Domů     Začátek 1. světové války: Tenká hranice mezi konfliktem a mírem!
Začátek 1. světové války: Tenká hranice mezi konfliktem a mírem!
3.11.2016

Záminkou k vypuknutí první světové války byl atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda. Ten spáchal 28. června 1914 v Sarajevu srbský nacionalista  Gavrilo Princip.

Přesto se svět mohl válce vyhnout, ovšem nešikovností diplomatů a zasleponestí generálů se tak nestalo.

13. července dorazila ze Sarajeva do Vídně tajná zpráva o atentátu na Ferdinanda d´Este. Vyplynulo z ní, že se nepodařilo prokázat, že by za Principovým činem jakkoliv stála srbská vláda.

Vláda však přesvědčila císaře Františka Josefa, který s nevelkou ochotou souhlasil se zasláním ultimáta do Bělehradu.

Ultimátum bylo drsné. I protřelí diplomaté nevěřili vlastním očím, když si je přečetli. Do té doby nebyl žádný podobný dokument předložen svrchovanému státu.

Britský ministr zahraničí Edward Grey (1862–1933) jej 24. července 1914 nazval nejhrozivěji formulovaným dokumentem, jaký kdy byl předložen jedním státem nějakému jinému. Téhož dne zahájilo Rusko tajnou částečnou mobilizaci.

Bělehrad se rakouským požadavkům vzpíral, zároveň však tušil, že proti převaze nemá moc šancí. Aby svým hrozbám Vídeň dodala váhu, i ona vyhlásila částečnou mobilizaci.

Mezitím začalo 25. července povolávat muže do zbraně i Srbsko, zároveň však odpovědělo na rakouské ultimátum. Přistoupilo na všechny body ponižujícího dokumentu.

Jen jediný, který se týkal podílu rakouských činitelů při soudních procesech v Bělehradě, a který byl bezprecedentním zásahem do srbské svrchovanosti, navrhlo předložit mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Evropa si na chvíli oddechla. Diplomatické sbory svorně považovaly srbskou odpověď za velmi smířlivou, ne tak Vídeň. 28. července 1914 si německý císař Vilém II. poznamenal: „Vídeň získala velké morální vítězství.

Kvůli tomuhle jsme opravdu mobilizovat nemuseli,“ Jeho uvážlivá slova přišla však pozdě – pouhou hodinu poté, co si tato slova Vilém poznamenal, Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku. Další den Petrohrad zahájil mobilizaci již nepokrytě.

Rusko však zatím Rakousko-Uhersku válku nevyhlásilo, ale na jeho hranicích a taktéž na hranicích s Německem se soustředilo šest milionů mužů. Ruský car Mikuláš II. se snažil válce zabránit, odpor generality byl však velký.

Mikulášovi se podařilo alespoň zajistit, že se jednalo stále jen o částečnou a nikoliv všeobecnou mobilizaci.

31. července 1914 Německo předložilo Rusku ultimátum, podle kterého měl Petrohrad zastavit veškeré přípravy namířené proti Berlínu a Vídni. Rusko tento požadavek striktně odmítlo a německý generální štáb se zatelelil radostí.

Byl totiž přesvědčen, že neohrabaný kolos ruské armády bude hravě poražen. V tu chvíli se Německo obrátilo na Paříž. Po ní chtělo kategorické prohlášení, že v případě německo-ruské války Francouzi zůstanou neutrální.

Ti něco takového odmítli a okamžitě začali s mobilizací. Válečná mašinerie se rozbíhala, byť se ještě někteří chytali naděje.

„Myslím, že Německo si uvědomuje, jaké síly proti němu stojí a opožděně se snaží zkrotit svého idiotského spojence,“ doufal britský první lord admirality Winston Churchill.

Ještě první srpnový den se anglický král Jiří V. a ruský car Mikuláš II. snažili zachránit mír, ale bylo již pozdě. Večer se na ruském ministerstvu zahraničních věcí ohlásil německý velvyslanec hrabě Pourtalès.

Účel jeho návštěvy byl jediný: vyhlášení války. „Mohli jste válce zabránit jediným slovem, ale nechtěli jste,“ řekl mu ministr Sazonov. Podle dobových svědectví se velvyslancovy oči v tu chvíli zaplavily slzami.

V noci na 2. srpna na opačném konci Evropy překročily první německé jednotky hranice Lucemburska. Ráno pak noha německého vojáka vstoupila po více než 40 letech na území Francie.

V přestřelce nedaleko švýcarských hranic padl francouzský voják jménem André Peugeot (1893–1914). Stal se první obětí nastávajícího konfliktu…

Ještě ten samý den Německo předložilo další ultimátum, tentokrát určené Belgii. Ve jménu císaře se zde žádal volný průchod německých vojsk přes belgické území. Na základě smlouvy z roku 1839 byla Belgie neutrálním státem a hodlala jím i zůstat.

Historie však rozhodla jinak a německý tlak vehnal Belgičany do náruče Dohody. „Kdyby belgická vláda měla přijmout návrhy, které jí byly předloženy, obětovala by čest národa a zradila by své závazky vůči Evropě,“ odpověděl Brusel do Berlína.

3. srpna 1914 vyhlásilo Německo válku Francii. Británie zatím stála stranou, ale narušení neutrality Belgie, jejíž byla garantem, se týkalo přímo jejích zájmů. Vláda v Londýně začala ne příliš ochotně jednat, co bude dál.

Britové se nakonec odhodlali dát Němcům na srozuměnou, že v Belgii nemají, co dělat. Vyzvali Berlín, aby jeho vojáci do 23.00 dne 4. srpna 1914 opustili belgické území. Němci si však z výzvy nic nedělali.

Věřili, že jedním drtivým úderem srazí Francii na kolena ještě před tím, než jí Britové přijdou na pomoc. Hodinu před půlnocí tak vstoupilo do války i britské impérium.

Během týdne se z původně trestní rakouské výpravy do Srbska stala válka, která byla skutečně světová.

Foto: France 24, BH Spirit, ww1centenary, Frank Hurley/State Library Of New South Wales
Související články
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Historie
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Historie
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
reklama
historie
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Najít sponzora nebylo snadné. Financovali Kolumbovu výpravu židovští konvertité?
Sníte o dálkách, o tom, kam se všude byste se po světě chtěli podívat? Rodák z Janova Kryštof Kolumbus na tom byl podobně. S uskutečňováním svojí touhy začal hodně brzy. Už ve svých 12 letech se plavil na lodích. Nejspíš vás to láká také. Něco nového objevit a prozkoumat. Jenže cesta k jeho nejslavnějšímu objevu – […]
Proč stanovil římský král datum podpisu Zlaté buly sicilské podle hvězd?
Díváte se pravidelně na hvězdy a fascinuje vás noční obloha? Podobný zvyk měli už čeští králové ve středověku. S úctou pozorovali zářící body v nekonečné dálce a řídili podle nich svá panovnická rozhodnutí. Pojďte se s námi podívat, jak hádali svůj osud. S astronomií jde ruku v ruce astrologie. Dnes se považuje někdy trochu za vědeckou popelku, ale v dávných dobách […]
Osud zapovězených knih: V Berlíně jich shořelo 25 tisíc
Už vlastnictví závadné knížky zavání problémem a složitá je i evidence takových kusů v knihovně. Jak ji provádět, na to existují různé postupy. Františkáni z Kadaně je do seznamu knih pro jistotu nezapíší vůbec, ponechají je stranou s poznámkou, že jsou „v zatajení.“  V pražském klášteře u Panny Marie Sněžné hřbety nevhodných knih označí červenou hvězdičkou. Každý na první pohled […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz