Dnes máme moderní radary, které s předstihem napoví, zda bude slunečno nebo průtrž mračen. Jak se ale za II. světové války, konkrétně v případě vylodění v Normandii, předpovídalo počasí? Vylodění bylo několikrát odloženo, protože předpověď nebyla příznivá.
Čekalo se, kdy bude vhodné počasí jak v Anglii, tak ve Francii. O něčem podobném jako současné radary si lidé mohli nechat jenom zdát. Vylodění v Normandii skutečně bylo kvůli špatné předpovědi počasí několikrát odloženo.
Poprvé stanovili Spojenci datum na 31. května 1944, pak ho přeložili na 5. června 1944 a nakonec útok podnikli až 6. června 1944.
Synoptické mapy fungovaly
V roce 1944 sice byl vývoj počítačů a radarové techniky ještě v plenkách, ale už od počátků 20. století se pro předpověď počasí používaly synoptické mapy. Vycházely z údajů naměřených v postupně budované mezinárodní síti meteorologických stanic.
Předpovídal vývoj atmosféry
Dlouhodobější vývoj počasí se vypočítával pomocí hydrodynamických rovnic popisujících chování atmosféry, které v roce 1858 formuloval německý fyzik Hermann von Helmholtz (1821–1894).
Výsledné synoptické mapy potom ukazovaly vývoj front, tlakových níží a výší a jejich postup.