Domů     Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?
Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?
20.5.2019

Část lebky s průstřelem, kterou Rusové po desetiletí vydávali za Hitlerovu, patřila ve skutečnosti mladé ženě! Po dlouhá léta panující pochybnosti potvrdili američtí vědci, kteří nedávno podrobili lebku testu DNA.

Adolf Hitler (1889–1945) spolu se svou dlouholetou milenkou a tehdy již manželkou Evou Braunovou (1912–1945) spáchal na sklonku 2. světové války sebevraždu, aby nepadl do sovětského zajetí.

Tak alespoň zní oficiální verze toho, co se 30. dubna 1945 v berlínském podzemním bunkru odehrálo. Diktátor měl nejprve rozkousnout kyanidovou kapsli, a pak se střelit do pravého spánku.

Teorii o zastřelení měl potvrzovat fragment lebky, který nalezli Sověti v roce 1946.

Lebka vzbudila zájem v roce 2000, kdy se stala součástí výstavy The Agony of the Third Reich: The Retribution (Agónie Třetí říše: Odplata) konané v Moskvě na památku 55. výročí od konce druhé světové války.

Kurátorka výstavy Alija Borkovecová, sice tvrdila, že není pochyb o původu vystavených ostatků, vědci však zaujali opačné stanovisko.

O slovo se přihlásil Nick Bellantoni, americký archeolog z University of Connecticut. Podezření měl již dlouho před provedením DNA testů. „Kosti byly příliš malé a tenké. Mužské lebeční kosti bývají mnohem robustnější.

Navíc lebeční švy držící lebku pohromadě odpovídaly osobě, které mohlo být maximálně 40 let,“ zdůvodnil, proč začal mít podezření.

Vyslovil předpoklad, že lebka nemohla patřit fašistickému vůdci, nýbrž musela náležet blíže neurčené mladé ženě, případně hodně mladému muži. Hitlerovi, který zemřel v 56 letech, rozhodně ne!

Fragmenty údajné Hitlerovy lebky uložené v Moskvě.
Fragmenty údajné Hitlerovy lebky uložené v Moskvě.

Proti tomuto tvrzení se ruské autority ohradily. Sergej Mironěnko, bývalý ředitel ruského státního archivu se postavil za kurátorku výstavy. Podle něj nebylo pochyb, že fragment lebky je zcela autentický. „Není to jen tak ledajaká kost nalezená na ulici.

Byla vytažena přímo z kráteru po granátu, ve kterém bylo pohřbeno Hitlerovo tělo,“ dodal Mironěnko.

Pro ruskou povahu může být spor o identitu lebky klíčový – označují se za hlavní vítěze druhé světové války.

Rusové dlouho tvrdili, že artefakty uložené v archivu jasně dokazují, že sovětští vojáci našli Hitlerovo tělo v ruinách Berlína, kde se zastřelil těsně po polknutí kyanidu.

Bellantonimu nezbylo, než zaletět do Moskvy „na inspekci“. Kromě fragmentu lebky se dostal i k dalším údajným Hitlerovým pozůstatkům. Například ke krvavým skvrnám, které byly nalezeny na pohovce, na níž měl nacistický vůdce spolu se svou manželkou zemřít.

Vědec měl na svůj experiment pouhou hodinu, během které pomocí bavlněných tampónů odebral vzorky DNA.

„Viděl jsem původní fotografie pohovky, které pořídili Sověti v roce 1945,“ prozradil archeolog. „A tak když jsem před sebou měl totožné skvrny na kusu dřeva a tkaniny, věděl jsem jistě, že pracuji se skutečnou věcí.“

Archeolog Nick Bellantoni.
Archeolog Nick Bellantoni.

Zpátky v Connecticutu předal Bellantoni vzorky univerzitnímu centru aplikované genetiky, kde se dostaly do rukou doktorce Lindě Strausbaughové. Ta je po tři dny ve své laboratoři zkoumala.

„Aplikovali jsme na ně stejné postupy, které se používají v kriminalistických laboratořích při vyšetřování trestných činů,“ uvedla vědkyně.

Nakonec její tým extrahoval malé množství použitelné DNA a následným molekulárním kopírováním se podařilo zajistit dostatek materiálu vhodného k analýze.

„Měli jsme štěstí, nakonec jsme získali dostatek čitelných genetických informací,“ zhodnotila situaci Strausbaughová.

Podle svědeckých výpovědí byla těla Adolfa Hitlera a jeho manželky zabalena do dek a vynesena do zahrady říšského kancléřství, pod kterou se vůdcův bunkr nacházel. Mrtvoly byly polity benzínem a zapáleny.

Navíc je ještě roztrhaly dělostřelecké granáty, které vybuchovaly všude kolem. Hitlerovi nejvěrnější stoupenci nakonec do jednoho z kráterů po výbuchu značně zdeformovaná těla pohřbili.

Příslušníci Rudé armády obsadili berlínský bunkr 2. května 1945, zbylé osazenstvo už kapitulovalo bez boje. Začalo pátrání po Hitlerovi, které se Stalin rozhodl obestřít tím nejpřísnějším utajením, na veřejnost nesměly proniknout žádné snímky.

Na informace, jak celé pátrání probíhalo i jak dopadlo, bylo dlouho uvaleno embargo. Veškerá fakta o nalezení Hitlera se dostala do kategorie státních tajemství, za jejichž vyzrazení hrozil přísný trest.

Začátek pátrání provázel chaos, objevovaly se protichůdné informace. Například že se Hitlerovi podařilo prchnout letadlem ještě před pádem Berlína či že zmizel podzemními chodbami a ukrývá se v jiné pevnosti. Objevila se celá řada konspiračních teorií.

Některé z nich vzešly z nejvyšších míst sovětské politiky, protože Sověti chtěli udržovat západní mocnosti v nejistotě. Dle jedné z konspiračních teorií prchl Hitler se svou manželkou ponorkou do Argentiny.

Jeden z nejtragičtějších okamžiků české historie: Hitler shlíží z oken Pražského hradu.
Jeden z nejtragičtějších okamžiků české historie: Hitler shlíží z oken Pražského hradu.

Úkolem najít vůdce živého, či mrtvého byla pověřena zvláštní jednotka kontrarozvědky Směrš (v ruštině akronym Smrt špionům, organizace, která také nechvalně proslula tím, že odvlekla do Sovětského svazu několik československých občanů, včetně hrdiny protinacistického odboje generála Sergeje Vojcechovského)).

Po několikadenním pátrání byly ostatky dílem šťastné náhody objeveny.

Vojenští lékaři provedli za zavřenými dveřmi expertizu obou těl, neboť je bylo třeba identifikovat. Navenek však pátrání pokračovalo.

Pitva měla prokázat otravu kyanidem, vyšlo také najevo, že údajná Hitlerova mrtvola má v celkem dobrém stavu zachovalé čelisti. Včetně zubů. Zato údajně úplně chyběla vrchní část lebky.

Předpokládalo se, že tomu bylo v důsledku sebevražedné střely, kterou si diktátor prohnal hlavou.

Že šlo skutečně o mrtvolu Adolfa Hitlera měla potvrdit asistentka vůdcova zubaře Käthe Heusermannová, kterou se sovětům podařilo najít. Později byla odsouzena k deseti letům v přísně střeženém táboře.

Ostatky byly, spolu s mrtvolami Josepha Goebbelse a jeho rodiny, pohřbeny na v té době přísně utajeném místě, dnes již víme, že to bylo sídlo štábu Směrš v Magdeburgu na východě Německa. Svět se zatím stále neměl dozvědět, že je Hitler skutečně mrtev.

Rok po válce zamířila k berlínskému bunkru další tajná moskevská mise. Jejím úkolem bylo znovu a důkladněji prozkoumat kráter po granátu, v němž byla těla nalezena. Nový tým měl podle všeho nalézt chybějící fragment lebky.

Ve stejné době došlo i k zajištění krvavých stop z pohovky. O rok později byl bunkr zasypán, aby se nestal místem setkávání neonacistů.

Aby se v případě odhalení nestalo místo Hitlerova hrobu svatyní a lákadlem pro diktátorovy fanatické příznivce, bylo jeho tělo v roce 1970 Sověty ještě jednou exhumováno a poté důkladně spáleno. Popel pak byl v tajnosti rozptýlen do řeky.

Povolení k této operaci vzešlo od šéfa sovětské tajné služby KGB Jurije Andropova (1914–1984).

V archivem sovětských zpravodajských služeb se zachovala pouze čelistní kost, zmiňovaný fragment lebky a krvavé skvrny z pohovky.

Jedna z Hitlerových posledních fotografií z jara 1945.
Jedna z Hitlerových posledních fotografií z jara 1945.

Vraťme se nyní k DNA rozboru, který provedla doktorka Strausbaughová. Dle zjištěných výsledků lebeční kost Hitlerovi v žádném případě nepatřila. Není nejmenších pochyb, že jde o ženský genetický materiál!

Jediný fyzický důkaz, že se Hitler zastřelil, tak nadobro zmizel, což je voda na mlýn pro tvůrce konspiračních teorií.

Ve světle objevu amerických vědců byla důvěryhodnost Sergeje Mironěnka vážně zpochybněna. Jenomže komu lebeční kost patřila? Mohla být Evy Braunové? Té bylo v době smrti 33 let a její tělo údajně leželo ve stejném kráteru jako tělo jejího manžela.

Bellantoni si to ovšem nemyslí. „Dnes sice víme, že lebka patřila ženě mezi 20 až 40 lety, neexistuje však jediný přesvědčivý důkaz, že by se Eva Braunová zastřelila či ji do hlavy střelil někdo jiný. Může tak patřit téměř komukoli,“ domnívá se archeolog. „V té době bylo kolem bunkru zabito mnoho lidí.“

Co se přesně odehrálo v Hitlerově bunkru dne 30. dubna 1945, tak zůstává i po 72 letech obestřeno tajemstvím. Že nejde o Hitlerovu lebku, sice nepotvrzuje teorii o tom, jak nacistický vůdce zemřel, ale zároveň ji to ani nikterak nevyvrací. Tak se k celé věci ostatně staví i Bellantoni.

„Spolu s doktorkou Strausbaughovou nezpochybňujeme, že Hitler v bunkru skutečně zemřel. Avšak zmíněný fragment lebky byl ze země vyzdvihnut až o celý rok později než samotné tělo. A jak my archeologové říkáme, kontext je to nejdůležitější.

A právě kontext byl silně narušen, když Rusové čekali rok, než se do Berlína vrátili,“ říká archeolog. Nepochybuje také o tom, že čelist, která byla odeslána do Moskvy hned v roce 1945 a jež přispěla k identifikaci Hitlerovy mrtvoly, je autentická. Nicméně čelist DNA testování podrobena nebyla.

Foto: CBC, TASS, Youtube, Reddit
Související články
Historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Historie
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Historie
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského