Skip to content

Vědci jsou na stopě vzniku homosexuality!

Dlouhá léta se vědci domnívali, že sexuální orientace je určena geneticky. Jenže, takový gen homosexuality se přes četná bádání stále nepodařilo najít. Že by tedy její příčina vězela někde jinde?

Z evolučního hlediska se může zdát, že přitažlivost ke stejnému pohlaví nemá smysl. Vždyť nedává šanci na potomstvo, a tím pádem naději na zachování druhu. Přesto i z biologického hlediska některé výhody přináší.

Například u albatrosa laysanského mají homosexuální samice větší naději na vyvedení mláďat než osaměle žijící matka. Nebo homosexuální samci labutí černých staví bytelnější hnízda, která posléze lépe odolají predátorům.

Stále však není jasné, kde se náklonnost ke stejnému pohlaví vlastně bere.

2
Výzkum naznačuje, že homosexualita vzniká v prenatálním stavu.

Nejnovější výzkumy staví na hlavu dosavadní teorie o genetických predispozicích k homosexualitě. Příčinou jejího vzniku se spíše zdá být prostředí v děloze, kde se nový člověk vyvíjí. Zde je plod chráněn před hormonálními výkyvy v okolí malými přepínači pocházejícími z DNA.

Ty fungují podobně jako kolejová výhybka, s jejich pomocí se zapínají a vypínají geny.

Man on rooftop, kissing another man's cheek
Trest smrti za homosexuální styk dodnes hrozí v Saúdské Arábii, Kataru, Íránu, Afghánistánu, Jemenu, Mauritánii, Somálsku, Súdánu, Nigérii a v SAE.

Prostředí v děloze se navenek může zdát klidné, ale i zde určité procesy pochopitelně probíhají. Například se v okolí embrya může objevit vyšší koncentrace mužského hormonu testosteronu. I přesto se na konci devítiměsíční cesty narodí holčička nevykazující žádné odlišnosti ve stavbě těla nebo ve struktuře mozku.

Podle mezinárodního týmu amerických a švédských vědců totiž přepínače ochrání plod tím, že regulují jednotlivé geny a testosteron k němu prostě nepustí.

4
Plod v děloze je chráněn před hormonálními výkyvy v okolí malými přepínači pocházejícími z DNA.

Ovšem i tyto přepínače mohou svou ředitelskou činnost vykonávat jinak, než je obvyklé. Místo toho aby zmíněné děvče v děloze chránily před testosteronem, ho k němu pustí. Nebo naopak, matčina rezistence na testosteron se může přenést na mužský plod.

A konečným výsledkem může být vznik homosexuální orientace nově narozeného dítěte.

5
Dosud žádná studie žádný přesvědčivý důkaz na podporu tvrzení, že rané dětské zkušenosti, výchova, sexuální zneužití, trauma nebo jiné závažné životní události a jakékoliv sociální prostředí po narození ovlivňují sexuální orientaci.

Zdá se tedy, že gen homosexuality skutečně neexistuje. Homosexuální chování je spíše výsledkem mnoha složitých mechanismů probíhajících ještě před tím, než se člověk narodí. Každopádně i v tomto případě je vznik homosexuality položen pouze na biologických a nikoliv společenských základech.

Znamená to tedy, že homosexuální chování je vrozené, nikoliv naučené.

Foto: The Odyssey Online, ConceptoDefinicion.de, flickr, pinterest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …