Domů     Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
24.4.2023

Je pátek 15. srpna 1969. Nedaleko městečka Bethel ve státu New York právě začíná jeden z nejslavnějších festivalů lidských dějin – legendární Woodstock Music & Art Fair, tři dny míru a muziky.

Jméno Woodstock mu zůstane, i když tamní samospráva povolení k pořádání akce smete ze stolu.

Pořadatelé – producent a muzikant Arthur Kornfeld (*1942), koncertní promotér Michael Lang (*1944), finančník John P. Roberts (1945–2001) a jeho obchodní partner Joel Rosenman (*1942) – zkusí štěstí ještě v městečku Wallkill.

Pronajmou si pozemky za 10 000 dolarů, což by v dnešní době odpovídalo 1,5 milionu korun. Ani tady nepochodí. Zastupitele totiž ujišťují o tom, že maximální počet účastníků bude 50 000 lidí. Jenže zájem o festival letí raketově vzhůru.

A tak se narychlo hledá nové místo. Festival zachrání bethelský farmář Max B. Yasgur (1919–1973), vlastník pozemku o rozloze 2400 kilometrů čtverečních.

186 000

Organizátoři Woodstocku sice zpočátku odhadnou počet návštěvníků na 50 000 až 60 000 lidí, brzy je však jasné, že jde o odhad dost nedotažený. Lístky se prodávají v předprodeji za 18, na místě za 24 dolarů.

Pokud bychom chtěli částku přepočíst na dnešní poměry a koruny, přišla by vstupenka na 2700 až 3650 korun. Když se prodá 186 000 vstupenek, jde do tuhého. Lístky dojdou, bylo by třeba víc členů organizátorského týmu. Woodstock je od téhle chvíle zdarma. Zástupy muzikychtivých lidí ale neberou konce.

400 000

Kolik lidí se nakonec sejde na pozemcích farmáře Maxe Yasgura?

Spočítat to není možné, ale většina odhadů hovoří o účasti mezi 400 000 až 450 000 lidmi, odvážnější teze jdou až k 700 000. Jisté však je, že třetina až polovina lidí mířících na festival tam nedorazí.

Na festivalu je narváno... a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0
Na festivalu je narváno… a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0

2

„Stůjte! Proboha zastavte, někdo tam je!“, řve jeden z přihlížejících diváků na řidiče traktoru jedoucího po poli. V hluku stroje a všeobecném okolním šumu ho však traktorista neslyší.

Skupinka organizátorů i farmářů sice předtím projde celé území, aby zabránila neštěstí, chlapce z největšího města státu New Jersey, Newarku, si však nevšimnou. Nebo tam v tu chvíli možná ještě neleží. 17letý Raymond Mizsak usne ve svém spacáku příliš tvrdě.

Zranění způsobená koly traktoru jsou neslučitelná se životem. Je sobota 16. srpna krátce před devátou ráno, šest a půl hodiny už na podiu nikdo nehraje a Woodstock si právě vyžádal první oběť.

„Prošli jsme to dvakrát, aby tam nebyli lidi, posbírali jsme odpadky. Ale pak jsem ho viděl. Hned jsem volal na doktory, že potřebujem sanitku,“ vylíčí 29letý traktorista. Už je ale pozdě.

Dvě oběti, dvě novorozeňata

Druhou obětí je 18letý mariňák směřující do Vietnamu, Richard Bieler. Všude se píše, že umírá na předávkování drogami. Pravda ale může být o trochu vedle.

Podle všeho totiž není příčinou úmrtí předávkování jako takové, ale zánět srdečního svalu po chlorpromazinu, antipsychotiku podávaném právě při přemíře drog v těle. Festival si každopádně vybere dvě mladé oběti.

Na druhou stranu, na festivalu se také dvě děti narodí. První ještě v koloně nedaleko Bethelu, druhé přímo na akci. O druhém dítku víme alespoň to, že jde o holčičku.

742

Tanec, zpěv, smích, alkohol, marihuana a dost často i tvrdší drogy. To je koktejl květinového festivalu, na kterém účastníci nepropadají chmurám ani přes nepřízeň počasí a naprosto nevyhovující podmínky.

Na akci je najatý lékař William Abruzzi, který si vyslouží přezdívku Rockový doktor. Rychle pochopí, že je festival poddimenzovaný i co do zdravotnického personálu, vyžádá si posily a varuje okolní nemocnice o nutnosti pohotovostního stavu.

Na místo se naštěstí sjedou doktoři i sestry z okolí, personál se dobrovolně rekrutuje i z řad účastníků. Je to potřeba. Ve všudypřítomném bahně je lepší odložit boty a chodit bosky. Lékaři tak obvazují 836 až 938 případů do krve roztržených nohou.

Ošetří na 3000 lidí

Druhou položkou na seznamu nutných lékařských zákroků je předávkování. K tomu dojde u 742 lidí, 28 z nich skončí v nemocnici pod nutnou medikací. Pomoc lékařů bude za celou dobu potřebovat z různých důvodů přibližně 3000 lidí.

„Byl to vážně festival míru,“ nechá se později slyšet Abruzzi. Naráží na to, že při ohromném počtu účastníků a tristních podmínkách nedošlo k ošetření nutné šarvátce, což považuje za zázrak.

Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné... Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0
Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné… Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0

20

Kolik lidí by dorazilo za optimálních podmínek na festival? Odhady mluví až o milionu! Většinu z nich neodradí počasí, ale dopravní situace. Wooodstock zneprůjezdní hlavní tah směr Bethel v délce 20 kilometrů. Parkovací kapacity na místě jsou nedostatečné.

Řada lidí proto po několika hodinách v nehybné koloně raději zamíří zpět domů, anebo uposlechnou stále direktivnějších „rad“ policejního sboru o nemožnosti se na hudební událost vůbec dostat.

600

Pamětníci Woodstocku dodnes vzpomínají, že na akci chybělo několik důležitých věcí: Dostatek stánků s jídlem, pití a také záchodky.

Organizátoři objednají 600 mobilních toalet, což se může zdát jako vysoký počet, ale na akci s půlmilionovou účastí je to zoufale málo. Už v sobotu by si zdejší záchodky mohly zahrát jako rekvizita v hororu pro silné žaludky.

Kvůli takřka nulovému zajištění hygieny začíná mít lékařský personál strach z možného pandemického šíření nemocí. To se naštěstí nepotvrdí.

32

Právě tolik vystoupí na festivalu umělců či uskupení. Jako první má z podia rezonovat kalifornská kapela Sweetwater, té se však nepodaří probojovat včas skrz všudypřítomnou dopravní zácpu.

Zahájení tak obstará v pátek v 17:07 písničkář Richie Havens (1941–2013). Zpěváka Country Joe McDonalda (*1942) mohou návštěvníci slyšet v sobotu i v neděli.

V sobotu zazní legendární Santana, v nedělních ranních hodinách Janis Joplin (1943–1970) či Jefferson Airplane. Program se dostává kvůli silné bouřce a dešti do značného skluzu, jednou dokonce zkratuje aparatura.

Hvězda a jeden z hlavních taháků festivalu, Jimi Hendrix (1942–1970), tak přijde na řadu až v pondělí v devět hodin ráno! Do konce z téměř půlmilionového osazenstva zůstane jen 20 000 vytrvalců.

Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0
Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0

1 500 000

Bílá kytara Jimiho Hendrixe, na kterou hrál i na Woodstocku, představuje drahý sběratelský artikl. Posledním vlastníkem se za nezveřejněnou částku stane spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen (1953–2018).

Jimiho Fender Stratocaster je k vidění v Muzeu popkultury v Seattlu, které Allen založí v roce 2000. Fender před aukcemi projde rukou restaurátora. Ten kromě jiných oprav vyhodí struny a nahradí je novými.

Cena těchto původních vyhozených strun by se v aukci mohla pohybovat kolem částky v přepočtu 1 500 000 korun.

Foto v úvodu: James M Shelley / CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Ivetini muži: Velké lásky a nekonečná trápení
Iveta nikdy nedokáže být sama. Když ji partner opustí, nebo jen odjede do zahraničí, skoro vždy se něco stane. Přitom na nich není finančně závislá. Je úspěšná, zabezpečila sebe i syna. Má ale křehkou duši. A pravděpodobně je špatně, že se vždy spíš obklopovala právě muži než spřízněnými kamarádkami. Létu roku 1985 vládnou hitparádám Knoflíky […]
Lifestyle
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Lifestyle
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
Lifestyle
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
reklama
svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l