris jako partner 56. ročníku...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...