Domů     Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
27.9.2023

Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?

Zmije paví: Největší zabiják lidí?

Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu kefíju, které se u nás lidově říká palestina. Zato chodidla mají nahá. Ztvrdlá kůže našlapuje na kamenitý terén. „Jafari!

Písečný had!“ vykřikne zděšeně jeden z mužů. Noční můra zdejší pouště, zmije paví (Echis carinatus), si vybírá daň z bosé chůze. Jde o hada, který má na svědomí nejvíc lidských životů. Sám od sebe neútočí, ale při ohrožení jedem nešetří.

Loví hlavně v noci – a při jeho hnědavém zbarvení není nic lehčího, než přehlédnout svou smrt.

Indie, Srí Lanka, Bangladéš, Pákistán a velká část Blízkého východu, ale i Střední Asie a státy jako Afghánistán nebo Turkmenistán. Tam všude lze na zmiji paví narazit.

Jen v indické oblasti Ratnagiri, nedaleko šestého nejlidnatějšího města světa, Bombaje, se podaří během pěti dnů napočítat na 2000 dospělých zmijí pavích. Dlouhé mohou být až 80 centimetrů a skvěle se přizpůsobují okolí.

Pokud žijí v místech, kde je země do červena, populace časem nabere stejný odstín. Její jed hraje mezi zmijemi prim, uchovává ho 18 až 72 miligramů, a smrtící může být podle testů na králicích a myších dávka 0,1 až 1,9 miligramů na kilogram váhy.

Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC - CC BY-SA 2.0
Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC – CC BY-SA 2.0

Kobra královská: Slona skolí za 4 hodiny

Název jejího rodu zní jako součást prastarých legend. Ophiophagus totiž v překladu znamená požírač hadů. A tím kobra královská (Ophiophagus hannah) skutečně je. Smlsne si na zmijích i dalších jedovatých hadech.

Při délce 3,7 metru do sebe nasouká bez problému až 2,8 metrovou krajtu! Na je klidně za kanibala. Lidem se snaží vyhýbat, ale nevidí-li zbytí, spustí hrůzostrašné divadlo. Tělo zvedne tento až 4metrový had do výšky 1,8 metru. Díváte se tak z očí do očí.

V tu chvíli navíc roztáhne krční límec a za mohutného syčení se nafoukne. Pokud zaútočí a není poblíž nemocnice, pravděpodobnost přežití máte kolem 40 procent.

Na kobry královské narazíte v jižní a jihovýchodní Asii, a to i v dvoukilometrových výškách. Dorůstají maximální délky 5,80 metru a jde tak o nejdelšího jedovatého hada na světě, který váží i 20 kilogramů.

Mláďata poznáte podle černé barvy s dospíváním se měnící do světlejších odstínů olivové zeleně. Kobra skvěle plave a výtečně šplhá po stromech. Za pozornost stojí hlavně její jed.

Jedním dlouhým kousnutím do chobotu skolí slona, který uhyne do čtyř hodin, u člověka si zubatá počká kolem 30 minut, odolní jedinci umírají někdy i půl dne. A je to pekelně dlouhých 12 hodin. Nemůžete se hýbat, ale bolest je strašná. Pak přijde závrať a kóma.

Nakonec se už nedokážete nadechnout. Nevěřte filmům, kde stačí jedna injekce protijedu a vše je v pořádku. Na uštknutí kobrou se jich spotřebuje až 33!

Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0
Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0

Pakobra: Jedna dávka jedu zabije 10 000 myší

Racek míří najisto. Tvrdým zobákem zaútočí přímo na oči pakobry páskované (Notechis scutatus). Podaří se mu ji oslepit! Jsme na ostrově Carnac ležícím 10 kilometrů od australských břehů.

Pakobry, které nejraději loví žáby, ale nezhrdnou ani hlodavcem, se tu naučily mlsat racčí vejce. Překvapení biologové vzápětí zjišťují, že zdejší populace třetího nejjedovatějšího suchozemského hada světa je zčásti slepá! Mohou za to právě racci.

Vyklovnutí očí ale nepomáhá. Pakobry loví mláďata a požírají vejce dál. Stačí jim k tomu mrštný jazyk mapující okolí a skvělý čich.

Až 2,5metru dlouhé pakobry žijící v Austrálii a jejím okolí mají v jedové žláze 35 miligramů suchého jedu. Taková dávka může zabít 10 000 myší anebo tři dospěláky o váze 70 kilogramů. Pokud vás uštkne, za velkých bolestí hlavy vám prudce klesne tlak.

Jazyk se zvětšuje a svaly v těle odmítají poslušnost. Někdy přijde vnitřní krvácení a nakonec dochází k paralýze dýchacích orgánů. Zubatá klepe na dveře…

Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0
Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0

Taipan menší: Nejjedovatější had světa

Jaký had je nejjedovatější? Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), na kterého můžete narazit ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Rád si pochutná na malých savcích, v zajetí, kde se dožívá až 20 let, hoduje i na kuřatech.

Dorůst může až 2,5metrové délky a jeho jed je smrtící směsicí neurotoxinů, tedy nervových jedů – a to v čele s paradoxinem, který je z této skupiny považován za vůbec nejúčinnější.

Dále tu máme mix hemotoxinů neboli krevních jedů a myotoxinů, což jsou svalové jedy. Pokud vás kousne, pravděpodobnost přežití je méně, než 20 procent. Z velké části to záleží na tom, kolik jedu taipan vyloučí. Obvykle totiž nekousne jednou, snaží se uštědřit větší množství kousanců.

Pokud by taipan vypustil jed v maximální možné dávce, tedy 110 miligramů, stačilo by to na smrtelnou otravu až 100 lidí! Přes to všechno na rozdíl od zmije paví nezemřel na otravu taipaním jedem v poslední době žádný člověk.

Taipan je totiž velmi plachý a navíc žije v odlehlých oblastech. Pokud se již někomu povedlo na něj omylem šlápnout, vždy se stihl podat protijed. Ne nadarmo se Austrálii přezdívá nejjedovatější kontinent.

Zdejší fauna se tomu přizpůsobila – a tak i nejjedovatějšímu hadu světa dokážou vzdorovat jiní predátoři.

Imunní proti jeho jedu je například pakobra australská (Pseudechis australis), která taipana v poklidu slupne stejně, jako třeba varan obrovský (Varanus giganteus).

Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0
Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0

Mamba černá: Stačí dvě kapičky…

Je nejjedovatějším hadem Afriky a s délkou až 4,5 metru druhým nejdelším jedovatým hadem světa. Přitom je lehoučká: například 1,41metrová mamba černá (Dendroaspis polylepis) váží jen 0,65 kilogramu.

Člověka dokáže zabít již pouhými dvěma kapkami jedu (vyloučit jich na jedno hryznutí může ale až 20). Jeho základem jsou neurotoxiny. Ty působí na mozková a míšní centra.

Kromě nich ale při otravě získáte vítaný bonus – v jedu mamby je analgetikum silou účinku srovnatelné s morfiem. Namísto nesnesitelné bolesti tak může přijít euforie.

Mamba je schopna uštknout v podstatě kdykoliv – zabít člověka může už chvíli po vylíhnutí, stejně tak díky posmrtným reflexům i několik hodin po uhynutí. Nejdřív ucítíte pachuť v ústech, poté mravenčení po celém těle. Nedokážete polknout, špatně se vám dýchá.

Až ukážete obsah svého žaludku okolí, přijdou i svalové křeče a po nich ztráta vědomí. Od uštknutí uběhlo 45 minut. Než se zadusíte, máte ještě 2 až 15 hodin času… Přesto mambu předchází pověst zabijáka relativně neoprávněně. Vždyť na přibližně 3000 hadích uštknutí v Africe připadne mambám jen kolem 80.

Foto v úvodu: Saleem Hameed / CC BY 2.5 - zmije paví
reklama
Související články
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva