Támhle kávička s cukrem, sušenka k čaji, nedělní dortík, a najednou je spotřebovaného cukru v těle moc. A všeho moc škodí, obzvláště cukru. V dnešní době, kdy se příliš nehýbeme a jíme více, než bychom měli, se strava bohatá na cukr stává nebezpečím.
Obliba sladké chuti je člověku vrozená, sladké je už mateřské mléko – první potrava, kterou přijímají novorozenci. Sladká chuť signalizuje, že je potravina nositelem energie, což bylo důležité především v obdobích hladu a nedostatku.
Trocha energie zachraňovala životy. Jenže v době nadbytku se z dobrého sluhy stal špatný pán. Většina z nás dnes přijímá mnohem více cukrů, než by bylo žádoucí.
40 kilo cukru za rok
Průměrný Čech sní ročně až 40 kilogramů cukru. Podle Světové zdravotnické organizace by jejich denní příjem měl tvořit maximálně 5 % z přijaté energie, to znamená že by neměl přesáhnout 50 g za den.
Za ideální množství je pak považováno 25 g jednoduchých cukrů denně, což odpovídá malé sklenici kolového nápoje. Jednoduchý cukr, tedy výrobek z řepy nebo cukrové třtiny, patří mezi sacharidy, které jsou spolu s bílkovinami a tuky hlavními živinami.
Sacharidy by měly tvořit 55–60 % denního příjmu energie. Nejsou ovšem cukry jako cukry.
Není cukr jako cukr
Rozlišujeme složené sacharidy neboli škroby, které jsou obsažené v rýži, obilovinách, kukuřici, těstovinách, chlebu a pečivu, ale také v bramborách a luštěninách. Ty by měly být přijímány přednostně.
Oproti tomu jednoduché sacharidy, jako je řepný cukr neboli sacharóza, ale i fruktóza a glukóza, by měl člověk omezit. Ke správnému fungování svého organismu je nepotřebuje.
Skryté hrozby
To není ovšem tak jednoduché. Kromě toho, že ke sladkému přirozeně tíhneme, nám klacky pod nohy házejí i výrobci potravin. Cukr totiž přidávají i do potravin, kde byste ho tak úplně nečekali, slouží v nich ke zvýraznění chuti.
Hojně se vyskytuje například v ochucených snídaňových cereáliích, mléčných výrobcích, v džusech, v kečupu, hořčici a dalších dresincích, stejně tak i v instantních nápojích, či dokonce v müsli tyčinkách a celozrnných sušenkách.
Je tedy potřeba pečlivě studovat etikety výrobků, na nichž musí být od prosince 2016 povinně údaj „z toho cukry“.
Když příjem jednoduchých cukrů omezíte, čeká vaše tělo hned šest benefitů:
Lepší imunita
Téměř tři čtvrtiny našeho imunitního systému se nacházejí ve střevech, kde ho podporují prospěšné střevní bakterie.
Nadměrný příjem cukru však podporuje růst kvasinek, které se rychle množí a mohou narušit křehkou rovnováhu střevní mikroflóry a zvyšovat riziko zánětlivých procesů v těle. Stojí za kvasinkovými infekcemi, například ve střevech, v pochvě či v ústech.
Jejich přemnožení se může projevit i nadýmáním či bolestmi břicha. Vynechání cukru ze stravy zmírní zánětlivé procesy v těle a zlepší také obranyschopnost vašeho organismu.
Hezčí pleť
Narušená střevní mikroflóra může mít za následek i zánětlivá onemocnění, která se projeví na kůži vyrážkou nebo ekzémem, snížení obsahu cukru ve stravě tak povede ke zlepšení stavu kůže.
Přílišná konzumace sladkého rovněž poškozuje kožní bílkoviny – kolagen a elastin. Kvůli tomu pleť ztrácí svoji vitalitu a pružnost a objevují se první vrásky, stejně jako při jejím vystavení prudkému větru či ostrému slunci.
Nadmíra cukru má za následek také zhoršení akné u lidí, kteří jsou k jeho tvorbě náchylnější. Omezení cukru je levnější variantou, jak pleti navrátit mladistvý vzhled, než investice do drahých krémů.
Plošší břicho
Konzumace cukrů je v dnešní době, kdy má většina lidí sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu, cestou k nadváze a obezitě. Energii přijatou v jednoduchých cukrech, která není okamžitě využita, například při sportu, si tělo uloží ve formě tuku na horší časy.
Tento tuk se ukládá především v oblasti břicha, takže pokud se vám nadměrný příjem cukru podaří snížit, případně alespoň kompenzovat fyzickou aktivitou, můžete se těšit na úbytek centimetrů v pase. To bude mít navíc pozitivní dopady i na vaše celkové zdraví.
Snížení rizika cukrovky a nemocí srdce
Příliš mnoho cukru ve stravě může vést k uvolňování hormonu inzulinu ve vysokých dávkách, což může vyvolat inzulinovou rezistenci. Inzulin je hormon zodpovědný za snižování hladiny krevního cukru tím, že jej přesouvá do buněk k dalšímu zpracování.
Pokud si tělo vůči němu vyvine odolnost, může to vést k rozvoji cukrovky. Zvýšená konzumace cukru stojí i za zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění a vysokým krevním tlakem, neblaze působí cukr i na vznik zubního kazu. Snížením konzumace jednoduchých cukrů se tato rizika výrazně zmenší.
Snížení únavy a zlepšení nálady
Cukr je velmi návykový, podle odborníků na něm může vzniknout stejná závislost jako například na heroinu. Jednoduché cukry dodávají energii okamžitě, stejně rychle však tato energie i vyprchává, což má za následek útlum a pocit nepřekonatelné únavy.
Navíc tím dochází k výkyvům nálad a neustálým chutím na sladké. Pokud se člověk odhodlá k vyřazení jednoduchých cukrů ze svého jídelníčku, zbaví se těchto chutí, stejně jako únavy, podrážděnosti a úzkostí.
Zlepší se mu zároveň i spánek, protože konzumace sladkého jídla pozdě večer dodá tělu energii v době, kdy by se mělo chystat ke spánku, což tento přirozený proces narušuje, ztěžuje usínání a způsobuje nekvalitní noční odpočinek.
Zlepšení paměti a schopnosti učení
Nadměrná konzumace cukru může zhoršovat paměť a schopnost učení, doslova zpomaluje mozek. Negativně ovlivňuje hipokampus, klíčové centrum paměti.
V něm pak dochází k redukci nových neuronů, které jsou důležité ke kódování vzpomínek, a nárůstu chemických látek spojených se zánětem. To je nebezpečné zejména u dětí.
Nadměrný příjem sladkého může podle odborníků stát rovněž za rizikem rozvoje demence ve formě Alzheimerovy choroby. Omezení příjmu cukrů tak může zlepšit kognitivní funkce mozku, stejně jako snížit riziko demence.