Zní to již jako „zaseknutá deska“, nicméně se jedná o smutnou skutečnost – start vesmírného dalekohledu Jamese Webba v hodnotě 10 miliard dolarů (cca 220 miliard korun) byl znovu odložen.
Kosmická loď měla být vyslána na oběžnou dráhu 18. prosince, ale podle posledních zpráv odstartuje až 22. prosince, přičemž sami výzkumníci uvádějí, že datum nemusí být ještě konečné.
Odložení bylo schváleno po incidentu během závěrečných příprav na umístění dalekohledu na nosnou raketu.
Neplánované odložení
K incidentu došlo, když se technici připravovali na připojení Webba k adaptéru nosné rakety, který by pak byl použit k upevnění dalekohledu k hornímu stupni rakety.
Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) došlo k náhlému, neplánovanému uvolnění svorkového pásku. „Upínací páska připevňuje kosmickou loď ke startovacímu adaptéru a poté se uvolní na oběžné dráze, což umožňuje kosmické lodi oddělit se od rakety.
Toto neplánované uvolnění způsobilo, že se dalekohledem šířily vibrace,“ uvedl současný šéf NASA William „Bill“ Nelson.
Vše musí být perfektní
Aby si byla NASA naprosto jistá, že kosmická loď zůstává v perfektním stavu, svolala komisi pro anomálie, aby prozkoumala a provedla další testy. Jakmile to bude dokončeno, za předpokladu, že nedojde k žádnému poškození, budou pokračovat přípravy ke startu.
Je třeba si uvědomit, že se teleskop bude nacházet v místě, kde jsou vyloučeny jakékoliv opravné mise, a vzhledem k ceně zařízení si musí být všichni jisti, že je vše stoprocentně v pořádku.
Kosmický teleskop se nyní nachází na evropském kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně. Projekt je mezinárodním partnerstvím mezi NASA, ESA a Kanadskou vesmírnou agenturou.