Skip to content
reklama
reklama blank

Z dějin rychlého jídla: Vymysleli obložený chlebíček Češi?

blank

Do Paukertova lahůdkářství na pražské Národní třídě vchází v roce 1935 herec Hugo Haas s Adinou Mandlovou. Právě dotočili film „Ať žije nebožtík!“ a hodlají slavit. Co si herci objednávají? Přece obložené chlebíčky!

Namazat plátek veky a obložit ho masem, sýrem, zeleninou či různými saláty. Že je to snadné? To je ale pouze první dojem. U Paukertů si slavní zákazníci podávají dveře. Nemusíme vůbec pochybovat, že Pražané měli hodně mlsné jazyky.

Dveře se tady proto doslova netrhnou. Potkat tu můžeme třeba slavného dirigenta Václava Talicha, komika Vlastu Buriana a spoustu dalších. Obložené mísy se odtud dodávají i na prezidentův stůl. Za první republiky ale najdeme v Praze hned tři adresy, které dokážou uspokojit české fajnšmekry: Lippert, Paukert a Zoufalý.

Každý z nich nabízí své speciality.

blank
Anglický lord John Montagu Sandwich dá slavnému pokrmu svoje jméno. FOTO: Thomas Gainsborough/Creative Commons/Public domain

První jsme byli my!

Když se zeptáte Angličana, kdo a kdy „objevil“ obložený chléb, hrdě vám odpoví: „Lord Sandwich!“ Příhodu, která se prý stala roku 1733, zaznamenal dokonce i kronikář Pierre Jean Grosley, ovšem až později, v roce 1776.

Lord John Montagu Sandwich (1718-1792) zastával různé vojenské a politické a správní úřady, byl například prvním poštmistrem. Zlé jazyky ale tvrdily, že nebyl příliš schopný a rád a snadno se nechal zkorumpovat.

Kromě toho se vášnivě věnoval nejrůznějším hazardním hrám, což ale byla jenom jedna z menších nectností. Podle dobových svědectví proseděl celé dny u hracích stolů. Jednoho dne je zase plně zaujat hrou.

„Oběd je připraven, pane,“ dovolí si mu jemně připomenout jeho sluha. „Neobtěžuj mne, nevidíš, že vyhrávám? Nemám čas na jídlo. Přines mi kus chleba a dej do něho roštěnku!“ Nařizuje. Sluha tedy potřel máslem dva kusy chleba a vložil do nich maso, jak si přál jeho pán.

blank
Anglický básník George Gordon Byron si sendviče oblíbí. FOTO: National Portrait Gallery/Creative Commons/Public domain

Chtějí ho rozzuřit

Nápad se ujal. Dokonce i anglický básník George Gordon Byron (1788-1824) píše ve svém nedokončeném veršovaném satirickém románu Don Juan: „Sandwich, víno a dobrá chuť jsou věci, které nejvíce slouží k rozptýlení anglického večera.

“ Lord byl velice ješitný muž a svým „vynálezem“ se jaksepatří pyšnil. Když je proto jmenován kancléřem Cambridgeské univerzity, jeho kolegové se domluví, že ho trochu pozlobí. „Vaše lordstvo nevynalezlo vůbec nic.

Obložené chleby jedli už staří Římané.“ „To je lež!“ Rozčílí se lord. Jak to skutečně bylo? Římané opravdu jedli podobnou pochoutku, maso ale dovnitř chleba zapékali.

blank
Chleby si nechával obkládat i Napoleon I. Bonaparte. FOTO: Pierre Van Huffel/Creative Commons/Public domain

Napoleon neměl čas

Pokud byste ovšem Francouzům, známým labužníkům, řekli, že první obložený chléb pochází z Anglie, nejspíš by vás pěkně hnali! Jejich odpověď je jednoznačná: Byl to přece Napoleon Bonaparte (1769-1821). Čas tohoto vojevůdce byl drahý, a tak si nechával na bojiště připravovat chleby s masem a hotovými pokrmy. Kandidátů na prvenství je ale mnohem více. Švédové budou tvrdit, že to byl král Karel XII. (1682-1718). I on velel vojsku a jídlo považoval za zbytečné zdržování. Máslo na chleba si dokonce rozmazával prstem! Potom na něj položil kousek masa, ryby, nebo sýra. Při jeho návštěvě drážďanského královského dvora to budilo velké pohoršení.

blank
Obložené chlebíčky si lidé rádi připravovali i doma. FOTO: Karelj/Creative Commons/ CC0

Od lososa k levným salámům

Obrovskou popularitu získaly obložené chleby po zavedení železnic. Z jednoduchého důvodu, cestující si je totiž mohli odnést do vlaku. Na počátku 30. let se rodí česká národní specialita – chlebíček – jakási pododrůda zahraničních sendvičů.

Na rozdíl od nich se spodní obložený plátek chleba nepřekrývá horním a chleba nahrazuje veka. Sice se hůř jí, ale zato báječně chutná! Převrat roku 1948 u nás znamenal dokonce změny i v kulinářství. Šunku nebo lososa nahradily v padesátých letech levnější salámy a nejrůznější pomazánky.

Možná právě nedostatek opravdu kvalitních surovin zapojil fantazii gastronomů. Konzumenti zjistili, jak je výroba chlebíčků jednoduchá a začali si je připravovat doma sami. Zanedlouho se bez nich neobešly žádné rodinné oslavy.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: KaHe/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...