Domů     Začátek 1. světové války: Tenká hranice mezi konfliktem a mírem!
Začátek 1. světové války: Tenká hranice mezi konfliktem a mírem!
3.11.2016

Záminkou k vypuknutí první světové války byl atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda. Ten spáchal 28. června 1914 v Sarajevu srbský nacionalista  Gavrilo Princip.

Přesto se svět mohl válce vyhnout, ovšem nešikovností diplomatů a zasleponestí generálů se tak nestalo.

13. července dorazila ze Sarajeva do Vídně tajná zpráva o atentátu na Ferdinanda d´Este. Vyplynulo z ní, že se nepodařilo prokázat, že by za Principovým činem jakkoliv stála srbská vláda.

Vláda však přesvědčila císaře Františka Josefa, který s nevelkou ochotou souhlasil se zasláním ultimáta do Bělehradu.

Ultimátum bylo drsné. I protřelí diplomaté nevěřili vlastním očím, když si je přečetli. Do té doby nebyl žádný podobný dokument předložen svrchovanému státu.

Britský ministr zahraničí Edward Grey (1862–1933) jej 24. července 1914 nazval nejhrozivěji formulovaným dokumentem, jaký kdy byl předložen jedním státem nějakému jinému. Téhož dne zahájilo Rusko tajnou částečnou mobilizaci.

Bělehrad se rakouským požadavkům vzpíral, zároveň však tušil, že proti převaze nemá moc šancí. Aby svým hrozbám Vídeň dodala váhu, i ona vyhlásila částečnou mobilizaci.

Mezitím začalo 25. července povolávat muže do zbraně i Srbsko, zároveň však odpovědělo na rakouské ultimátum. Přistoupilo na všechny body ponižujícího dokumentu.

Jen jediný, který se týkal podílu rakouských činitelů při soudních procesech v Bělehradě, a který byl bezprecedentním zásahem do srbské svrchovanosti, navrhlo předložit mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Evropa si na chvíli oddechla. Diplomatické sbory svorně považovaly srbskou odpověď za velmi smířlivou, ne tak Vídeň. 28. července 1914 si německý císař Vilém II. poznamenal: „Vídeň získala velké morální vítězství.

Kvůli tomuhle jsme opravdu mobilizovat nemuseli,“ Jeho uvážlivá slova přišla však pozdě – pouhou hodinu poté, co si tato slova Vilém poznamenal, Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku. Další den Petrohrad zahájil mobilizaci již nepokrytě.

Rusko však zatím Rakousko-Uhersku válku nevyhlásilo, ale na jeho hranicích a taktéž na hranicích s Německem se soustředilo šest milionů mužů. Ruský car Mikuláš II. se snažil válce zabránit, odpor generality byl však velký.

Mikulášovi se podařilo alespoň zajistit, že se jednalo stále jen o částečnou a nikoliv všeobecnou mobilizaci.

31. července 1914 Německo předložilo Rusku ultimátum, podle kterého měl Petrohrad zastavit veškeré přípravy namířené proti Berlínu a Vídni. Rusko tento požadavek striktně odmítlo a německý generální štáb se zatelelil radostí.

Byl totiž přesvědčen, že neohrabaný kolos ruské armády bude hravě poražen. V tu chvíli se Německo obrátilo na Paříž. Po ní chtělo kategorické prohlášení, že v případě německo-ruské války Francouzi zůstanou neutrální.

Ti něco takového odmítli a okamžitě začali s mobilizací. Válečná mašinerie se rozbíhala, byť se ještě někteří chytali naděje.

„Myslím, že Německo si uvědomuje, jaké síly proti němu stojí a opožděně se snaží zkrotit svého idiotského spojence,“ doufal britský první lord admirality Winston Churchill.

Ještě první srpnový den se anglický král Jiří V. a ruský car Mikuláš II. snažili zachránit mír, ale bylo již pozdě. Večer se na ruském ministerstvu zahraničních věcí ohlásil německý velvyslanec hrabě Pourtalès.

Účel jeho návštěvy byl jediný: vyhlášení války. „Mohli jste válce zabránit jediným slovem, ale nechtěli jste,“ řekl mu ministr Sazonov. Podle dobových svědectví se velvyslancovy oči v tu chvíli zaplavily slzami.

V noci na 2. srpna na opačném konci Evropy překročily první německé jednotky hranice Lucemburska. Ráno pak noha německého vojáka vstoupila po více než 40 letech na území Francie.

V přestřelce nedaleko švýcarských hranic padl francouzský voják jménem André Peugeot (1893–1914). Stal se první obětí nastávajícího konfliktu…

Ještě ten samý den Německo předložilo další ultimátum, tentokrát určené Belgii. Ve jménu císaře se zde žádal volný průchod německých vojsk přes belgické území. Na základě smlouvy z roku 1839 byla Belgie neutrálním státem a hodlala jím i zůstat.

Historie však rozhodla jinak a německý tlak vehnal Belgičany do náruče Dohody. „Kdyby belgická vláda měla přijmout návrhy, které jí byly předloženy, obětovala by čest národa a zradila by své závazky vůči Evropě,“ odpověděl Brusel do Berlína.

3. srpna 1914 vyhlásilo Německo válku Francii. Británie zatím stála stranou, ale narušení neutrality Belgie, jejíž byla garantem, se týkalo přímo jejích zájmů. Vláda v Londýně začala ne příliš ochotně jednat, co bude dál.

Britové se nakonec odhodlali dát Němcům na srozuměnou, že v Belgii nemají, co dělat. Vyzvali Berlín, aby jeho vojáci do 23.00 dne 4. srpna 1914 opustili belgické území. Němci si však z výzvy nic nedělali.

Věřili, že jedním drtivým úderem srazí Francii na kolena ještě před tím, než jí Britové přijdou na pomoc. Hodinu před půlnocí tak vstoupilo do války i britské impérium.

Během týdne se z původně trestní rakouské výpravy do Srbska stala válka, která byla skutečně světová.

Foto: France 24, BH Spirit, ww1centenary, Frank Hurley/State Library Of New South Wales
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz