„Nuda a nic než nuda,“ pomyslí si mladý anglický král Jindřich VIII. o správě své země. Raději než vládnutím zaměstnává svoji korunovanou hlavu zábavou. Miluje lov a také umění a stavitelství. Politikaření přenechává svým ministrům.
Když se Jindřichovi VIII. (1491–1547) nechce rozhodovat, nikdo ho k ničemu nedonutí. Mrzutě pozoruje, jak válka růží (1455–1487) prakticky zničila umělecký život v Anglii.
Králové měli jiné starosti, než zadávat umělecká díla na zakázku a umělci považovali pobyt na válkou zmítaných ostrovech za příliš riskantní, Velká část Evropy tak ostrovy předbíhá v kulturním životě. Jindřich se proto horečně vrhne na nápravu.
Děvečka pro všechno
Mistrovským tahem je pozvání malíře Hanse Holbeina mladšího (asi 1498–1543). Německý umělec přijíždí do země v roce 1526 s doporučení filozofa Erasma Rotterdamského (1466–1536), Jindřichova učitele.
Během 30. let 16. století nad ním drží ochrannou ruku hlavně druhá Jindřichova žena Anna Boleynová (1501–1536) a Thomas Cromwell (1485–1540).
V roce 1536 se Hans stává panovníkovým dvorním malířem. „Přeji si portrét,“ vybídne král Holbeina. Malíř se pouští do práce. Jindřichovu podobu zachycuje s neobyčejnou přesností, vystihne i osobnost. Nemá ale žádné výsadní postavení.
Musí se pořádně otáčet, dělá vlastně takovou malířskou děvečku pro všechno. „Vyzdobíte divadelní palác,“ rozhodne například král. Hansova denní mzda činí v přepočtu na dnešní peníze asi 60 liber, za velké plátno dostane 1350 liber.
Nemůže si ale naříkat – panovník jeho dílo obdivuje, a tak Hans dostává mnohem větší plat než ostatní.
Zamiluje se do biblických výjevů
Vášeň v Jindřichovi vzbuzují ale hlavně tapiserie. Fascinovaně zírá na jeden z výjevů ze života mytologického krále Artuše. Představuje si sám sebe na jeho místě. Výjev z vlny a hedvábí protkaný zlatými a stříbrnými nitkami ho doslova očaruje.
„Nechám zhotovit ještě jeden,“ oznámí dvořanům. Když se v roce 1533 nepohodne s Římem kvůli zrušení svého prvního manželství a založí anglikánskou církev, zamiluje se do biblických výjevů.
Série děl 100 m2
Oslovuje nizozemské dílny, které mu na zakázku vyrábějí scény s Davidem nebo Abrahámem. Někdy vzniká jednoduchý obraz, jindy celé série na sebe navazujících děl, které dohromady zabírají plochu až 100 čtverečních metrů.
Zatímco Jindřich VIII. utrácí za práci tkalců, královská pokladna chudne. Vždyť jeden cyklus tapisérií stojí tolik jako úplně nová válečná loď! V době své smrti Jindřich VIII. vlastní sbírku 2500 tapisérií.
Když ji sto let po jeho skonu nechají následovníci ocenit, případný zájemce by za kolekci zaplatil 8,26 milionu liber.