Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?
Zmije paví: Největší zabiják lidí?
Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu kefíju, které se u nás lidově říká palestina. Zato chodidla mají nahá. Ztvrdlá kůže našlapuje na kamenitý terén. „Jafari!
Písečný had!“ vykřikne zděšeně jeden z mužů. Noční můra zdejší pouště, zmije paví (Echis carinatus), si vybírá daň z bosé chůze. Jde o hada, který má na svědomí nejvíc lidských životů. Sám od sebe neútočí, ale při ohrožení jedem nešetří.
Loví hlavně v noci – a při jeho hnědavém zbarvení není nic lehčího, než přehlédnout svou smrt.
Indie, Srí Lanka, Bangladéš, Pákistán a velká část Blízkého východu, ale i Střední Asie a státy jako Afghánistán nebo Turkmenistán. Tam všude lze na zmiji paví narazit.
Jen v indické oblasti Ratnagiri, nedaleko šestého nejlidnatějšího města světa, Bombaje, se podaří během pěti dnů napočítat na 2000 dospělých zmijí pavích. Dlouhé mohou být až 80 centimetrů a skvěle se přizpůsobují okolí.
Pokud žijí v místech, kde je země do červena, populace časem nabere stejný odstín. Její jed hraje mezi zmijemi prim, uchovává ho 18 až 72 miligramů, a smrtící může být podle testů na králicích a myších dávka 0,1 až 1,9 miligramů na kilogram váhy.
Kobra královská: Slona skolí za 4 hodiny
Název jejího rodu zní jako součást prastarých legend. Ophiophagus totiž v překladu znamená požírač hadů. A tím kobra královská (Ophiophagus hannah) skutečně je. Smlsne si na zmijích i dalších jedovatých hadech.
Při délce 3,7 metru do sebe nasouká bez problému až 2,8 metrovou krajtu! Na je klidně za kanibala. Lidem se snaží vyhýbat, ale nevidí-li zbytí, spustí hrůzostrašné divadlo. Tělo zvedne tento až 4metrový had do výšky 1,8 metru. Díváte se tak z očí do očí.
V tu chvíli navíc roztáhne krční límec a za mohutného syčení se nafoukne. Pokud zaútočí a není poblíž nemocnice, pravděpodobnost přežití máte kolem 40 procent.
Na kobry královské narazíte v jižní a jihovýchodní Asii, a to i v dvoukilometrových výškách. Dorůstají maximální délky 5,80 metru a jde tak o nejdelšího jedovatého hada na světě, který váží i 20 kilogramů.
Mláďata poznáte podle černé barvy s dospíváním se měnící do světlejších odstínů olivové zeleně. Kobra skvěle plave a výtečně šplhá po stromech. Za pozornost stojí hlavně její jed.
Jedním dlouhým kousnutím do chobotu skolí slona, který uhyne do čtyř hodin, u člověka si zubatá počká kolem 30 minut, odolní jedinci umírají někdy i půl dne. A je to pekelně dlouhých 12 hodin. Nemůžete se hýbat, ale bolest je strašná. Pak přijde závrať a kóma.
Nakonec se už nedokážete nadechnout. Nevěřte filmům, kde stačí jedna injekce protijedu a vše je v pořádku. Na uštknutí kobrou se jich spotřebuje až 33!
Pakobra: Jedna dávka jedu zabije 10 000 myší
Racek míří najisto. Tvrdým zobákem zaútočí přímo na oči pakobry páskované (Notechis scutatus). Podaří se mu ji oslepit! Jsme na ostrově Carnac ležícím 10 kilometrů od australských břehů.
Pakobry, které nejraději loví žáby, ale nezhrdnou ani hlodavcem, se tu naučily mlsat racčí vejce. Překvapení biologové vzápětí zjišťují, že zdejší populace třetího nejjedovatějšího suchozemského hada světa je zčásti slepá! Mohou za to právě racci.
Vyklovnutí očí ale nepomáhá. Pakobry loví mláďata a požírají vejce dál. Stačí jim k tomu mrštný jazyk mapující okolí a skvělý čich.
Až 2,5metru dlouhé pakobry žijící v Austrálii a jejím okolí mají v jedové žláze 35 miligramů suchého jedu. Taková dávka může zabít 10 000 myší anebo tři dospěláky o váze 70 kilogramů. Pokud vás uštkne, za velkých bolestí hlavy vám prudce klesne tlak.
Jazyk se zvětšuje a svaly v těle odmítají poslušnost. Někdy přijde vnitřní krvácení a nakonec dochází k paralýze dýchacích orgánů. Zubatá klepe na dveře…
Taipan menší: Nejjedovatější had světa
Jaký had je nejjedovatější? Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), na kterého můžete narazit ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Rád si pochutná na malých savcích, v zajetí, kde se dožívá až 20 let, hoduje i na kuřatech.
Dorůst může až 2,5metrové délky a jeho jed je smrtící směsicí neurotoxinů, tedy nervových jedů – a to v čele s paradoxinem, který je z této skupiny považován za vůbec nejúčinnější.
Dále tu máme mix hemotoxinů neboli krevních jedů a myotoxinů, což jsou svalové jedy. Pokud vás kousne, pravděpodobnost přežití je méně, než 20 procent. Z velké části to záleží na tom, kolik jedu taipan vyloučí. Obvykle totiž nekousne jednou, snaží se uštědřit větší množství kousanců.
Pokud by taipan vypustil jed v maximální možné dávce, tedy 110 miligramů, stačilo by to na smrtelnou otravu až 100 lidí! Přes to všechno na rozdíl od zmije paví nezemřel na otravu taipaním jedem v poslední době žádný člověk.
Taipan je totiž velmi plachý a navíc žije v odlehlých oblastech. Pokud se již někomu povedlo na něj omylem šlápnout, vždy se stihl podat protijed. Ne nadarmo se Austrálii přezdívá nejjedovatější kontinent.
Zdejší fauna se tomu přizpůsobila – a tak i nejjedovatějšímu hadu světa dokážou vzdorovat jiní predátoři.
Imunní proti jeho jedu je například pakobra australská (Pseudechis australis), která taipana v poklidu slupne stejně, jako třeba varan obrovský (Varanus giganteus).
Mamba černá: Stačí dvě kapičky…
Je nejjedovatějším hadem Afriky a s délkou až 4,5 metru druhým nejdelším jedovatým hadem světa. Přitom je lehoučká: například 1,41metrová mamba černá (Dendroaspis polylepis) váží jen 0,65 kilogramu.
Člověka dokáže zabít již pouhými dvěma kapkami jedu (vyloučit jich na jedno hryznutí může ale až 20). Jeho základem jsou neurotoxiny. Ty působí na mozková a míšní centra.
Kromě nich ale při otravě získáte vítaný bonus – v jedu mamby je analgetikum silou účinku srovnatelné s morfiem. Namísto nesnesitelné bolesti tak může přijít euforie.
Mamba je schopna uštknout v podstatě kdykoliv – zabít člověka může už chvíli po vylíhnutí, stejně tak díky posmrtným reflexům i několik hodin po uhynutí. Nejdřív ucítíte pachuť v ústech, poté mravenčení po celém těle. Nedokážete polknout, špatně se vám dýchá.
Až ukážete obsah svého žaludku okolí, přijdou i svalové křeče a po nich ztráta vědomí. Od uštknutí uběhlo 45 minut. Než se zadusíte, máte ještě 2 až 15 hodin času… Přesto mambu předchází pověst zabijáka relativně neoprávněně. Vždyť na přibližně 3000 hadích uštknutí v Africe připadne mambám jen kolem 80.