Domů     Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
24.4.2023

Je pátek 15. srpna 1969. Nedaleko městečka Bethel ve státu New York právě začíná jeden z nejslavnějších festivalů lidských dějin – legendární Woodstock Music & Art Fair, tři dny míru a muziky.

Jméno Woodstock mu zůstane, i když tamní samospráva povolení k pořádání akce smete ze stolu.

Pořadatelé – producent a muzikant Arthur Kornfeld (*1942), koncertní promotér Michael Lang (*1944), finančník John P. Roberts (1945–2001) a jeho obchodní partner Joel Rosenman (*1942) – zkusí štěstí ještě v městečku Wallkill.

Pronajmou si pozemky za 10 000 dolarů, což by v dnešní době odpovídalo 1,5 milionu korun. Ani tady nepochodí. Zastupitele totiž ujišťují o tom, že maximální počet účastníků bude 50 000 lidí. Jenže zájem o festival letí raketově vzhůru.

A tak se narychlo hledá nové místo. Festival zachrání bethelský farmář Max B. Yasgur (1919–1973), vlastník pozemku o rozloze 2400 kilometrů čtverečních.

186 000

Organizátoři Woodstocku sice zpočátku odhadnou počet návštěvníků na 50 000 až 60 000 lidí, brzy je však jasné, že jde o odhad dost nedotažený. Lístky se prodávají v předprodeji za 18, na místě za 24 dolarů.

Pokud bychom chtěli částku přepočíst na dnešní poměry a koruny, přišla by vstupenka na 2700 až 3650 korun. Když se prodá 186 000 vstupenek, jde do tuhého. Lístky dojdou, bylo by třeba víc členů organizátorského týmu. Woodstock je od téhle chvíle zdarma. Zástupy muzikychtivých lidí ale neberou konce.

400 000

Kolik lidí se nakonec sejde na pozemcích farmáře Maxe Yasgura?

Spočítat to není možné, ale většina odhadů hovoří o účasti mezi 400 000 až 450 000 lidmi, odvážnější teze jdou až k 700 000. Jisté však je, že třetina až polovina lidí mířících na festival tam nedorazí.

Na festivalu je narváno... a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0
Na festivalu je narváno… a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0

2

„Stůjte! Proboha zastavte, někdo tam je!“, řve jeden z přihlížejících diváků na řidiče traktoru jedoucího po poli. V hluku stroje a všeobecném okolním šumu ho však traktorista neslyší.

Skupinka organizátorů i farmářů sice předtím projde celé území, aby zabránila neštěstí, chlapce z největšího města státu New Jersey, Newarku, si však nevšimnou. Nebo tam v tu chvíli možná ještě neleží. 17letý Raymond Mizsak usne ve svém spacáku příliš tvrdě.

Zranění způsobená koly traktoru jsou neslučitelná se životem. Je sobota 16. srpna krátce před devátou ráno, šest a půl hodiny už na podiu nikdo nehraje a Woodstock si právě vyžádal první oběť.

„Prošli jsme to dvakrát, aby tam nebyli lidi, posbírali jsme odpadky. Ale pak jsem ho viděl. Hned jsem volal na doktory, že potřebujem sanitku,“ vylíčí 29letý traktorista. Už je ale pozdě.

Dvě oběti, dvě novorozeňata

Druhou obětí je 18letý mariňák směřující do Vietnamu, Richard Bieler. Všude se píše, že umírá na předávkování drogami. Pravda ale může být o trochu vedle.

Podle všeho totiž není příčinou úmrtí předávkování jako takové, ale zánět srdečního svalu po chlorpromazinu, antipsychotiku podávaném právě při přemíře drog v těle. Festival si každopádně vybere dvě mladé oběti.

Na druhou stranu, na festivalu se také dvě děti narodí. První ještě v koloně nedaleko Bethelu, druhé přímo na akci. O druhém dítku víme alespoň to, že jde o holčičku.

742

Tanec, zpěv, smích, alkohol, marihuana a dost často i tvrdší drogy. To je koktejl květinového festivalu, na kterém účastníci nepropadají chmurám ani přes nepřízeň počasí a naprosto nevyhovující podmínky.

Na akci je najatý lékař William Abruzzi, který si vyslouží přezdívku Rockový doktor. Rychle pochopí, že je festival poddimenzovaný i co do zdravotnického personálu, vyžádá si posily a varuje okolní nemocnice o nutnosti pohotovostního stavu.

Na místo se naštěstí sjedou doktoři i sestry z okolí, personál se dobrovolně rekrutuje i z řad účastníků. Je to potřeba. Ve všudypřítomném bahně je lepší odložit boty a chodit bosky. Lékaři tak obvazují 836 až 938 případů do krve roztržených nohou.

Ošetří na 3000 lidí

Druhou položkou na seznamu nutných lékařských zákroků je předávkování. K tomu dojde u 742 lidí, 28 z nich skončí v nemocnici pod nutnou medikací. Pomoc lékařů bude za celou dobu potřebovat z různých důvodů přibližně 3000 lidí.

„Byl to vážně festival míru,“ nechá se později slyšet Abruzzi. Naráží na to, že při ohromném počtu účastníků a tristních podmínkách nedošlo k ošetření nutné šarvátce, což považuje za zázrak.

Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné... Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0
Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné… Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0

20

Kolik lidí by dorazilo za optimálních podmínek na festival? Odhady mluví až o milionu! Většinu z nich neodradí počasí, ale dopravní situace. Wooodstock zneprůjezdní hlavní tah směr Bethel v délce 20 kilometrů. Parkovací kapacity na místě jsou nedostatečné.

Řada lidí proto po několika hodinách v nehybné koloně raději zamíří zpět domů, anebo uposlechnou stále direktivnějších „rad“ policejního sboru o nemožnosti se na hudební událost vůbec dostat.

600

Pamětníci Woodstocku dodnes vzpomínají, že na akci chybělo několik důležitých věcí: Dostatek stánků s jídlem, pití a také záchodky.

Organizátoři objednají 600 mobilních toalet, což se může zdát jako vysoký počet, ale na akci s půlmilionovou účastí je to zoufale málo. Už v sobotu by si zdejší záchodky mohly zahrát jako rekvizita v hororu pro silné žaludky.

Kvůli takřka nulovému zajištění hygieny začíná mít lékařský personál strach z možného pandemického šíření nemocí. To se naštěstí nepotvrdí.

32

Právě tolik vystoupí na festivalu umělců či uskupení. Jako první má z podia rezonovat kalifornská kapela Sweetwater, té se však nepodaří probojovat včas skrz všudypřítomnou dopravní zácpu.

Zahájení tak obstará v pátek v 17:07 písničkář Richie Havens (1941–2013). Zpěváka Country Joe McDonalda (*1942) mohou návštěvníci slyšet v sobotu i v neděli.

V sobotu zazní legendární Santana, v nedělních ranních hodinách Janis Joplin (1943–1970) či Jefferson Airplane. Program se dostává kvůli silné bouřce a dešti do značného skluzu, jednou dokonce zkratuje aparatura.

Hvězda a jeden z hlavních taháků festivalu, Jimi Hendrix (1942–1970), tak přijde na řadu až v pondělí v devět hodin ráno! Do konce z téměř půlmilionového osazenstva zůstane jen 20 000 vytrvalců.

Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0
Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0

1 500 000

Bílá kytara Jimiho Hendrixe, na kterou hrál i na Woodstocku, představuje drahý sběratelský artikl. Posledním vlastníkem se za nezveřejněnou částku stane spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen (1953–2018).

Jimiho Fender Stratocaster je k vidění v Muzeu popkultury v Seattlu, které Allen založí v roce 2000. Fender před aukcemi projde rukou restaurátora. Ten kromě jiných oprav vyhodí struny a nahradí je novými.

Cena těchto původních vyhozených strun by se v aukci mohla pohybovat kolem částky v přepočtu 1 500 000 korun.

Foto v úvodu: James M Shelley / CC BY-SA 4.0
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas