Skip to content
reklama

Vzniklo povstání německého zbojníka kvůli dvěma ukradeným koním?

„Lumpe, zloději, darebáku! Ukradl jste mi moje koně!“ křičí saský šlechtic von Zaschwitz a se svými kumpány si trhnutím za uzdy k sobě přitáhne párek dobře živených vraníků. Koním se ale cizí ruka nelíbí a vzpínají se.

„To není pravda! Koně jsou moji, sám jsem je od hříběte vypiplal. Vedu je do Lipska, prodat na trh,“ oponuje zpupnému šlechtici Hans Kohlhaase (1500 – 1540) počestný obchodník z Kolína na řece Sprévě (dnes součást Berlína). 1.

října 1932 se na své cestě za obchodem zastavil v hostinci ve vesnici Wellaune v severním Sasku a teď ho jakýsi neznámý člověk obviňuje z krádeže.

Počestného obchodníka Hanse Kohlhaaseho obviní z krádeže koní.

„Pch, ty povídačky si nechte pro někoho, kdo vám bude věřit. Povídám, že ti koně patří mně,“ odsekne Günter von Zaschwitz (†1534). „Nikomu jsem je neukradl. Pokud mne někdo z vás doprovodí do Lipska, předvedu vám svědky, kteří potvrdí moji poctivost,“ namítne Kohlhaase. „Lžete, vy podvodníku,“ vykřikne ale Zaschwitz. Protože ale jako šlechtic má větší práva než prostý obchodník, Kohlhaasovi nakonec nezbývá, než pokračovat v cestě na trh pěšky.

blank
Hans Kohlhaase pochopí, že proti libovůli pánů nemá šanci.

Náhrady škody se nedočká Když se pak okradený obchodník vrací z Lipska zpátky domů, veze s sebou pro Zaschwitze i doporučení od jednoho lipského občana. Ten potvrzuje jeho dobrou pověst. Zbytečně. Sotva se Kohlhaase objeví doma, požádá saského soudního vykonavatele Hanse Metzsche a saského kurfiřta Jana Fridricha I. (1503 – 1554), na jehož území je Zaschwitzův majetek, o stažení obvinění z krádeže.

„Chci vrátit dvojnásobek hodnoty mých koní a 150 zlatých (kolem roku 1500 bylo za tuto částku možné koupit grunt – pozn. red.) jako náhradu škody za pozdní příjezd na trh do Lipska,“ vytasí se s náročnými požadavky „Nikdy nepřistoupím na ty vaše báchorky,“ vyhodí ho ovšem s pohrdáním Zaschwitz.

„Dlužíte mi ještě 12 zlatých za krmivo, které ty herky sežraly. Koukejte zaplatit, táhněte odsud a buďte rád, že jste nedopadl hůř,“ dává mu s výsměchem najevo, že je něco víc než on. Dobré koně mu ukradl, těžkou prací a mizernou stravou zničil a ještě chce peníze!

Kohlhaase ale na tak drzý požadavek nepřistoupí.

blank
Hans žádá o podporu i protestanstského kazatele Martina Luthera, ale ten odmítne.

Chce škodit celé zemi Zaschwitze ale žádný soud nepřiměje ke kompromisu, natož k náhradě škody. „Proti zvůli pánů je všechno je marné,“ uvědomí si trpce Hans, když se kvůli probíhajícímu sporu dostává do finančních potíží.

Jeho sok mezitím v roce 1534 umírá a k nápravě křivdy se nemají ani jeho dědicové. Nepomůže ani německý protestantský kazatel Martin Luther (1483 – 1546), kterého také Hans žádá o podporu.

„Já to tak nenechám,“ rozhodne se proto Kohlhaase bojovat a bere právo do svých rukou. 12. března 1534 sepíše otevřený dopis celému Sasku, kde prohlašuje, že se pomstí žhářstvím, loupežemi a únosy a stane se zemským škůdcem (dopis je dnes uložený ve výmarském státním archívu).

blank
Příznivcem Hanse Kohlhaase se stává i starosta Lübecku Jürgen Wullenwever.

Nebezpečná léčka znamená smrt Soukromý spor se mění ve vzpouru. Donedávna bezúhonný obchodník se ukrývá před zákonem a shromažďuje kolem sebe družinu nespokojenců. S ozbrojenou bandou pak vyburcuje celé město Münster ve Vestfálsku, kde v letech 1534 – 1536 vládnou radikální novokřtěnci, protestanté, kteří si nechtějí nechat nic líbit.

V Lübecku s ním zase sympatizuje starosta Jürgen Wullenwever (1488 – 1537).

Do boje proti úřadům a za spravedlivější svět se k němu přidávají i další rolníci, obchodníci, dokonce i kněží nebo nižší šlechtici. Jejich bandy se pod Hansovým vedením vyřádí hlavně v pohraničních oblastech v Braniborsku a Sasku-Wittenbersku.

Rabují, zapalují vesnice i města, do roku 1539 kvůli nim zemře asi 30 tisíc lidí.

Nakonec ale na zbojníka Hanse uchystá léčku braniborský kurfiřt Jáchym II. (1505 – 1571), když mu pod záminkou řešení sporu nabídne mírové vyjednávání a údajně bezpečný průchod do Berlína. Jenže tam ho chytí a 22.

března 1540 popraví.

Foto: wikipedia.org, pixabay,com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Kam byl přesunut majetek popraveného cara?
enigmaplus.cz

Kam byl přesunut majetek...

Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
6 pekelných kinosálů USA, kde zažijete děs a hrůzu nejen na plátně!
enigmaplus.cz

6 pekelných kinosálů USA, kde...

S bušícím srdcem se rozhlížíte,...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
Nová analýza počtu ptáků: které druhy jsou u nás nejčastější?
21stoleti.cz

Nová analýza počtu ptáků: které...

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Kamarádce ublížil můj vlastní otec
skutecnepribehy.cz

Kamarádce ublížil můj...

Vlaďka a já jsme byly nejlepší přítelkyně....
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha