Skip to content

Výtah do kosmu? Již brzy realita!

Výtah do kosmu čili orbitální výtah je jednou ze sci-fi myšlenek, která by se mohla dočkat realizace. Japonsko má jeho stavbu za národní cíl dokonce již v roce 2050!

Historie připisuje primát v myšlence kosmického výtahu ruskému inženýrovi Juriji Arcutanovi, který ji nadhodil již v roce 1960. Později ji rozpracovávali další vědci a v roce 1979 se stala ústřední ideou románu Rajské fontány britského spisovatele Arthura C. Clarka. Dotažení tohoto ambiciózního projektu do cíle však stále „brzdí“ jedna věc: pořád neexistuje materiál, který by byl dostatečně pevný na to, aby celý projekt umožnil. Další krok v materiálovém inženýrství nedávno udělali japonští badatelé za přispění nápadu českého vědce z Přírodovědecké fakulty UK Günthera Kletetschky.

02
I pražská Přírodovědecká fakulta přispívá ke kosmickému výzkumu.

Zatím neexistuje žádný materiál, který by dokázal unést hmotnost, odpovídající délce lana 35 786 km, které by bylo navíc napínáno odstředivou silou. Aby byla myšlenka kosmického výtahu realizovatelná, je třeba uspokojit poptávku po materiálu, který bude zároveň nesmírně lehký, aby sám sebe nezatěžoval přílišnou hmotností, a zároveň velmi pevný, aby vlastní váhu unesl.

Ideálním kandidátem na takový materiál se zdají být uhlíkové nanotrubičky, které jsou jak lehké, tak několikrát pevnější než známý kevlar a v neposlední řadě také skvěle vodí elektrický proud i teplo.

03
Základem myšlenky kosmického výtahu je poznatek, že v jisté konkrétní výšce nad zemí se vyrovnává gravitační síla Země se silou odstředivou, která je každému zemskému satelitu udílena díky rotaci Země.

S nanotrubičkami je však jedna potíž. Jejich průměr se měří maximálně v několika desítkách nanometrů (tedy miliardtinách metru), jejich běžná délka se však měří v milimetrech, maximálně centimetrech. Do délky potřebné pro kosmický výtah tedy stále nějaký kousek schází.

04
Od chvíle, kdy by byl postaven kosmický výtah, by se značně zlevnily cesty do kosmu, zároveň by zmizely exhalace, které za sebou raketové nosiče nechávají.

„Nanotrubičky se vyrábějí ve vakuové trubici, do níž se za teploty asi 800 °C vpouští chlorid železitý a poté acetylen, tedy plyn bohatý na uhlík. Uhlík reaguje na železe z chloridu železitého, čímž vznikne jakýsi „les” nanotrubiček,” popisuje proces výroby Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty UK. Z tohoto „lesa” je možné díky elektrostatické interakci vytvořit „nit” dlouhou i několik desítek metrů.

Prototyp takového lana podle Kletetschky vědci zkoušeli na Antarktidě v roce 2010. Lano však tehdy ještě nebylo vhodně vyztuženo. „Důležité je pokusit se propojit jednotlivé části trubičky prostřednictvím pevné kovalentní vazby,” popisuje směr další vědeckého snažení Kletetschka.

05
Myšlenka „kosmického výtahu” je stará již více než 50 let.

S myšlenkou na propojování nanotrubiček do podoby nitě přišel Japonec Yoku Inoue. Přednášku kolegů z jeho týmu viděl Günther Kletetschka před několika lety na mezinárodní astronautické konferenci, pořádané v Praze v roce 2010.

„Hned mě napadlo propojit to s myšlenou, s níž jsem se seznámil již dříve: totiž že na nanotrubičky se velmi dobře váže látka zvaná perluorofenylazit. Vazba se vytvoří, když se reakci dodá energie v podobě ozáření UV světlem,” popisuje vědec. Během experimentů konaných v Japonsku vědci trubičky nejen propojili, ale také podrobily nejrůznějším zatěžkávacím zkouškám. A výsledek? Pevnost se zvýšila prakticky o dva řády! Zatím jde spíše o přiblížení k ideální struktuře – celá „nit” není stejně pevná jako nanotrubička.

Jde však o velmi důležitý krok.

Foto: BBC, wikipedia, NASA, reddit
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Hybridní válka pirátů z Omiše
enigmaplus.cz

Hybridní válka pirátů z Omiše

Válka vedená nekonvenčními prostředky a realizovaná...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Subaru Outback: Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota
iluxus.cz

Subaru Outback: Prémiové...

Nová generace Subaru Outback je příkladnou...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Vražedná komanda v uniformách vzor Sépie 007
enigmaplus.cz

Vražedná komanda v...

Rodinka sedící před televizní obrazovkou ani...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
VIDEO: V Egyptě objevili prastaré město
enigmaplus.cz

VIDEO: V Egyptě objevili...

Archeologové v Egyptě si připisují další objev. Poblíž...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...