Skip to content

Z historie laserových operací: Jak opravit oči?

Lidé se už odpradávna snažili vymyslet způsob, jak si udržet dobrý zrak. První brýle se objevily ve 13. století v Itálii a první kontaktní čočky vyrobené z ručně foukaného skla byly vynalezeny ve Švýcarsku v roce 1887.

A i když se technologie neustále vyvíjely (v padesátých letech 20. století vynalezl vhodný polymerový materiál na kontaktní čočky Otto Wichterle), lékaři po celém světě dále hledali trvalé řešení očních problémů.

Refrakční chirurgie se považuje za relativně mladý obor v odvětví oftalmologie, přesto patří mezi nejrychleji se rozvíjející oblasti očního lékařství.

1
Slovo LASER je složeninou anglického „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation“. Jedná se o tzv. zesilovač světla (elektromagnetického vlnění) schopný vytvářet intenzivní proud fotonů o určité frekvenci, vlnové délce, fázi, směru šíření a polarizaci.

Od nejstarší operace označované jako první refrakční zákrok, uplynulo už více než 126 let. Jednalo se o metodu provedenou vyjmutím čočky z oka tzv. Clear Lens Extraction – CLE. V roce 1890 byla poprvé provedena doktorem Fukalou. Vzhledem k četným komplikacím se ale od ní záhy upustilo a operace byla nahrazena moderní chirurgií čočky – fakoemulzifikací (operační postup, kdy je za pomoci ultrazvukové vlny a podtlakové pumpy destruována a odsáta oční čočka) a aplikací umělé čočky do původního pouzdra.

První zmínky o použití nitroočních čoček lze nalézt v odborné literatuře již z let 1953 až 1963. Jsou spojovány se jmény oftalmologů Strampelliho, Dannheima a Barraquera. Zvláště se dál pak vyvíjely operace prováděné na rohovce – lamelární rohovková chirurgie.

Řadíme mezi ni i techniku zvanou keratomileusis, založenou na principu opracování rohovkového štěpu a jeho přišití zpět na místo. Tu poprvé provedl španělský oftalmolog Jose Barraquer v roce 1949. Mezníkem ve vývoji rohovkové chirurgie se stala takzvaná keratotomie.

První výzkum korekce zakřivení rohovky cestou naříznutí rohovky provedl Herman Snellen v roce 1869. Princip rohovkových nářezů se v současnosti využívá u korekce astigmatismu.

2
Podstatou zákroku excimer laserem je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku, který odstraňuje předem určenou tenkou vrstvu tkáně. Rozložení laserových pulsů je řízeno počítačem přes clony. Postupným odstraňováním tkáně docílíme požadované změny zakřivení rohovky a tím dojde ke změně její optické mohutnosti.

Významným zlom ve vývoji operací zdokonalujících lidský zrak přinesl objev takzvaného excimerového laseru v roce 1983. „Excimerové lasery pracují s efektem vaporizace, kdy každý jednotlivý výstřel laseru „odstřelí“ z povrchu mikroskopickou částečku tkáně.

Tímto způsobem se potom povrch rohovky opracovává do předem vypočítaného tvaru a síly,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize. Americký lékař Steven Trokel tím odstartoval zcela novou etapu refrakčních zákroků.

Rozvíjí se různé typy operačních technik.

3
V České republice chová veřejnost (ale i mnozí lékaři) k laserovým operacím stále nedůvěru. Ne všude je ale tomu stejně. Například v zemích Latinské Ameriky, ve Španělsku, na Dálném Východě a v USA její popularita strmě roste a ročně jsou operovány milióny pacientů.

Laserová operace PRK neboli fotorefrakční keratektomie je připisována Seilerovi a Mc Donaldové (r. 1986-1988). První PRK na slepém lidském oku byla provedena v roce 1987, o rok později pak již na oku vidoucím.

Americkým úřadem pro schvalování léčiv (FDA) byla tato metoda schválena v roce 1995. „Tato metoda je někdy také označována jako LASEK. Jedná se o povrchovou laserovou metodu, při které se nevytváří takzvaný bezpečnostní flap (rohovková lamela).

Nejdříve se anestetickými kapkami zajistí bezbolestnost operace. Následně je epitel rohovky mechanicky odstraněn. Na oku pak pracuje excimerový laser, který pomocí laserového paprsku odpaří z povrchu rohovky přebytečnou tkáň, která způsobuje oční vadu.

Oko je následně zakryto kontaktní čočkou a za pár dní se epitel obnoví,“ popisuje MUDr. Valešová. Dalším vývojovým stupněm operací očí, při nichž chirurgové používají laserový paprsek, je takzvaný LASIK (laser in situ keratomileusis), metoda vhodná speciálně u vyšších dioptrických vad, je spojována se jmény Pallikaris a Burrato (r. 1989). Americkým úřadem pro schvalování léčiv (FDA) byla tato metoda schválena v roce 2002. „Principem metody LASIK je částečné odříznutí takzvané rohovkové lamely – vrchní vrstvy oka. Ta se nařízne pomocí jakéhosi skalpelu, kterému odborně říkáme mikrokeratom, a odklopí se.

Laser pak odstraní patřičnou část vnitřní rohovky, čímž zkoriguje oční vadu, a když je hotov, což je během několika vteřin, rohovková lamela se zase přiklopí zpátky na místo,“ popisuje primářka Valešová.

4
Operace probíhá v místním znecitlivění kapkami a operace není díky tomu vůbec bolestivá.

Využití laserového paprsku místo mikrokreratomu v první fázi zákroku vedlo k zdokonalení operace LASIK a k jejímu přejmenování na femtoLASIK. „Během operace femtoLASIK používáme dva laserové přístroje: na začátku operace femtosekundovým laserem zcela bezbolestně a bez použití ostrých nástrojů vytvoří oční chirurg laserovým paprskem ochrannou lamelu.

Poté chirurg lamelu odklopí a pomocí excimerového laser odstraní oční vadu. Poté chirurg ochrannou lamelu opět přiklopí,“ vysvětluje primářka Vlaešová a vysvětluje hlavní výhodu výměny laseru za skalpel: „Díky použití femtosekundového laseru místo skalpelu umíme vytvořit lamelu se speciálním zámkovým lemem, který zaručuje, že lamela pevně a přesně zapadne zpět na své místo a nemůže dojít k jejímu posunutí.

Laser je zhruba desetkrát přesnější, než člověk“ Aktuálně nejmodernější metodou, jaká se v současné době při refrakčních laserových operacích ve světě používá, je metoda zvaná ReLEx SMILE. Nedochází k ní už k žádnému vytváření ochranné lamely, tudíž je k pacientům velmi šetrná a je maximálně bezpečná.

„Při refrakčních operacích očí na naší klinice pacienti nejčastěji volí operační balíček NeoSMILE 3D, který, krom veškerých vyšetření, pooperační péče, léků a doživotní záruky, obsahuje právě zákrok ReLEx SMILE.

Při němí laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění.

Tu pak chirurg tím jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití, nevzniká lamela, která by se musela odklápět.

Tím je možné předejít řadě možných komplikací, jako je například posunutí rohovkového flapu přímo po zákroku např. následkem úrazu, vznik mikrostrií následkem posunutí flapu či zašednutí rohovky v důsledku narušení povrchových vrstev,“ popisuje MUDr. Valešová a dodává: „Pacient se prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat.“

Foto: Road to VR, CNN, Flickr
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čarodějnické procesy v Torsåkeru: O osudu věřících rozhodovaly děti
enigmaplus.cz

Čarodějnické procesy v...

EVA SOUKUPOVÁ Čarodějnické soudy z let 1674–1675...
4 kroky k jarní očistě těla
nasehvezdy.cz

4 kroky k jarní očistě těla

Blížící se příchod jara si neumíme představit...
Soukromé lety na vzestupu
iluxus.cz

Soukromé lety na vzestupu

Počty letů soukromými letadly české...
Báječný zdravý domácí kečup
nasehvezdy.cz

Báječný zdravý domácí kečup

Domácí kečup budete mít připravený raz dva. Stačí...
VIDEO: Zvláštní postava v opuštěném pečovatelském domě
enigmaplus.cz

VIDEO: Zvláštní postava v...

Urban exploration či urbex je označení pro...
Život (nejen) v hodinové věži
rezidenceonline.cz

Život (nejen) v hodinové věži

Rezidence Penthouse, v současné době považovaná...
Průhonice: Krásnější než sama příroda
epochanacestach.cz

Průhonice: Krásnější než sama...

Romantická procházka přírodou...
Budoucnost měsíčních kolonistů? Chov ryb
21stoleti.cz

Budoucnost měsíčních...

Dobývání Měsíce v současné době představuje vesmírné...
Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země
epochanacestach.cz

Chrám sv. Víta: Gotická...

Mnohé z evropských...
Jak se bránit internetovým vyděračům?
21stoleti.cz

Jak se bránit internetovým...

Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochalnisvet.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Přepište učebnice: Nález 30 000 let starých jeskynních maleb
enigmaplus.cz

Přepište učebnice: Nález 30...

EVA SOUKUPOVÁ Jeskyně ve španělské Kantábrii zdobí...