Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač.
Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha Petera Sutcliffa (✝74), který zemřel za mřížemi na komplikace spojené s nemocí covid-19? Kdo byl tento vrah přezdívaný Yorkshirský rozparovač a jak to s jeho vražděním vlastně bylo?
Žije spořádaný život
Peter na svět „dorazí“ 2. června 1946. Narodí se do dělnické katolické rodiny ve městě Bingley v anglickém západním Yorkshiru. Jako dítě je údajně samotář. V 15 letech pověsí školu na hřebík a začíná pracovat. Vystřídá několik zaměstnání, dělá i hrobníka.
V šedesátých letech dvacátého století se potkává se svou budoucí manželkou. Se Soniou Szurmovou, ženou česko-ukrajinského původu. Pár spolu chodí sedm let, pak do toho praští.
Lákají jej prostitutky
Dvojice se vezme 10. srpna 1974. V té době je Peterovi 28 let a stále se živí různě. Jak jen se dá. V jednu chvíli řídí třeba i kamion. To ho ale nenaplňuje tak, jak by si představoval. Ani jeho manželství není plné štěstí. Sonia mu nemůže dát děti.
To ale Petera nejspíš dvakrát nezajímá. Od ženy totiž utíká stále častěji do náruče prostitutek. Svůj sexuální chtíč u nich ostatně naplňoval už před svatbou. V roce 1969 se s jednou z nich dostal do křížku na téma peníze.
A tak ji praštil kamenem ukrytým v ponožce. Žena napadení přežila, s policií ale nechtěla nic mít. A tak jako by se nic nestalo.
Útočí rád nářadím
V Sutcliffově hlavě se na každý pád začínají stále častěji rojit zvrácenější a zvrácenější myšlenky. Libuje si s nářadím v ruce, ale přestává jej bavit ho používat jen k jeho pravému účelu.
Kladiva, nože a šroubováky mají jedno společné – jsou z ledové oceli a tu on touží čím dál víc do některé z prostitutek zabořit. Od myšlenky přejde brzy k činu. V roce 1975 se „zacvičí“ na třech ženách, které omráčí kladivem, pořeže nožem.
Je mezi nimi i teprve 14letá dívenka. Naštěstí je vždy Sutcliffe někým vyrušen, a tak všechny tři oběti útok i přes těžká zranění přežijí.
Omráčí je a ubodá
Čtyřnásobná matka Wilma McCannová (28) ze severoanglického Leedsu už takové štěstí nemá. Dne 30. října 1975 ji Sutcliffe udeří dvakrát kladivem, potom ji 15krát bodne do krku, hrudníku a břicha. Oběť znásilní.
Když objeví mocné taje svých ocelových pomocníků, začne svá „díla“ páchat čím dál častěji. Další vraždu spáchá už v lednu 1976. Emily Jacksonová (42) je ve finanční tísni. Chce si přivydělat prostitucí.
Narazí ale na zabijáka, který ji omráčí kladivem a pak do ní 51krát vrazí šroubovák. Do krku, hrudníku, do břicha. Bodá, rozparuje, znásilňuje. Takto pokračuje dál a dál. Umírá jedna žena za druhou. Tajemný vrah děsí asi všechny anglické ženy.
Zabiják s přezdívkou Yorkshirský rozparovač plní titulní strany asi každého periodika v zemi.
Stopy nikam nevedou
Sutcliffe má možná více štěstí než rozumu. Vraždy mu dlouhé roky procházejí kvůli různým náhodám a chybám vyšetřovatelů. Kriminalisté se kupříkladu dlouhé měsíce zabývají nahrávkami a dopisy, o nichž jsou přesvědčeni, že jsou dílem vraha z Yorkshiru.
Jejich skutečným autorem je však John Humble, který jen hází policistům klacky pod nohy. Na to se bohužel přijde až mnohem později. Humble dostane za maření vyšetřování v roce 2006 osm let v kriminále.
Dopadnou jej náhodou
Poslední zabijákovou obětí se stane 17. listopadu 1980 Jacqueline Hillová (20). Mrazivý 2. leden roku 1981 už pro Sutcliffa není zdaleka tolik šťastný.
Ani ve snu by ho nenapadlo, že jej tento rok opustí manželka, a už vůbec, že ho teď na okraji Sheffieldu zastaví policejní hlídka. Zcela náhodou.
Nic netušící strážci zákona tímto zachrání život prostitutce Olivii Reiversové (24), která právě cestuje s vrahem na svoje pravděpodobně poslední tažení.
Při běžné dopravní kontrole policie zjišťuje, že má Sutcliffe na autě falešné poznávací značky, představí se falešným jménem, nemá doklady. Strážci zákona jej odvážejí na stanici. Záhy do sebe začne všechno zapadat.
Policie posléze nachází nedaleko místa vrahova zadržení odhozené kladivo, nůž a provaz.
Svých činů nelituje
U soudu svědčí proti zabijákovi i přeživší ženy, které rozparovače velmi dobře poznávají. „Byl to jen zázrak, že mě nezadrželi dříve – měli všechna fakta,“ poznamená Sutcliffe.
„Prostě jsem čistil ulice,“ vysvětluje soudci a říká, že mu jeho činy vnukl a posvětil sám Bůh. Jeho cílem prý nebyly náhodné oběti, ale ženy, které se své tělo snažily zpeněžit. Řádění Yorkshirskému rozparovači procházelo asi pět let.
Za tu dobu jej policisté devětkrát zadrželi, vyslechli a zase pustili. Teď už se ven nedostane. Za 13 vražd a 7 pokusů o ně je odsouzen na doživotí.
Nemoc si oběti nevybírá
Sotva se třináctinásobný vrah ohřeje ve vězení, přesouvají jej zase jinam. Lékaři mu totiž diagnostikují paranoidní schizofrenii, a tak Sutcliffa posílají do „kriminálního blázince“, do Broadmoorské nemocnice.
Po čase si nechává změnit své jméno na Petera Coonana. Po letech za mřížemi se na podzim 2020 nakazí nemocí covid-19, která se umí dostat i přes pevné a nedobytné hradby věznice.
Tou dobou má už řadu zdravotních komplikací, je obézní a trpí cukrovkou. Nedlouho nato je převezen již podruhé během pár dní do nemocnice, kde má možnost se nechat intenzivně léčit. Doktory ale odmítá.
Dne 13. listopadu 2020 jeho život definitivně ukončí zákeřná nemoc. Je to však dostatečný trest pro takovou zrůdu?