Osm let po své smrti zazpívá 26. března 2020 v Kongresovém centru Praha svoje největší hity americká zpěvačka Whitney Houston (1963-2012). Přesněji její světelný obraz, někdy označovaný jako hologram. Ve skutečnosti jde o efekt popisovaný jako Pepperův duch.
Angličan John Henry Pepper (1821-1900) jej používal už v polovině 19. století, kdy pracoval se systémem zrcadel.
Trik zůstal dodnes v principu stejný, pouze se zlepšila technologie.
Jedinečné turné
„Dlouho se psalo, že holografická turné jsou budoucnost koncertního průmyslu. Pravda je spíše taková, že jsou jeho současností.
Vzpomenout můžeme na vystoupení rappera Tupaca na festivalu Coachella v roce 2012, v současné době můžete v New Yorku navštívit Billie Holiday, po světě cestuje virtuální Ronnie James Dio, bývalý zpěvák Black Sabbath.
Premiéry mají za sebou Roy Orbison, Buddy Holly nebo operní zpěvačka Maria Callas,“ vyjmenovává Petr Šoltés, spoluzakladatel projektu HOLOSTAGE.
EU, který se specializuje na pódiové hologramy s celosvětovou působností.
U nás zrealizovali doposud největší pódiový hologram na koncertě Lucie Bílé v O2 areně o velikosti 12×8. Mimo ČR pak například hologram pro Krále Saudské Arabie či francouzského basketbalistu Tonyho Parkera.
Hologramy také živých interpretů
„Ze své praxe a u našich zahraničních klientů vidíme, že ne všechny holografické hvězdy musejí být mrtvé. Po světě tak koncertuje japonská zpěvačka Hacune Mike, hovoří se i podobném turné skupiny ABBA, jejíž členové jsou naživu,“ popisuje.
Ačkoliv by se podle něj mohlo zdát, že holografické show jsou výsledkem pokroku techniky, opak je pravdou. Celý systém vychází z poměrně starého a známého triku, který používali iluzionisté.
Dokonalá iluze
„Pepper měl pod pódiem ukrytou místnost se silně nasvíceným duchem. Před něj pak umístil soustavu nakloněných průhledných zrcadel, která jeho výrazný obraz odrážela na pódium,“ přibližuje Šoltés.
Místo tajné místnosti s nasvícením se dnes používají vysoce výkonné projektory s 4K rozlišením (projektory srovnatelných parametrů jako ve velkých multikinech).
Původní trik s přenosem reálných herců v podobě duchů do scény je tedy v současnosti realizován pomocí projekce.
Projektor promítá předem připravený 3D obraz a speciální holografická projekční folie umístěná před scénou pod úhlem 45° odrazí obraz zpět na pódium. „Zpěvák se tedy promítne, jako by tam doopravdy stál,“ doplňuje.