Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.
Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti se mu ale začne přezdívat také Belushi. On sám, jako král černého humoru, by se tomu jistě zasmál. Jinak z účinků speedballu smích spíše přechází. Stal se z něj doslova zabiják celebrit.
Heroin vs…
Že protiklady se přitahují? V lásce možná. Některé věci by ale nikdy neměly přijít do styku. Patří mezi ně i heroin a kokain, dvě látky s protichůdnými vlastnostmi. Heroin účinkuje podobně jako morfin – má tlumivý efekt (proto se kdysi používal v medicíně).
Člověka po něm sice zaplaví pocity štěstí a euforie, jenže kromě negativních myšlenek je utlumeno také vědomí, srdeční činnost nebo dýchací systém. Člověk má pocit těžkých nohou, je malátný, jeho reakce jsou pomalejší. Uživatelé heroinu tak často umírají na zástavu dýchání či udušení zvratky.
…kokain
Oproti tomu stimulační droga kokain je jeho pravým opakem. Po užití jakoby vás kopl kůň. Srdce začne bušit jako o závod, člověka zaplaví vlna energie a silné euforie. Sebevědomí je na hranici mytického Herkula.
Stinnou stránkou drogy jsou příznaky podrážděnosti, sklony k paranoidnímu prožívání nejrůznějších situací a neadekvátní, často agresivní reakce. Dvě drogy, dva různorodé účinky. Tak proč by je někdo dával dohromady?
No právě proto, aby se navzájem vyrušily jejich vedlejší negativní efekty. To je alespoň záměr drogově závislých – dostat z obou drog jen to nejlepší. V praxi to ale samozřejmě tak nefunguje.
Drogový boj o prvenství
Výsledkem tohoto dvojitého útoku, při kterém dvě silné látky bojují o prvenství v těle, je neskutečná euforie a povznášející pocity, prožívané až do posledního nervového vlákna. Současně s tím ale přichází silné přetížení krevního oběhu a nespavost.
Navíc se takovému náporu jedů zoufale brání játra. Doslova vražedná je ale hlavně kombinace útlumu dýchání (po heroinu) s vyšší spotřebou kyslíku (po kokainu).
Nezvládá to srdce
Protichůdné účinky nemusí zvládnout srdce a výsledkem je infarkt, mrtvice či respirační selhání. Problémem takových koktejlů je rovněž nepředvídatelnost škodlivých vlivů, a to kvůli neznámým příměsím, které jsou do drogy často přidány.
Přes to všechno nemá speedball o uživatele nouzi. Hodně hlasitě se mluví o tom, že jedním z jeho uživatelů je Adolf Hitler (1889–1945). Drogami ho zásobuje jeho osobní lékař Theodor Morell (1886–1948). Na jejich užívání doplatit nestačí. Na rozdíl od jiných.
Belushi a ti další
River Phoenix (1970–1993) má v roce 1993 celý život před sebou. Třiadvacetiletý bouřlivák je nastupující hereckou hvězdou. Jenže večer 30. října zkombinuje kokain s heroinem a před nočním klubem The Viper Room v Hollywoodu zkolabuje. Oživit se ho už nepodaří.
Zlatou dávku speedballu si 18. prosince 1997 dá těžkotonážní herec Chris Farley (1964–1997), který s drogami bojuje po většinu svého dospělého života. Když zůstane bezvládně ležet na podlaze svého bytu v Chicagu, je mu pouhých 33 let.
Jeho hereckého kolegu Philipa Seymoura Hoffmana (1967–2014) najdou 2. února 2014 v koupelně jeho bytu na Manhattanu s injekční stříkačkou ještě zabodnutou v paži.