Domů     Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
27.9.2023

Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?

Zmije paví: Největší zabiják lidí?

Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu kefíju, které se u nás lidově říká palestina. Zato chodidla mají nahá. Ztvrdlá kůže našlapuje na kamenitý terén. „Jafari!

Písečný had!“ vykřikne zděšeně jeden z mužů. Noční můra zdejší pouště, zmije paví (Echis carinatus), si vybírá daň z bosé chůze. Jde o hada, který má na svědomí nejvíc lidských životů. Sám od sebe neútočí, ale při ohrožení jedem nešetří.

Loví hlavně v noci – a při jeho hnědavém zbarvení není nic lehčího, než přehlédnout svou smrt.

Indie, Srí Lanka, Bangladéš, Pákistán a velká část Blízkého východu, ale i Střední Asie a státy jako Afghánistán nebo Turkmenistán. Tam všude lze na zmiji paví narazit.

Jen v indické oblasti Ratnagiri, nedaleko šestého nejlidnatějšího města světa, Bombaje, se podaří během pěti dnů napočítat na 2000 dospělých zmijí pavích. Dlouhé mohou být až 80 centimetrů a skvěle se přizpůsobují okolí.

Pokud žijí v místech, kde je země do červena, populace časem nabere stejný odstín. Její jed hraje mezi zmijemi prim, uchovává ho 18 až 72 miligramů, a smrtící může být podle testů na králicích a myších dávka 0,1 až 1,9 miligramů na kilogram váhy.

Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC - CC BY-SA 2.0
Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC – CC BY-SA 2.0

Kobra královská: Slona skolí za 4 hodiny

Název jejího rodu zní jako součást prastarých legend. Ophiophagus totiž v překladu znamená požírač hadů. A tím kobra královská (Ophiophagus hannah) skutečně je. Smlsne si na zmijích i dalších jedovatých hadech.

Při délce 3,7 metru do sebe nasouká bez problému až 2,8 metrovou krajtu! Na je klidně za kanibala. Lidem se snaží vyhýbat, ale nevidí-li zbytí, spustí hrůzostrašné divadlo. Tělo zvedne tento až 4metrový had do výšky 1,8 metru. Díváte se tak z očí do očí.

V tu chvíli navíc roztáhne krční límec a za mohutného syčení se nafoukne. Pokud zaútočí a není poblíž nemocnice, pravděpodobnost přežití máte kolem 40 procent.

Na kobry královské narazíte v jižní a jihovýchodní Asii, a to i v dvoukilometrových výškách. Dorůstají maximální délky 5,80 metru a jde tak o nejdelšího jedovatého hada na světě, který váží i 20 kilogramů.

Mláďata poznáte podle černé barvy s dospíváním se měnící do světlejších odstínů olivové zeleně. Kobra skvěle plave a výtečně šplhá po stromech. Za pozornost stojí hlavně její jed.

Jedním dlouhým kousnutím do chobotu skolí slona, který uhyne do čtyř hodin, u člověka si zubatá počká kolem 30 minut, odolní jedinci umírají někdy i půl dne. A je to pekelně dlouhých 12 hodin. Nemůžete se hýbat, ale bolest je strašná. Pak přijde závrať a kóma.

Nakonec se už nedokážete nadechnout. Nevěřte filmům, kde stačí jedna injekce protijedu a vše je v pořádku. Na uštknutí kobrou se jich spotřebuje až 33!

Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0
Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0

Pakobra: Jedna dávka jedu zabije 10 000 myší

Racek míří najisto. Tvrdým zobákem zaútočí přímo na oči pakobry páskované (Notechis scutatus). Podaří se mu ji oslepit! Jsme na ostrově Carnac ležícím 10 kilometrů od australských břehů.

Pakobry, které nejraději loví žáby, ale nezhrdnou ani hlodavcem, se tu naučily mlsat racčí vejce. Překvapení biologové vzápětí zjišťují, že zdejší populace třetího nejjedovatějšího suchozemského hada světa je zčásti slepá! Mohou za to právě racci.

Vyklovnutí očí ale nepomáhá. Pakobry loví mláďata a požírají vejce dál. Stačí jim k tomu mrštný jazyk mapující okolí a skvělý čich.

Až 2,5metru dlouhé pakobry žijící v Austrálii a jejím okolí mají v jedové žláze 35 miligramů suchého jedu. Taková dávka může zabít 10 000 myší anebo tři dospěláky o váze 70 kilogramů. Pokud vás uštkne, za velkých bolestí hlavy vám prudce klesne tlak.

Jazyk se zvětšuje a svaly v těle odmítají poslušnost. Někdy přijde vnitřní krvácení a nakonec dochází k paralýze dýchacích orgánů. Zubatá klepe na dveře…

Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0
Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0

Taipan menší: Nejjedovatější had světa

Jaký had je nejjedovatější? Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), na kterého můžete narazit ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Rád si pochutná na malých savcích, v zajetí, kde se dožívá až 20 let, hoduje i na kuřatech.

Dorůst může až 2,5metrové délky a jeho jed je smrtící směsicí neurotoxinů, tedy nervových jedů – a to v čele s paradoxinem, který je z této skupiny považován za vůbec nejúčinnější.

Dále tu máme mix hemotoxinů neboli krevních jedů a myotoxinů, což jsou svalové jedy. Pokud vás kousne, pravděpodobnost přežití je méně, než 20 procent. Z velké části to záleží na tom, kolik jedu taipan vyloučí. Obvykle totiž nekousne jednou, snaží se uštědřit větší množství kousanců.

Pokud by taipan vypustil jed v maximální možné dávce, tedy 110 miligramů, stačilo by to na smrtelnou otravu až 100 lidí! Přes to všechno na rozdíl od zmije paví nezemřel na otravu taipaním jedem v poslední době žádný člověk.

Taipan je totiž velmi plachý a navíc žije v odlehlých oblastech. Pokud se již někomu povedlo na něj omylem šlápnout, vždy se stihl podat protijed. Ne nadarmo se Austrálii přezdívá nejjedovatější kontinent.

Zdejší fauna se tomu přizpůsobila – a tak i nejjedovatějšímu hadu světa dokážou vzdorovat jiní predátoři.

Imunní proti jeho jedu je například pakobra australská (Pseudechis australis), která taipana v poklidu slupne stejně, jako třeba varan obrovský (Varanus giganteus).

Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0
Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0

Mamba černá: Stačí dvě kapičky…

Je nejjedovatějším hadem Afriky a s délkou až 4,5 metru druhým nejdelším jedovatým hadem světa. Přitom je lehoučká: například 1,41metrová mamba černá (Dendroaspis polylepis) váží jen 0,65 kilogramu.

Člověka dokáže zabít již pouhými dvěma kapkami jedu (vyloučit jich na jedno hryznutí může ale až 20). Jeho základem jsou neurotoxiny. Ty působí na mozková a míšní centra.

Kromě nich ale při otravě získáte vítaný bonus – v jedu mamby je analgetikum silou účinku srovnatelné s morfiem. Namísto nesnesitelné bolesti tak může přijít euforie.

Mamba je schopna uštknout v podstatě kdykoliv – zabít člověka může už chvíli po vylíhnutí, stejně tak díky posmrtným reflexům i několik hodin po uhynutí. Nejdřív ucítíte pachuť v ústech, poté mravenčení po celém těle. Nedokážete polknout, špatně se vám dýchá.

Až ukážete obsah svého žaludku okolí, přijdou i svalové křeče a po nich ztráta vědomí. Od uštknutí uběhlo 45 minut. Než se zadusíte, máte ještě 2 až 15 hodin času… Přesto mambu předchází pověst zabijáka relativně neoprávněně. Vždyť na přibližně 3000 hadích uštknutí v Africe připadne mambám jen kolem 80.

Foto v úvodu: Saleem Hameed / CC BY 2.5 - zmije paví
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
zajímavosti
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h