Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn.
Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol zprvu jen vyslechnout nacistické vědce. Brzy je ale jasné, že bude výhodnější „ukrást“ si je do Spojených států kvůli válce v Tichomoří.
Overcast se tak mění na slavnou operaci Paperclip (v překladu Kancelářská sponka). Blome je zařazen pod nechvalně proslulý program CIA MK-Ultra. Tentokrát jde o drogy a vymývání mozků, které dotlačí lidi k doznání i prozrazení informací.
Americký konzul ve Frankfurtu mu ale zamítne vízum a Blome zůstává pracovat na tajném projektu v Oberurselu v západním Německu. Nakonec si jakoby nic zřídí svou lékařskou praxi a umírá v Dortmundu v 75 letech…
Z Německa do NASA: Wernher von Braun
Američané vědí, na jakou strunu zahrát. Pracujte pro nás a necháme vás dělat vaši životní vášeň: výzkum. Wernher von Braun (1912–1977) je tvůrcem slavné rakety V-2, jedné z mála dokončených zázračných zbraní třetí říše.
Tento zázrak vojenské techniky Spojencům v arzenálu chybí. Wernher, druhý ze tří synů barona Magnuse von Brauna (1878–1972), sám nabídne Američanům spolupráci s tím, že si sebou vezme 500 předních vědců.
Později pracuje na vývoji střely středního dosahu, PGM-11 Redstone, na jejímž základě časem vznikne raketa Juno I. Právě ta, která vynese první americký satelit Explorer 1. Vypracuje se až na post náměstka ředitele NASA. Umírá 16. června 1977 ve virginijské Alexandrii.

Mistr studené války: Reinhard Gehlen
Ve své práci bude pokračovat i šéf zpravodajství na východní frontě, Reinhard Gehlen (1902–1979). Až dozní výstřely, zapomene na hákový kříž a buduje špionážní síť pro Spojené státy. Dodnes má pověst jednoho z nejschopnějších vedoucích špionáže studené války.
Americká veřejnost se nemá dozvědět, že kromě něj v armádě najednou přibude i 4000 dalších nacistů. Mnoho z nich se promění právě ve skvělé nástroje špionáže Sovětského svazu. Gehlen si svůj výsostný post udrží až do roku 1968. Poté si může užívat štědré renty. Umírá ve věku 77 let v západoněmeckém Starnbergu.

Přemalujte ten obraz: Hubertus Strughold
Fyziolog Hubertus Strughold (1898–1986) se díky Operaci Paperclip stane jedním z předních pracovníků NASA. Zkoumá, jaký vliv může cestování vesmírem na lidské tělo.
Stane se mužem číslo jedna navrhování tlakového obleku a palubní podpory života a řídí výcvik zdravotnického personálu pro program Apollo před plánovanou misí na Měsíc.
Dostane řadu vyznamenání a jeho malovaný portrét shlíží na studenty ze zdi Ohijské státní univerzity. Strughold si prožije splněný americký vědecký sen. Po smrti otce vesmírné medicíny ale konečně vyjde najevo pravda o jeho nacistické minulosti.
V Dachau a Osvětimi zkoumá na vězních extrémní účinky mrazu a pro experimenty s nedostatkem kyslíku si vybírá 11 až 13leté děti! Vyznamenání jsou tak posmrtně odebrána a nakonec je odstraněna i slavná univerzitní malba…
