Domů     Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?
Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?
20.5.2019

Část lebky s průstřelem, kterou Rusové po desetiletí vydávali za Hitlerovu, patřila ve skutečnosti mladé ženě! Po dlouhá léta panující pochybnosti potvrdili američtí vědci, kteří nedávno podrobili lebku testu DNA.

Adolf Hitler (1889–1945) spolu se svou dlouholetou milenkou a tehdy již manželkou Evou Braunovou (1912–1945) spáchal na sklonku 2. světové války sebevraždu, aby nepadl do sovětského zajetí.

Tak alespoň zní oficiální verze toho, co se 30. dubna 1945 v berlínském podzemním bunkru odehrálo. Diktátor měl nejprve rozkousnout kyanidovou kapsli, a pak se střelit do pravého spánku.

Teorii o zastřelení měl potvrzovat fragment lebky, který nalezli Sověti v roce 1946.

Lebka vzbudila zájem v roce 2000, kdy se stala součástí výstavy The Agony of the Third Reich: The Retribution (Agónie Třetí říše: Odplata) konané v Moskvě na památku 55. výročí od konce druhé světové války.

Kurátorka výstavy Alija Borkovecová, sice tvrdila, že není pochyb o původu vystavených ostatků, vědci však zaujali opačné stanovisko.

O slovo se přihlásil Nick Bellantoni, americký archeolog z University of Connecticut. Podezření měl již dlouho před provedením DNA testů. „Kosti byly příliš malé a tenké. Mužské lebeční kosti bývají mnohem robustnější.

Navíc lebeční švy držící lebku pohromadě odpovídaly osobě, které mohlo být maximálně 40 let,“ zdůvodnil, proč začal mít podezření.

Vyslovil předpoklad, že lebka nemohla patřit fašistickému vůdci, nýbrž musela náležet blíže neurčené mladé ženě, případně hodně mladému muži. Hitlerovi, který zemřel v 56 letech, rozhodně ne!

Fragmenty údajné Hitlerovy lebky uložené v Moskvě.
Fragmenty údajné Hitlerovy lebky uložené v Moskvě.

Proti tomuto tvrzení se ruské autority ohradily. Sergej Mironěnko, bývalý ředitel ruského státního archivu se postavil za kurátorku výstavy. Podle něj nebylo pochyb, že fragment lebky je zcela autentický. „Není to jen tak ledajaká kost nalezená na ulici.

Byla vytažena přímo z kráteru po granátu, ve kterém bylo pohřbeno Hitlerovo tělo,“ dodal Mironěnko.

Pro ruskou povahu může být spor o identitu lebky klíčový – označují se za hlavní vítěze druhé světové války.

Rusové dlouho tvrdili, že artefakty uložené v archivu jasně dokazují, že sovětští vojáci našli Hitlerovo tělo v ruinách Berlína, kde se zastřelil těsně po polknutí kyanidu.

Bellantonimu nezbylo, než zaletět do Moskvy „na inspekci“. Kromě fragmentu lebky se dostal i k dalším údajným Hitlerovým pozůstatkům. Například ke krvavým skvrnám, které byly nalezeny na pohovce, na níž měl nacistický vůdce spolu se svou manželkou zemřít.

Vědec měl na svůj experiment pouhou hodinu, během které pomocí bavlněných tampónů odebral vzorky DNA.

„Viděl jsem původní fotografie pohovky, které pořídili Sověti v roce 1945,“ prozradil archeolog. „A tak když jsem před sebou měl totožné skvrny na kusu dřeva a tkaniny, věděl jsem jistě, že pracuji se skutečnou věcí.“

Archeolog Nick Bellantoni.
Archeolog Nick Bellantoni.

Zpátky v Connecticutu předal Bellantoni vzorky univerzitnímu centru aplikované genetiky, kde se dostaly do rukou doktorce Lindě Strausbaughové. Ta je po tři dny ve své laboratoři zkoumala.

„Aplikovali jsme na ně stejné postupy, které se používají v kriminalistických laboratořích při vyšetřování trestných činů,“ uvedla vědkyně.

Nakonec její tým extrahoval malé množství použitelné DNA a následným molekulárním kopírováním se podařilo zajistit dostatek materiálu vhodného k analýze.

„Měli jsme štěstí, nakonec jsme získali dostatek čitelných genetických informací,“ zhodnotila situaci Strausbaughová.

Podle svědeckých výpovědí byla těla Adolfa Hitlera a jeho manželky zabalena do dek a vynesena do zahrady říšského kancléřství, pod kterou se vůdcův bunkr nacházel. Mrtvoly byly polity benzínem a zapáleny.

Navíc je ještě roztrhaly dělostřelecké granáty, které vybuchovaly všude kolem. Hitlerovi nejvěrnější stoupenci nakonec do jednoho z kráterů po výbuchu značně zdeformovaná těla pohřbili.

Příslušníci Rudé armády obsadili berlínský bunkr 2. května 1945, zbylé osazenstvo už kapitulovalo bez boje. Začalo pátrání po Hitlerovi, které se Stalin rozhodl obestřít tím nejpřísnějším utajením, na veřejnost nesměly proniknout žádné snímky.

Na informace, jak celé pátrání probíhalo i jak dopadlo, bylo dlouho uvaleno embargo. Veškerá fakta o nalezení Hitlera se dostala do kategorie státních tajemství, za jejichž vyzrazení hrozil přísný trest.

Začátek pátrání provázel chaos, objevovaly se protichůdné informace. Například že se Hitlerovi podařilo prchnout letadlem ještě před pádem Berlína či že zmizel podzemními chodbami a ukrývá se v jiné pevnosti. Objevila se celá řada konspiračních teorií.

Některé z nich vzešly z nejvyšších míst sovětské politiky, protože Sověti chtěli udržovat západní mocnosti v nejistotě. Dle jedné z konspiračních teorií prchl Hitler se svou manželkou ponorkou do Argentiny.

Jeden z nejtragičtějších okamžiků české historie: Hitler shlíží z oken Pražského hradu.
Jeden z nejtragičtějších okamžiků české historie: Hitler shlíží z oken Pražského hradu.

Úkolem najít vůdce živého, či mrtvého byla pověřena zvláštní jednotka kontrarozvědky Směrš (v ruštině akronym Smrt špionům, organizace, která také nechvalně proslula tím, že odvlekla do Sovětského svazu několik československých občanů, včetně hrdiny protinacistického odboje generála Sergeje Vojcechovského)).

Po několikadenním pátrání byly ostatky dílem šťastné náhody objeveny.

Vojenští lékaři provedli za zavřenými dveřmi expertizu obou těl, neboť je bylo třeba identifikovat. Navenek však pátrání pokračovalo.

Pitva měla prokázat otravu kyanidem, vyšlo také najevo, že údajná Hitlerova mrtvola má v celkem dobrém stavu zachovalé čelisti. Včetně zubů. Zato údajně úplně chyběla vrchní část lebky.

Předpokládalo se, že tomu bylo v důsledku sebevražedné střely, kterou si diktátor prohnal hlavou.

Že šlo skutečně o mrtvolu Adolfa Hitlera měla potvrdit asistentka vůdcova zubaře Käthe Heusermannová, kterou se sovětům podařilo najít. Později byla odsouzena k deseti letům v přísně střeženém táboře.

Ostatky byly, spolu s mrtvolami Josepha Goebbelse a jeho rodiny, pohřbeny na v té době přísně utajeném místě, dnes již víme, že to bylo sídlo štábu Směrš v Magdeburgu na východě Německa. Svět se zatím stále neměl dozvědět, že je Hitler skutečně mrtev.

Rok po válce zamířila k berlínskému bunkru další tajná moskevská mise. Jejím úkolem bylo znovu a důkladněji prozkoumat kráter po granátu, v němž byla těla nalezena. Nový tým měl podle všeho nalézt chybějící fragment lebky.

Ve stejné době došlo i k zajištění krvavých stop z pohovky. O rok později byl bunkr zasypán, aby se nestal místem setkávání neonacistů.

Aby se v případě odhalení nestalo místo Hitlerova hrobu svatyní a lákadlem pro diktátorovy fanatické příznivce, bylo jeho tělo v roce 1970 Sověty ještě jednou exhumováno a poté důkladně spáleno. Popel pak byl v tajnosti rozptýlen do řeky.

Povolení k této operaci vzešlo od šéfa sovětské tajné služby KGB Jurije Andropova (1914–1984).

V archivem sovětských zpravodajských služeb se zachovala pouze čelistní kost, zmiňovaný fragment lebky a krvavé skvrny z pohovky.

Jedna z Hitlerových posledních fotografií z jara 1945.
Jedna z Hitlerových posledních fotografií z jara 1945.

Vraťme se nyní k DNA rozboru, který provedla doktorka Strausbaughová. Dle zjištěných výsledků lebeční kost Hitlerovi v žádném případě nepatřila. Není nejmenších pochyb, že jde o ženský genetický materiál!

Jediný fyzický důkaz, že se Hitler zastřelil, tak nadobro zmizel, což je voda na mlýn pro tvůrce konspiračních teorií.

Ve světle objevu amerických vědců byla důvěryhodnost Sergeje Mironěnka vážně zpochybněna. Jenomže komu lebeční kost patřila? Mohla být Evy Braunové? Té bylo v době smrti 33 let a její tělo údajně leželo ve stejném kráteru jako tělo jejího manžela.

Bellantoni si to ovšem nemyslí. „Dnes sice víme, že lebka patřila ženě mezi 20 až 40 lety, neexistuje však jediný přesvědčivý důkaz, že by se Eva Braunová zastřelila či ji do hlavy střelil někdo jiný. Může tak patřit téměř komukoli,“ domnívá se archeolog. „V té době bylo kolem bunkru zabito mnoho lidí.“

Co se přesně odehrálo v Hitlerově bunkru dne 30. dubna 1945, tak zůstává i po 72 letech obestřeno tajemstvím. Že nejde o Hitlerovu lebku, sice nepotvrzuje teorii o tom, jak nacistický vůdce zemřel, ale zároveň ji to ani nikterak nevyvrací. Tak se k celé věci ostatně staví i Bellantoni.

„Spolu s doktorkou Strausbaughovou nezpochybňujeme, že Hitler v bunkru skutečně zemřel. Avšak zmíněný fragment lebky byl ze země vyzdvihnut až o celý rok později než samotné tělo. A jak my archeologové říkáme, kontext je to nejdůležitější.

A právě kontext byl silně narušen, když Rusové čekali rok, než se do Berlína vrátili,“ říká archeolog. Nepochybuje také o tom, že čelist, která byla odeslána do Moskvy hned v roce 1945 a jež přispěla k identifikaci Hitlerovy mrtvoly, je autentická. Nicméně čelist DNA testování podrobena nebyla.

Foto: CBC, TASS, Youtube, Reddit
Související články
Historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Historie
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Historie
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
Historie
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
reklama
zajímavosti
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
reklama
zajímavosti
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Proč máme „kliku“?
Jen o chlup jste se vyhnuli hrozícímu nezdaru? Všechno nakonec dopadlo dobře, i když už to málem bylo jinak? Tak to tedy máte kliku! Tušíte, proč přirovnáváme štěstí zrovna k otevíracímu mechanismu u dveří? A jak vznikla také jiná zajímavá úsloví? Klika bez kliky Je to samozřejmě jinak, tato klika s dveřmi nic společného nemá! […]
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz