Rolls-Royce mezi křídami. Ano, i takové označení existuje. Vysloužila si ho křída, kterou po desítky let vyráběla jediná továrna v Japonsku. tuto křídu si pro její kvalitu psaní na tabule oblíbili obzvláště profesoři matematiky.
Ve chvíli, kdy společnost oznámila ukončení výroby této křídy, vypuklo mezi akademiky malé šílenství. Profesoři skupovali křídy po krabicích, aby jim jejich oblíbenkyně vydržely co možná nejdéle.
Tu možná nejslavnější křídu na tabule vyrábí japonská společnost Hagoromo z města Nagoya. Křídě se říká Fulltouch a na trhu je už bezmála osmdesát let, díky její exkluzivitě však není nejsnadnější se k ní dostat.
Když společnost oznámila ukončení produkce, poptávka po křídě se mnohonásobně zvedla. Zastupitelé firmy uvádí, že někteří akademici si nakoupili doslova doživotní zásobu kříd značky Fulltouch.
A co vlastně může být na takové křídě speciálního, že si mezi profesory matematiky vysloužila jen samá superlativa? Křída vydrží v porovnání s ostatními mnohem déle, je zářivě bílá a je obtížné je zlomit.
Podle některých profesorů je psát s ní snadné jako jezdit po tabuli kostkou másla, a také se z ní vůbec nepráší.
U některých matematiků si křída vysloužila až pověrčivý status a pověst psací potřeby, která ve výpočtech nedělá chyby.
Možná i díky velkému rozruchu, který konec produkce křídy způsobil v akademické sféře, osvítil znovuzrození křídy Fulltouch paprsek jasného světla.
Výrobní tajemství křídy bylo totiž vlastníkem firmy prodáno korejské firmě Sejongmall, ta plánuje začít křídy znovu vyrábět a rozvážet po celém světě.