Domů     Dohnal krutovládce svou druhou ženu k sebevraždě?
Dohnal krutovládce svou druhou ženu k sebevraždě?
22.12.2022

„Nebyl jsem jí dobrým manželem, nestačil jsem ji vzít ani na film,“ prohlásí jeden z největších tyranů a masových vrahů v dějinách lidstva, zatímco mu stéká slza po tváři. Naděžda je mrtvá. Její život ukončí jedna dobře mířená rána. Přímo do srdce!

Proč musela Stalinova žena zemřít? Sáhla si na život sama, nebo se Stalinovi začal manželský život zajídat?

Kruté dětství se zaryje do povahy Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953) velmi hluboko. Z Malého Josifa vyroste monstrum prahnoucí po odplatě. A tu si zaslouží všichni, kteří stojí výše než on sám.

Kromě pomstychtivosti a krutosti ale umí i milovat. Jenže jen svým zvráceným způsobem. Ženy jsou pro něj podřadné bytosti, slouží jen k uspokojení nejzákladnějšího lidského pudu. Přes pohrdání něžným pohlavím se Stalin hned několikrát ožení.

Ovšem většinu jeho manželek stihne velmi krutý osud! Některé nechá sprovodit ze světa sám diktátor, jiné se v zoufalství rozhodnou ukončit život samy…

Osudová Keke

V lednu 1904 utíká Josif Vissarionovič Stalin z vyhnanství a usadí se v Tbilisi. Netuší, že jeho kamenné srdce zahoří tím nejryzejším citem. Láskou.

Jekatěrina Svanidzeová (1880–1907), 23letá dcera novináře a předáka bolševiků Lva Kameněva, budoucímu diktátorovi naprosto učaruje a zanedlouho se chystá svatba.

Zdá se, jako by Stalin odsunul veškerou politiku na později, věnuje se své mladé žínce a nemůže se půvabné „Keke” nabažit. Zanedlouho je manželství naplněno – na svět přichází syn Jakov.

Romance krvavého diktátora a mladé Keke ale nemá dlouhého trvání. Jekatěrina umírá na tuberkulózu. „Jen ona dokázala rozeznít mé tvrdé srdce. Je mrtvá a s ní odumřel i všechen můj cit k lidem,“ prohlašuje vnitřně rozervaný Stalin nad hrobem své milované.

První Stalinovou ženou byla Jekatěrina Svanidzeová. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
První Stalinovou ženou byla Jekatěrina Svanidzeová. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Láska v plenkách

V roce 1900 se Stalin setkává s Viktorem Kurnatovským, který ho přivede do marxistického podsvětí a seznámí jej se Sergejem Allilujevem. Právě Sergej mu v roce 1911 poskytne azyl na útěku ze Sibiře.

Dům Allilujevových navštěvuje Stalin stále častěji a podle všeho jej sem mnohem více než revolucionářské myšlenky táhne pohledná Olga, Allilujevova manželka. Manželé vděčí Stalinovi za život své dcery.

Neohrožený Stalin zachrání jejich dvouleté děvčátko před jistým utonutím. Sám budoucí diktátor ovšem netuší, že ono batole mu za několik let poplete hlavu. Píše se rok 1917 a revolucionářská nálada dýchá ze všech koutů.

Dospívající Naděžda Allilujevová (1901–1932) nekriticky přijímá všechny Josifovy názory a bláznivě se do něj zamiluje. „Vždyť je o tolik starší, co na něm vidíš,“ snaží se jí vztah s o 20 let starším mužem rozmluvit matka.

Nerovný vztah

Ani Naděžda není Stalinovi lhostejná. Není divu, tmavovlasá kráska s exotickými rysy a alabastrovou pletí uhrane budoucího diktátora nejen svou krásou, ale i nepředvídatelnou a nespoutanou povahou. Diktátor se vášnivě zamiluje znovu!

„Co na tom poďobaném mužíkovi s chromou rukou vidí,“ kroutí hlavou nad nerovným vztahem někteří Naděždini kamarádi. Co na plat. Milenci svou lásku stvrdí ne příliš romanticky na místním úřadě, kde je prohlásí za muže a ženu!

Spalující vášeň

„Můj drahý! Bez tebe se tak strašně nudím,“ častuje zamilovaná dívka Stalina svými dopisy a nešetří vášnivými výrazy. Diktátora zřejmě taková hra baví a s chutí své lásce odpovídá stejně vášnivou notou.

„Z jejich korespondence dýchala hluboká láska,“ popisuje později Naděždin synovec Vladimir.

Zanedlouho přivede Naděžda na svět syna Vasilije (1921–1962), a když se rodinka rozroste ještě o dcerku Světlanu (1926–2011), přestěhují se do většího bytu do Kremlu.

Život s dětmi ve zlaté klícce se ctižádostivé Naděždě, která kvůli Stalinovi nedokončila ani gymnázium, začne zajídat. „Dovol mi aspoň studovat,“ žadoní u svého muže a zanedlouho opravdu začne navštěvovat průmyslový institut.

Idylka na zahradě. Stralin odpočívá v pozadí, jeho dcerku Světlanu chová na klíně šéf tajné služby Lavrentij Berija. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo
Idylka na zahradě. Stralin odpočívá v pozadí, jeho dcerku Světlanu chová na klíně šéf tajné služby Lavrentij Berija. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo

Krutá realita

Stalin velmi brzy zjistí, že popustit uzdu své milované ženě nebyl nejlepší nápad. Naděžda brzy pozná, že život v Sovětském svazu rozhodně není takový jako ve zlaté kleci Kremlu. Manželská idyla se mění v teror.

Naděžda chce znát pravdu a s jistou pravidelností se snaží ze svého manžela vyloudit odpovědi na otázky. S každou zmínkou o hladomoru, mučení a pronásledování nevinných lidí následuje výbuch Stalinova vzteku a manželce nezbývá nic jiného, než se stáhnout.

Vím, že mě miluješ!

Naděžda téměř nepije alkohol, takřka se mu vyhýbá. Na jedné oslavě ale neodolá a dá si sklenku vína. Následky na sebe nenechají dlouho čekat. Stalinovi okamžitě opouštějí společnost.

Naděžda sotva stojí na nohou a její bledá tvář napovídá, že jí víno neprospělo. Josif ji uloží do postele. Konejší svou ženu a zůstává s ní, dokud si není jistý, že se jí ulevilo. „Vím, že mě stále miluješ.

Aspoň trošičku,“ šeptá Naděžda svému muži, jako by se chtěla ujistit, že se Stalinovo srdce ještě neproměnilo v kámen. Brzy ale pozná, že její muž vnímá pojem láska naprosto odlišně než ona!

Zvrhlá láska

„Podívej, tohle je Esfir! Doufám, že se ti líbí. Dám si vás totiž obě,“ křičí diktátor notně posílen alkoholem, zatímco táhne mladou telefonistku do ložnice a strhává z ní šaty.

Naděžda velkorysou nabídku svého muže razantně odmítne a okamžitě se zamkne v dětském pokoji. Pro tuto chvíli je surovému zacházení svého muže ušetřena.

Jeho pozornost je směřována k mladé dívce, která se – snad okouzlena tím, že se o ni zajímá sám velký Stalin, nebo ze strachu – diktátorovi ochotně podvolí, zatímco ve vedlejším pokoji spí Josifovy děti a manželka trne hrůzou.

Stalin se svou dcerou Světlanou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Stalin se svou dcerou Světlanou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nepěkné rodinné dědictví

Podobné scénáře se opakují s daleko větší frekvencí, než by si Stalinova manželka přála. Není divu, že se u ní záhy začne projevovat psychická nestálost a depresivní stavy. Koneckonců má k tomu veškeré rodinné předpoklady.

„Rodinný klan Allilujevů se vyznačoval sklony k depresím a těžké dětství se podepsalo na Naděždině náchylnosti k psychickým výkyvům a bolestem hlavy,“ potvrdil Vasilij Allilujev.

Někdy jsou její psychické stavy tak neúnosné, že se rozhodne svůj problém konzultovat s odborníky a pravidelně dojíždí do Německa za neurology. „Když jí bylo nejhůř, mluvila o sebevraždě,“ vzpomínal na svou matku Vasilij.

Manželka, dcera, nebo obojí?

Už tak napjaté manželství se pro tmavovlasou ženu stává doslova peklem, když se k ní dostane zpráva, že by Stalin mohl být jejím otcem. Jednoho dne Naděžda ztratí nervy a nakonec vyhrkne: „Spal jsi s mou matkou?“ Stalin se na chvíli zamyslí.

„Buď jsi moje, nebo Kurnatovského,“ prohlásí teatrálně a mladá žena jen těžko hledá pevnou půdu pod nohama. Rozhodne se najít pravdu u své matky, ta jí sice potvrdí, že Stalin byl jedním z mnoha, ale odpověď na kýženou otázku Naděžda stejně nedostane.

Bloudění mezi světy

Pro většinu lidí den jako každý jiný, ale Naděžda opět není ve své kůži. „Mezi námi už je taková propast. A co když jsem skutečně…,“ myšlenku, která ji sžírá už několik dní, rázem utne a zakáže si na ni myslet.

„Byla hrozně bledá, vypadala, že už ji na světě nic netěší,“ popisoval sovětský diplomat Alexandr Barmin, který ji toho dne potká na Rudém náměstí. Naděždinu náladu nerozptýlí ani velká společenská událost. Večer se totiž v Kremlu konají oslavy k 15. výročí Říjnové revoluce.

Hej, napij se!

Večer se pro Naděždu nevyvíjí dobře. Josif už je jako obvykle v ráži, notně posílen kořalkou se věnuje více, než je zdrávo, jedné z přítomných dam. Naděžda se nehodlá nechat ponižovat. Stalina několikrát okřikne, ale není jí to nic platné.

Celou tragikomickou situaci tím ještě zhorší. Stalin na ni potupně hází špačky od cigaret a náramně se u toho baví. „Hej, ty tam, napij se,“ křičí přede všemi diktátor na svou ženu. Pohár trpělivosti právě přetekl. Naděžda se zvedne a rozhořčeně utíká do své ložnice.

Zabita dětskou hračkou

Ráno najde bezvládné tělo Stalinovy manželky služebná. Opodál leží malá pistole značky Walther. Ta, kterou jí jako dárek přivezl bratr z Německa. „Vždyť to vypadá jako dětská hračka,“ utrousí zdrcený Stalin při pohledu na zbraň.

Záhy je vydáno prohlášení, že Naděžda zemřela na apendicitidu. Sebevražda je totiž něco naprosto nepřípustného. Výpovědi svědků, co se onen večer po manželské hádce odehrávalo, se značně liší.

„Stalin za ní běžel jako šílený, bylo slyšet, jak Naděžda sotva lapala po dechu, zřejmě ji škrtil,“ líčí později služebnictvo.

Svědky čeká smrt

Lékař, který má na starosti pitvu diktátorovy manželky, dojde ke znepokojivému závěru.

„Naděžda byla střelena ze vzdálenosti čtyř metrů a jako levák by si takové zranění jen těžko způsobila sama.“ Ať už o svém závěru stihne někomu říct nebo ne, jeho osud je zpečetěn! Za několik dní je brutálně zavražděn.

Naděždin hrob FOTO: Ghirlandajo / Creative Commons / CC BY 3.0
Naděždin hrob FOTO: Ghirlandajo / Creative Commons / CC BY 3.0

Na pohřeb nedorazí

Ostatky manželky krvavého diktátora jsou pohřbeny na Novoděvičím hřbitově v Moskvě, kde byli pohřbíváni hlavně básnící a jiní umělci. Skromný obřad se koná bez Stalinovy přítomnosti. Má snad černé svědomí?

Podle svědků je Naděždinou smrtí natolik zdrcen, že nebylo v jeho silách se posledního rozloučení zúčastnit. Jiní zase popisují, že Stalin vzal Naděždinu sebevraždu jako zradu. Byla to ale sebevražda? Neměl ji na svědomí sám velký Stalin?

Naděžda nepatřila k ženám, které by poslušně kráčely po manželově boku bez jediného slova, je dost možné, že Stalinovi začala být manželčina neposlušnost na obtíž.

Žádné dlouhé truchlení

Přestože jej později několik svědků spatří, jak bezradně sedí u Naděždina hrobu, noc po pohřbu zahání žal po svém. V posteli s jinou ženou. Nedlouho po tragické události se dokonce žení potřetí. Ovšem i třetí Stalinovu ženu čeká brzký konec. Zmizí.

Beze stopy se vypaří i další Stalinovy milenky. Jako by byl jeho apetit neukojitelný. Postelí mu projdou stovky žen, ovšem jen málo z nich má to štěstí a milenecké hrátky s tyranem přežije.

Foto: interenyefakty / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, loc / Creative Commons / volné dílo, Ghirlandajo / Creative Commons / CC BY 3.0
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml