Domů     Z historie laserových operací: Jak opravit oči?
Z historie laserových operací: Jak opravit oči?
19.6.2017

Lidé se už odpradávna snažili vymyslet způsob, jak si udržet dobrý zrak. První brýle se objevily ve 13. století v Itálii a první kontaktní čočky vyrobené z ručně foukaného skla byly vynalezeny ve Švýcarsku v roce 1887.

A i když se technologie neustále vyvíjely (v padesátých letech 20. století vynalezl vhodný polymerový materiál na kontaktní čočky Otto Wichterle), lékaři po celém světě dále hledali trvalé řešení očních problémů.

Refrakční chirurgie se považuje za relativně mladý obor v odvětví oftalmologie, přesto patří mezi nejrychleji se rozvíjející oblasti očního lékařství.

Od nejstarší operace označované jako první refrakční zákrok, uplynulo už více než 126 let. Jednalo se o metodu provedenou vyjmutím čočky z oka tzv. Clear Lens Extraction – CLE. V roce 1890 byla poprvé provedena doktorem Fukalou.

Vzhledem k četným komplikacím se ale od ní záhy upustilo a operace byla nahrazena moderní chirurgií čočky – fakoemulzifikací  (operační postup, kdy je za pomoci ultrazvukové vlny a podtlakové pumpy destruována a odsáta oční čočka) a aplikací umělé čočky do původního pouzdra.

První zmínky o použití nitroočních čoček lze nalézt v odborné literatuře již z let 1953 až 1963. Jsou spojovány se jmény oftalmologů Strampelliho, Dannheima a Barraquera.

Zvláště se dál pak vyvíjely operace prováděné na rohovce – lamelární rohovková chirurgie. Řadíme mezi ni i techniku zvanou keratomileusis, založenou na principu opracování rohovkového štěpu a jeho přišití zpět na místo.

Tu poprvé provedl španělský oftalmolog Jose Barraquer v roce 1949. Mezníkem ve vývoji rohovkové chirurgie se stala takzvaná keratotomie.

První výzkum korekce zakřivení rohovky cestou naříznutí rohovky provedl Herman Snellen v roce 1869.  Princip rohovkových nářezů se v současnosti využívá u korekce astigmatismu.

Významným zlom ve vývoji operací zdokonalujících lidský zrak přinesl objev takzvaného excimerového laseru v roce 1983. „Excimerové  lasery pracují s efektem vaporizace, kdy každý jednotlivý výstřel laseru „odstřelí“ z povrchu mikroskopickou částečku tkáně.

Tímto způsobem se potom povrch rohovky opracovává do předem vypočítaného tvaru a síly,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.

Americký lékař Steven Trokel tím  odstartoval zcela novou etapu refrakčních zákroků. Rozvíjí se různé typy operačních technik.

Laserová operace PRK neboli fotorefrakční keratektomie je připisována Seilerovi a Mc Donaldové (r. 1986-1988). První PRK na slepém lidském oku byla provedena v roce 1987, o rok později pak již na oku vidoucím.

Americkým úřadem pro schvalování léčiv (FDA) byla tato metoda schválena v roce 1995.  „Tato metoda je někdy také označována jako LASEK. Jedná se o povrchovou laserovou metodu, při které se nevytváří takzvaný bezpečnostní flap (rohovková lamela).

Nejdříve se anestetickými kapkami zajistí bezbolestnost operace. Následně je epitel rohovky mechanicky odstraněn. Na oku pak pracuje excimerový laser, který pomocí laserového paprsku odpaří z povrchu rohovky přebytečnou tkáň, která způsobuje oční vadu.

Oko je následně zakryto kontaktní čočkou a za pár dní se epitel obnoví,“ popisuje MUDr. Valešová.

Dalším vývojovým stupněm operací očí, při nichž chirurgové používají laserový paprsek, je takzvaný LASIK (laser in situ keratomileusis), metoda vhodná speciálně u vyšších dioptrických vad, je spojována se jmény Pallikaris a Burrato (r.

1989). Americkým úřadem pro schvalování léčiv (FDA) byla tato metoda schválena v roce 2002.

„Principem metody LASIK je částečné odříznutí takzvané rohovkové lamely – vrchní vrstvy oka. Ta se nařízne pomocí jakéhosi skalpelu, kterému odborně říkáme mikrokeratom, a odklopí se.

Laser pak odstraní patřičnou část vnitřní rohovky, čímž zkoriguje oční vadu, a když je hotov, což je během několika vteřin, rohovková lamela se zase přiklopí zpátky na místo,“ popisuje primářka Valešová.

Využití laserového paprsku místo mikrokreratomu v první fázi zákroku vedlo k zdokonalení operace LASIK a k jejímu přejmenování na femtoLASIK. „Během operace femtoLASIK používáme dva laserové přístroje:

na začátku operace femtosekundovým laserem zcela bezbolestně a bez použití ostrých nástrojů vytvoří oční chirurg laserovým paprskem ochrannou lamelu. Poté chirurg lamelu odklopí a pomocí excimerového laser odstraní oční vadu.

Poté chirurg ochrannou lamelu opět přiklopí,“ vysvětluje primářka Vlaešová a vysvětluje hlavní výhodu výměny laseru za skalpel:

„Díky použití femtosekundového laseru místo skalpelu umíme vytvořit lamelu se speciálním zámkovým lemem, který zaručuje, že lamela pevně a přesně zapadne zpět na své místo a nemůže dojít k jejímu posunutí. Laser je zhruba desetkrát přesnější, než člověk“

Aktuálně nejmodernější metodou, jaká se v současné době při refrakčních laserových operacích ve světě používá, je metoda zvaná ReLEx SMILE. Nedochází k ní už k žádnému vytváření ochranné lamely, tudíž je k pacientům velmi šetrná a je maximálně bezpečná.

„Při refrakčních operacích očí na naší klinice pacienti nejčastěji volí operační balíček NeoSMILE 3D, který, krom veškerých vyšetření, pooperační péče, léků a doživotní záruky, obsahuje právě zákrok ReLEx SMILE. Při němí laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv.

lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg tím jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití, nevzniká lamela, která by se musela odklápět.

Tím je možné předejít řadě možných komplikací, jako je například posunutí rohovkového flapu přímo po zákroku např. následkem úrazu, vznik mikrostrií následkem posunutí flapu či zašednutí rohovky v důsledku narušení povrchových vrstev,“ popisuje MUDr. Valešová a dodává:

„Pacient se prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat.“

Foto: Road to VR, CNN, Flickr
Související články
Historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Historie
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Historie
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Historie
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
reklama
zajímavosti
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
I ruce umí mluvit. tři gesta, které denně používáme
Dopravní zácpa ve večerní špičce – automobily líně poskakují, když zvuk protne klakson. Rozezlený řidič naštvaně mává, a pak se to stane. Ukáže prostředníček a všichni hned ví, co si o šoférovi ve vedlejším voze myslí. Zvládne je téměř každý, kdo ovládá jemnou motoriku a vlastní všechny prsty. Gesta někdy dokonce suplují klasickou řeč. EPOCHA […]
Bezpečně přes vodu: Unikátní „živé“ mosty
Když se mírná řeka pod přívalem monzunových dešťů změní na dravý vodní tok, který nelze jen tak překonat, musí si lidé, žijící v jejím okolí, nějak poradit. A protože příroda jejich život ovlivňuje den co den už stovky let, také výsledné řešení vychází z tohoto těsného pouta. Na severovýchodě Indie leží malý stát jménem Méghaláj. […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz