Kolemjdoucí mžourají směrem k mrakodrapu a nevěří svým očím. Cítí se jako v akčním filmu, protože zhruba v polovině budovy vidí Spider-Mana! Nejedná se o fata morganu, ale o amerického horolezce Daniela Goodwina.
Nadšenec jako první vyleze na chicagskou dominantu, po sedmihodinové fušce ale končí v rukou policie.
Svého času platí za nejvyšší budovu světa, překoná totiž newyorská Dvojčata. Titul potemnělému mrakodrapu vydrží více než 20 let. Za tu dobu změní jméno a přiroste k srdci chicagským starousedlíkům.
Nejde nám televize!
Koncem 60. let patří společnost Sears, která má své kořeny právě v Chicagu, mezi prosperující firmy v maloobchodním odvětví. Vedení se nakonec rozhodne, že potřebuje reprezentativní centrálu, kam by umístilo administrativní a manažerské pracovníky.
Volba padá na oblast Quincy Street, novému projektu musí ustoupit na 20 budov a Sears zaplatí na odškodném kolem 3 milionů dolarů.
Společnost zároveň osloví architekta Fazlura Rahmana Khana (1929–1982), který navrhne neotřelý design, jenž mnohem později inspiruje šejky při výstavbě Burdž Chalífy.
Budova se směrem do výšky zužuje, architekt zároveň nahradí tehdy oblíbený beton ocelovými trubkami. První kopnutí do země datujeme do roku 1970, už předem je jasné, že Sears Tower, jak zní tehdejší název mrakodrapu, překoná newyorské kolegy.
Jde o jakousi neoficiální soutěž mezi oběma městy. Jenže nechybělo málo a mrakodrap mohl být poloviční. Uprostřed roku 1972 se veškeré práce zastaví. Několik místních totiž podává žalobu, chtějí, aby stavba měla jen 67 pater.
Jako hlavní důvod lidé uvádí špatný televizní signál a zhoršení cen nemovitostí v okolí. „Budou si muset pořídit vyšší antény,“ smete žaloby ze stolu soudce LaVerne Dickson. Kauza dospěje až k Nejvyššímu soudu, ale na rozhodnutí se nic nezmění.
Poloprázdný mrakodrap
A tak nic nebrání tomu, aby se temně laděný mrakodrap roku 1974 slavnostně otevřel. Téměř 520 metrů vysokou budovu tvoří 110 pater, které obsluhuje 104 výtahů! Turistickou atrakcí je rovněž speciální skleněná kukaň, z níž lze vidět čtyři americké státy.
Tehdejší nejvyšší budova světa ale přitahuje pozornost všech dobrodruhů. Začátkem 80. let na její vrchol vyleze horolezec v obleku Spider-Mana Daniel Goodwin (*1955).
Bláznivý kousek sice dostává Sears Tower na titulky novin, nájemce to ale nepřináší, a tak čtvrtina budovy zeje prázdnotou. Společnost Sears řeší, jak se drahé hračky zbavit.
Budova, jenž má na 16 tisíc oken a musí mít vlastní směrovací číslo, ztrácí v roce 1994 svého původního majitele a postupně se dostává do rukou pojišťovací společnosti Willis Group.
Firma získá v roce 2009 práva na přejmenování, a tak Sears Tower nahrazuje Willis Tower. Obyvatelé sice protestují, ale není jim to nic platné.
I přesto mrakodrap, jehož stavba stojí 150 milionů dolarů (dnes zhruba miliarda dolarů), neodmyslitelně patří k Chicagu.