Domů     Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
27.9.2023

Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?

Zmije paví: Největší zabiják lidí?

Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu kefíju, které se u nás lidově říká palestina. Zato chodidla mají nahá. Ztvrdlá kůže našlapuje na kamenitý terén. „Jafari!

Písečný had!“ vykřikne zděšeně jeden z mužů. Noční můra zdejší pouště, zmije paví (Echis carinatus), si vybírá daň z bosé chůze. Jde o hada, který má na svědomí nejvíc lidských životů. Sám od sebe neútočí, ale při ohrožení jedem nešetří.

Loví hlavně v noci – a při jeho hnědavém zbarvení není nic lehčího, než přehlédnout svou smrt.

Indie, Srí Lanka, Bangladéš, Pákistán a velká část Blízkého východu, ale i Střední Asie a státy jako Afghánistán nebo Turkmenistán. Tam všude lze na zmiji paví narazit.

Jen v indické oblasti Ratnagiri, nedaleko šestého nejlidnatějšího města světa, Bombaje, se podaří během pěti dnů napočítat na 2000 dospělých zmijí pavích. Dlouhé mohou být až 80 centimetrů a skvěle se přizpůsobují okolí.

Pokud žijí v místech, kde je země do červena, populace časem nabere stejný odstín. Její jed hraje mezi zmijemi prim, uchovává ho 18 až 72 miligramů, a smrtící může být podle testů na králicích a myších dávka 0,1 až 1,9 miligramů na kilogram váhy.

Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC - CC BY-SA 2.0
Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC – CC BY-SA 2.0

Kobra královská: Slona skolí za 4 hodiny

Název jejího rodu zní jako součást prastarých legend. Ophiophagus totiž v překladu znamená požírač hadů. A tím kobra královská (Ophiophagus hannah) skutečně je. Smlsne si na zmijích i dalších jedovatých hadech.

Při délce 3,7 metru do sebe nasouká bez problému až 2,8 metrovou krajtu! Na je klidně za kanibala. Lidem se snaží vyhýbat, ale nevidí-li zbytí, spustí hrůzostrašné divadlo. Tělo zvedne tento až 4metrový had do výšky 1,8 metru. Díváte se tak z očí do očí.

V tu chvíli navíc roztáhne krční límec a za mohutného syčení se nafoukne. Pokud zaútočí a není poblíž nemocnice, pravděpodobnost přežití máte kolem 40 procent.

Na kobry královské narazíte v jižní a jihovýchodní Asii, a to i v dvoukilometrových výškách. Dorůstají maximální délky 5,80 metru a jde tak o nejdelšího jedovatého hada na světě, který váží i 20 kilogramů.

Mláďata poznáte podle černé barvy s dospíváním se měnící do světlejších odstínů olivové zeleně. Kobra skvěle plave a výtečně šplhá po stromech. Za pozornost stojí hlavně její jed.

Jedním dlouhým kousnutím do chobotu skolí slona, který uhyne do čtyř hodin, u člověka si zubatá počká kolem 30 minut, odolní jedinci umírají někdy i půl dne. A je to pekelně dlouhých 12 hodin. Nemůžete se hýbat, ale bolest je strašná. Pak přijde závrať a kóma.

Nakonec se už nedokážete nadechnout. Nevěřte filmům, kde stačí jedna injekce protijedu a vše je v pořádku. Na uštknutí kobrou se jich spotřebuje až 33!

Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0
Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0

Pakobra: Jedna dávka jedu zabije 10 000 myší

Racek míří najisto. Tvrdým zobákem zaútočí přímo na oči pakobry páskované (Notechis scutatus). Podaří se mu ji oslepit! Jsme na ostrově Carnac ležícím 10 kilometrů od australských břehů.

Pakobry, které nejraději loví žáby, ale nezhrdnou ani hlodavcem, se tu naučily mlsat racčí vejce. Překvapení biologové vzápětí zjišťují, že zdejší populace třetího nejjedovatějšího suchozemského hada světa je zčásti slepá! Mohou za to právě racci.

Vyklovnutí očí ale nepomáhá. Pakobry loví mláďata a požírají vejce dál. Stačí jim k tomu mrštný jazyk mapující okolí a skvělý čich.

Až 2,5metru dlouhé pakobry žijící v Austrálii a jejím okolí mají v jedové žláze 35 miligramů suchého jedu. Taková dávka může zabít 10 000 myší anebo tři dospěláky o váze 70 kilogramů. Pokud vás uštkne, za velkých bolestí hlavy vám prudce klesne tlak.

Jazyk se zvětšuje a svaly v těle odmítají poslušnost. Někdy přijde vnitřní krvácení a nakonec dochází k paralýze dýchacích orgánů. Zubatá klepe na dveře…

Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0
Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0

Taipan menší: Nejjedovatější had světa

Jaký had je nejjedovatější? Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), na kterého můžete narazit ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Rád si pochutná na malých savcích, v zajetí, kde se dožívá až 20 let, hoduje i na kuřatech.

Dorůst může až 2,5metrové délky a jeho jed je smrtící směsicí neurotoxinů, tedy nervových jedů – a to v čele s paradoxinem, který je z této skupiny považován za vůbec nejúčinnější.

Dále tu máme mix hemotoxinů neboli krevních jedů a myotoxinů, což jsou svalové jedy. Pokud vás kousne, pravděpodobnost přežití je méně, než 20 procent. Z velké části to záleží na tom, kolik jedu taipan vyloučí. Obvykle totiž nekousne jednou, snaží se uštědřit větší množství kousanců.

Pokud by taipan vypustil jed v maximální možné dávce, tedy 110 miligramů, stačilo by to na smrtelnou otravu až 100 lidí! Přes to všechno na rozdíl od zmije paví nezemřel na otravu taipaním jedem v poslední době žádný člověk.

Taipan je totiž velmi plachý a navíc žije v odlehlých oblastech. Pokud se již někomu povedlo na něj omylem šlápnout, vždy se stihl podat protijed. Ne nadarmo se Austrálii přezdívá nejjedovatější kontinent.

Zdejší fauna se tomu přizpůsobila – a tak i nejjedovatějšímu hadu světa dokážou vzdorovat jiní predátoři.

Imunní proti jeho jedu je například pakobra australská (Pseudechis australis), která taipana v poklidu slupne stejně, jako třeba varan obrovský (Varanus giganteus).

Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0
Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0

Mamba černá: Stačí dvě kapičky…

Je nejjedovatějším hadem Afriky a s délkou až 4,5 metru druhým nejdelším jedovatým hadem světa. Přitom je lehoučká: například 1,41metrová mamba černá (Dendroaspis polylepis) váží jen 0,65 kilogramu.

Člověka dokáže zabít již pouhými dvěma kapkami jedu (vyloučit jich na jedno hryznutí může ale až 20). Jeho základem jsou neurotoxiny. Ty působí na mozková a míšní centra.

Kromě nich ale při otravě získáte vítaný bonus – v jedu mamby je analgetikum silou účinku srovnatelné s morfiem. Namísto nesnesitelné bolesti tak může přijít euforie.

Mamba je schopna uštknout v podstatě kdykoliv – zabít člověka může už chvíli po vylíhnutí, stejně tak díky posmrtným reflexům i několik hodin po uhynutí. Nejdřív ucítíte pachuť v ústech, poté mravenčení po celém těle. Nedokážete polknout, špatně se vám dýchá.

Až ukážete obsah svého žaludku okolí, přijdou i svalové křeče a po nich ztráta vědomí. Od uštknutí uběhlo 45 minut. Než se zadusíte, máte ještě 2 až 15 hodin času… Přesto mambu předchází pověst zabijáka relativně neoprávněně. Vždyť na přibližně 3000 hadích uštknutí v Africe připadne mambám jen kolem 80.

Foto v úvodu: Saleem Hameed / CC BY 2.5 - zmije paví
Související články
Věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Věda a technika
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Věda a technika
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
reklama
věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle