Domů     Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
24.4.2023

Je pátek 15. srpna 1969. Nedaleko městečka Bethel ve státu New York právě začíná jeden z nejslavnějších festivalů lidských dějin – legendární Woodstock Music & Art Fair, tři dny míru a muziky.

Jméno Woodstock mu zůstane, i když tamní samospráva povolení k pořádání akce smete ze stolu.

Pořadatelé – producent a muzikant Arthur Kornfeld (*1942), koncertní promotér Michael Lang (*1944), finančník John P. Roberts (1945–2001) a jeho obchodní partner Joel Rosenman (*1942) – zkusí štěstí ještě v městečku Wallkill.

Pronajmou si pozemky za 10 000 dolarů, což by v dnešní době odpovídalo 1,5 milionu korun. Ani tady nepochodí. Zastupitele totiž ujišťují o tom, že maximální počet účastníků bude 50 000 lidí. Jenže zájem o festival letí raketově vzhůru.

A tak se narychlo hledá nové místo. Festival zachrání bethelský farmář Max B. Yasgur (1919–1973), vlastník pozemku o rozloze 2400 kilometrů čtverečních.

186 000

Organizátoři Woodstocku sice zpočátku odhadnou počet návštěvníků na 50 000 až 60 000 lidí, brzy je však jasné, že jde o odhad dost nedotažený. Lístky se prodávají v předprodeji za 18, na místě za 24 dolarů.

Pokud bychom chtěli částku přepočíst na dnešní poměry a koruny, přišla by vstupenka na 2700 až 3650 korun. Když se prodá 186 000 vstupenek, jde do tuhého. Lístky dojdou, bylo by třeba víc členů organizátorského týmu. Woodstock je od téhle chvíle zdarma. Zástupy muzikychtivých lidí ale neberou konce.

400 000

Kolik lidí se nakonec sejde na pozemcích farmáře Maxe Yasgura?

Spočítat to není možné, ale většina odhadů hovoří o účasti mezi 400 000 až 450 000 lidmi, odvážnější teze jdou až k 700 000. Jisté však je, že třetina až polovina lidí mířících na festival tam nedorazí.

Na festivalu je narváno... a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0
Na festivalu je narváno… a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0

2

„Stůjte! Proboha zastavte, někdo tam je!“, řve jeden z přihlížejících diváků na řidiče traktoru jedoucího po poli. V hluku stroje a všeobecném okolním šumu ho však traktorista neslyší.

Skupinka organizátorů i farmářů sice předtím projde celé území, aby zabránila neštěstí, chlapce z největšího města státu New Jersey, Newarku, si však nevšimnou. Nebo tam v tu chvíli možná ještě neleží. 17letý Raymond Mizsak usne ve svém spacáku příliš tvrdě.

Zranění způsobená koly traktoru jsou neslučitelná se životem. Je sobota 16. srpna krátce před devátou ráno, šest a půl hodiny už na podiu nikdo nehraje a Woodstock si právě vyžádal první oběť.

„Prošli jsme to dvakrát, aby tam nebyli lidi, posbírali jsme odpadky. Ale pak jsem ho viděl. Hned jsem volal na doktory, že potřebujem sanitku,“ vylíčí 29letý traktorista. Už je ale pozdě.

Dvě oběti, dvě novorozeňata

Druhou obětí je 18letý mariňák směřující do Vietnamu, Richard Bieler. Všude se píše, že umírá na předávkování drogami. Pravda ale může být o trochu vedle.

Podle všeho totiž není příčinou úmrtí předávkování jako takové, ale zánět srdečního svalu po chlorpromazinu, antipsychotiku podávaném právě při přemíře drog v těle. Festival si každopádně vybere dvě mladé oběti.

Na druhou stranu, na festivalu se také dvě děti narodí. První ještě v koloně nedaleko Bethelu, druhé přímo na akci. O druhém dítku víme alespoň to, že jde o holčičku.

742

Tanec, zpěv, smích, alkohol, marihuana a dost často i tvrdší drogy. To je koktejl květinového festivalu, na kterém účastníci nepropadají chmurám ani přes nepřízeň počasí a naprosto nevyhovující podmínky.

Na akci je najatý lékař William Abruzzi, který si vyslouží přezdívku Rockový doktor. Rychle pochopí, že je festival poddimenzovaný i co do zdravotnického personálu, vyžádá si posily a varuje okolní nemocnice o nutnosti pohotovostního stavu.

Na místo se naštěstí sjedou doktoři i sestry z okolí, personál se dobrovolně rekrutuje i z řad účastníků. Je to potřeba. Ve všudypřítomném bahně je lepší odložit boty a chodit bosky. Lékaři tak obvazují 836 až 938 případů do krve roztržených nohou.

Ošetří na 3000 lidí

Druhou položkou na seznamu nutných lékařských zákroků je předávkování. K tomu dojde u 742 lidí, 28 z nich skončí v nemocnici pod nutnou medikací. Pomoc lékařů bude za celou dobu potřebovat z různých důvodů přibližně 3000 lidí.

„Byl to vážně festival míru,“ nechá se později slyšet Abruzzi. Naráží na to, že při ohromném počtu účastníků a tristních podmínkách nedošlo k ošetření nutné šarvátce, což považuje za zázrak.

Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné... Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0
Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné… Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0

20

Kolik lidí by dorazilo za optimálních podmínek na festival? Odhady mluví až o milionu! Většinu z nich neodradí počasí, ale dopravní situace. Wooodstock zneprůjezdní hlavní tah směr Bethel v délce 20 kilometrů. Parkovací kapacity na místě jsou nedostatečné.

Řada lidí proto po několika hodinách v nehybné koloně raději zamíří zpět domů, anebo uposlechnou stále direktivnějších „rad“ policejního sboru o nemožnosti se na hudební událost vůbec dostat.

600

Pamětníci Woodstocku dodnes vzpomínají, že na akci chybělo několik důležitých věcí: Dostatek stánků s jídlem, pití a také záchodky.

Organizátoři objednají 600 mobilních toalet, což se může zdát jako vysoký počet, ale na akci s půlmilionovou účastí je to zoufale málo. Už v sobotu by si zdejší záchodky mohly zahrát jako rekvizita v hororu pro silné žaludky.

Kvůli takřka nulovému zajištění hygieny začíná mít lékařský personál strach z možného pandemického šíření nemocí. To se naštěstí nepotvrdí.

32

Právě tolik vystoupí na festivalu umělců či uskupení. Jako první má z podia rezonovat kalifornská kapela Sweetwater, té se však nepodaří probojovat včas skrz všudypřítomnou dopravní zácpu.

Zahájení tak obstará v pátek v 17:07 písničkář Richie Havens (1941–2013). Zpěváka Country Joe McDonalda (*1942) mohou návštěvníci slyšet v sobotu i v neděli.

V sobotu zazní legendární Santana, v nedělních ranních hodinách Janis Joplin (1943–1970) či Jefferson Airplane. Program se dostává kvůli silné bouřce a dešti do značného skluzu, jednou dokonce zkratuje aparatura.

Hvězda a jeden z hlavních taháků festivalu, Jimi Hendrix (1942–1970), tak přijde na řadu až v pondělí v devět hodin ráno! Do konce z téměř půlmilionového osazenstva zůstane jen 20 000 vytrvalců.

Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0
Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0

1 500 000

Bílá kytara Jimiho Hendrixe, na kterou hrál i na Woodstocku, představuje drahý sběratelský artikl. Posledním vlastníkem se za nezveřejněnou částku stane spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen (1953–2018).

Jimiho Fender Stratocaster je k vidění v Muzeu popkultury v Seattlu, které Allen založí v roce 2000. Fender před aukcemi projde rukou restaurátora. Ten kromě jiných oprav vyhodí struny a nahradí je novými.

Cena těchto původních vyhozených strun by se v aukci mohla pohybovat kolem částky v přepočtu 1 500 000 korun.

Foto v úvodu: James M Shelley / CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h