Domů     Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
Woodstock 1969: Legendární festival míru v číslech
24.4.2023

Je pátek 15. srpna 1969. Nedaleko městečka Bethel ve státu New York právě začíná jeden z nejslavnějších festivalů lidských dějin – legendární Woodstock Music & Art Fair, tři dny míru a muziky.

Jméno Woodstock mu zůstane, i když tamní samospráva povolení k pořádání akce smete ze stolu.

Pořadatelé – producent a muzikant Arthur Kornfeld (*1942), koncertní promotér Michael Lang (*1944), finančník John P. Roberts (1945–2001) a jeho obchodní partner Joel Rosenman (*1942) – zkusí štěstí ještě v městečku Wallkill.

Pronajmou si pozemky za 10 000 dolarů, což by v dnešní době odpovídalo 1,5 milionu korun. Ani tady nepochodí. Zastupitele totiž ujišťují o tom, že maximální počet účastníků bude 50 000 lidí. Jenže zájem o festival letí raketově vzhůru.

A tak se narychlo hledá nové místo. Festival zachrání bethelský farmář Max B. Yasgur (1919–1973), vlastník pozemku o rozloze 2400 kilometrů čtverečních.

186 000

Organizátoři Woodstocku sice zpočátku odhadnou počet návštěvníků na 50 000 až 60 000 lidí, brzy je však jasné, že jde o odhad dost nedotažený. Lístky se prodávají v předprodeji za 18, na místě za 24 dolarů.

Pokud bychom chtěli částku přepočíst na dnešní poměry a koruny, přišla by vstupenka na 2700 až 3650 korun. Když se prodá 186 000 vstupenek, jde do tuhého. Lístky dojdou, bylo by třeba víc členů organizátorského týmu. Woodstock je od téhle chvíle zdarma. Zástupy muzikychtivých lidí ale neberou konce.

400 000

Kolik lidí se nakonec sejde na pozemcích farmáře Maxe Yasgura?

Spočítat to není možné, ale většina odhadů hovoří o účasti mezi 400 000 až 450 000 lidmi, odvážnější teze jdou až k 700 000. Jisté však je, že třetina až polovina lidí mířících na festival tam nedorazí.

Na festivalu je narváno... a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0
Na festivalu je narváno… a to zdaleka všichni nedorazí! Foto: Derek Redmond and Paul Campbell / CC-BY-SA 3.0

2

„Stůjte! Proboha zastavte, někdo tam je!“, řve jeden z přihlížejících diváků na řidiče traktoru jedoucího po poli. V hluku stroje a všeobecném okolním šumu ho však traktorista neslyší.

Skupinka organizátorů i farmářů sice předtím projde celé území, aby zabránila neštěstí, chlapce z největšího města státu New Jersey, Newarku, si však nevšimnou. Nebo tam v tu chvíli možná ještě neleží. 17letý Raymond Mizsak usne ve svém spacáku příliš tvrdě.

Zranění způsobená koly traktoru jsou neslučitelná se životem. Je sobota 16. srpna krátce před devátou ráno, šest a půl hodiny už na podiu nikdo nehraje a Woodstock si právě vyžádal první oběť.

„Prošli jsme to dvakrát, aby tam nebyli lidi, posbírali jsme odpadky. Ale pak jsem ho viděl. Hned jsem volal na doktory, že potřebujem sanitku,“ vylíčí 29letý traktorista. Už je ale pozdě.

Dvě oběti, dvě novorozeňata

Druhou obětí je 18letý mariňák směřující do Vietnamu, Richard Bieler. Všude se píše, že umírá na předávkování drogami. Pravda ale může být o trochu vedle.

Podle všeho totiž není příčinou úmrtí předávkování jako takové, ale zánět srdečního svalu po chlorpromazinu, antipsychotiku podávaném právě při přemíře drog v těle. Festival si každopádně vybere dvě mladé oběti.

Na druhou stranu, na festivalu se také dvě děti narodí. První ještě v koloně nedaleko Bethelu, druhé přímo na akci. O druhém dítku víme alespoň to, že jde o holčičku.

742

Tanec, zpěv, smích, alkohol, marihuana a dost často i tvrdší drogy. To je koktejl květinového festivalu, na kterém účastníci nepropadají chmurám ani přes nepřízeň počasí a naprosto nevyhovující podmínky.

Na akci je najatý lékař William Abruzzi, který si vyslouží přezdívku Rockový doktor. Rychle pochopí, že je festival poddimenzovaný i co do zdravotnického personálu, vyžádá si posily a varuje okolní nemocnice o nutnosti pohotovostního stavu.

Na místo se naštěstí sjedou doktoři i sestry z okolí, personál se dobrovolně rekrutuje i z řad účastníků. Je to potřeba. Ve všudypřítomném bahně je lepší odložit boty a chodit bosky. Lékaři tak obvazují 836 až 938 případů do krve roztržených nohou.

Ošetří na 3000 lidí

Druhou položkou na seznamu nutných lékařských zákroků je předávkování. K tomu dojde u 742 lidí, 28 z nich skončí v nemocnici pod nutnou medikací. Pomoc lékařů bude za celou dobu potřebovat z různých důvodů přibližně 3000 lidí.

„Byl to vážně festival míru,“ nechá se později slyšet Abruzzi. Naráží na to, že při ohromném počtu účastníků a tristních podmínkách nedošlo k ošetření nutné šarvátce, což považuje za zázrak.

Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné... Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0
Většina lidí dojede autem nebo minibusem. Kolony jsou strašné… Foto: Ric Manning /  CC-BY-SA 3.0

20

Kolik lidí by dorazilo za optimálních podmínek na festival? Odhady mluví až o milionu! Většinu z nich neodradí počasí, ale dopravní situace. Wooodstock zneprůjezdní hlavní tah směr Bethel v délce 20 kilometrů. Parkovací kapacity na místě jsou nedostatečné.

Řada lidí proto po několika hodinách v nehybné koloně raději zamíří zpět domů, anebo uposlechnou stále direktivnějších „rad“ policejního sboru o nemožnosti se na hudební událost vůbec dostat.

600

Pamětníci Woodstocku dodnes vzpomínají, že na akci chybělo několik důležitých věcí: Dostatek stánků s jídlem, pití a také záchodky.

Organizátoři objednají 600 mobilních toalet, což se může zdát jako vysoký počet, ale na akci s půlmilionovou účastí je to zoufale málo. Už v sobotu by si zdejší záchodky mohly zahrát jako rekvizita v hororu pro silné žaludky.

Kvůli takřka nulovému zajištění hygieny začíná mít lékařský personál strach z možného pandemického šíření nemocí. To se naštěstí nepotvrdí.

32

Právě tolik vystoupí na festivalu umělců či uskupení. Jako první má z podia rezonovat kalifornská kapela Sweetwater, té se však nepodaří probojovat včas skrz všudypřítomnou dopravní zácpu.

Zahájení tak obstará v pátek v 17:07 písničkář Richie Havens (1941–2013). Zpěváka Country Joe McDonalda (*1942) mohou návštěvníci slyšet v sobotu i v neděli.

V sobotu zazní legendární Santana, v nedělních ranních hodinách Janis Joplin (1943–1970) či Jefferson Airplane. Program se dostává kvůli silné bouřce a dešti do značného skluzu, jednou dokonce zkratuje aparatura.

Hvězda a jeden z hlavních taháků festivalu, Jimi Hendrix (1942–1970), tak přijde na řadu až v pondělí v devět hodin ráno! Do konce z téměř půlmilionového osazenstva zůstane jen 20 000 vytrvalců.

Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0
Legendární Jimiho kytara. Foto: Mark Tyra from Albuquerque, NM, USA / CC-BY-SA 2.0

1 500 000

Bílá kytara Jimiho Hendrixe, na kterou hrál i na Woodstocku, představuje drahý sběratelský artikl. Posledním vlastníkem se za nezveřejněnou částku stane spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen (1953–2018).

Jimiho Fender Stratocaster je k vidění v Muzeu popkultury v Seattlu, které Allen založí v roce 2000. Fender před aukcemi projde rukou restaurátora. Ten kromě jiných oprav vyhodí struny a nahradí je novými.

Cena těchto původních vyhozených strun by se v aukci mohla pohybovat kolem částky v přepočtu 1 500 000 korun.

Foto v úvodu: James M Shelley / CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Lifestyle
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Lifestyle
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Lifestyle
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
reklama
historie
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz